Skocz do zawartości

Jak rozpocząć współpracę z bankiem?


Dyrektor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

sprawa wygląda tak:

 

Chciałbym w jakiejś formie podjąć współpracę z jakimś bankiem na zasadzie przedstawicielstwa, agencji, zlecenia itp.

Pracowałem kiedyś w banku, teraz pracuję w egzekucji sądowej na etacie ale praca w banku (choć wszyscy znamy jej wady i minusy :crushed: ) dawała mi sporo satysfakcji. Chciałbym zapytać, czy ktoś ma jakąś wiedzę na temat współpracy z bankami przedsiębiorców, pracowników nieetatowych lub tym podobnych.

Zastanawiam się czy nie zostać jakimś przedstawicielem, nawet zachowując etat (jest dość elastyczny i szef wyrozumiały i do dogadania) czy otworzyć jakąś agencję, może do spółki z koleżanką, do dzisiaj etatową pracownicą banku.

Pytania są więc takie:

1. Czy możliwe jest zostanie przedstawicielem bankowym nie traktując to jako głowne zajęcie, przynajmniej na początku??

 

Wiem, że np ING poszukuje przedstwicieli ds MSP, na zasadzie prowadzenia własnej działalności. Pytanie tylko, czy przystaliby na tę formę współpracy? Z drugiej strony, patrząc z perspektywy banku, jak im przyprowadzę klienta to co ich interesuje, czy ten biznes mi się opłaca czy też nie?

 

2. Czy jest możliwe otwarcie agnecji w 2 osoby, np w formie jakiejś spółki??

 

Może wówczas do spółki z koleżanką byłoby łatwiej? Pozostając już przy ING, czy oni zlecają przedsiebiorcom prowadzenie swoich agencji??

 

3. Czy jeśli już zostałbym przedstawicielem ds MSP (pracowalem jako doradca MSP) to pewnie z definicji pracowalbym w firmami. Al gdzyby trafił się jakiś fajny kredycik mieszkaniowy czy gotówkowy to moglbym liczyć na jakieś wynagrodzenie za niego??

 

Bo przyjmuję, że przedstawiciel ma mniejszy zakres "usług" niż agenci.

 

4. Jak wyglada proces udzielania kredytu w pracy takiego przedstawiciela w terenie??

 

Podpisanie umowy, uruchomienie środków. Czy klient musi przyjechać do oddziału i w którym momencie?

 

5. Który bank polecilibyście na pierwszy front do prowadzenia rozmów o współpracy??

 

Wiem, temat obszerny. Mam 2 typy, banki, których specjalnie nie widać w mojej okolicy (a z najwazniejszych tu dzialajacych najlepiej to PKO, BGZ, jeden z BS, WBK)

 

 

6. Jak jest z wynagrodzeniem takiego agenta/przedstawiciela??

 

Jakie są stawki? Nie pytam o szczegóły, chce znać przybliżone wartości aby swoje przemyślenia nieco skalkulować i poddać dalszej analizie. Sam nie mam wielkich potrzeb, lubiłem tą pracę i być może wróciłbym do niej.

 

 

Wspomnę tylko, że wolałbym pracę jakiegoś wolnego elektrona w jakimś banku. Im mniej musiałbym pojawiać się w oddziale, tym lepiej. Zdaję sobie sprawę, że pewnie w grę wchodzi tylko działalność gospodarcza.Interesuje mnie zwłaszcza działalność kredytowa na wszelkich płaszczyznach, może jakieś własne biuro do pracy (zwłaszcza, że wraz z bratem mamy ochotę na pewną całkem ciekawą nieruchomość, w której pewnie dla mnie znalazłoby się miejsce). Agencja musi spełnić rygorystyczne wymagania, to z miejsca generuje spore koszty, zastanawiam się czy podjąłbym takie ryzyko, choć wiem, że przedstwiciel bankowy również musi budować profesjonalny wizerunek swój i firmy.

 

 

Czego od Was oczekuję?

Pewnej wiedzy na temat działania takich placówek/agentów/przedstawicieli. Wskazówek, podpowiedzi, w które drzwi zapukać. Doświadczenia, opinii osób, które się zajmują taką pracą lub opiekują się przedstawicielami/agentami w bankach.

 

Chciałem też dodać, że nie podjąłem jeszcze żadnych decyzji, zbieram informacje w tej sprawie, będę oceniał, kalkulował, modyfikował swoje przemyślenia. Być może mnie zniechęcicie, chciałbym jednak mieć jak najszerszy zasób wiedzy przed rozpoczęciem jakichkolwiek starań w tej sprawie.

 

Dzieki za wszelkie wpisy, Karol $.

Odnośnik do komentarza

Dlaczego chcesz się zamykać na 1 bank?

Nie lepiej zostać pośrednikiem kredytowym? Nie będziesz przywiązany do żadnego banku, dzięki czemu będziesz mógł zaproponować klientom większy wachlarz produktów. Działając w ramach własnej DG będziesz poświęcał na to tyle czasu, ile chcesz. Jedyny koszt na początek do składka zdrowotna, z której i tak większość odliczysz od dochodu.

Odnośnik do komentarza

Myślicie, że to lepsza opcja? Szczerze to myślałem o ING i Mbanku, nie pomyślałem o pośrednikach. Sprawa do przemyślenia. Macie jekieś dobre/złe doświadczenia z którąś konkretną firmą?? Szczerze.

 

Jeśli nie chcecie na ogóle pisać to proszę o prywatną wiadomość.

Odnośnik do komentarza

Nie każdy bank współpracuje z pojedynczymi pośrednikami. Współpracując np. z OF będziesz miał lepsze warunki, pomoc merytoryczną i dostęp za jednym zamachem to dużej ilości produktów. Każdy pośrednik na rynku działa w ten sposób. Dodatkowo w firmówkach w części banków będziesz musiał podpisać umowę z klientem na prowizję. Tu nie ma co myśleć trzeba działać.

 

2 największe i chyba dające największe możliwości firmy to OF i Expander.

 

Aha jeszcze jedno. Jak ktoś jest od wszystkiego to jest do dupy. Skoncentruj się na jednym produkcie bo inaczej polegniesz na wszystkim.

Odnośnik do komentarza

Spokojnie możesz zacząć od któregoś z dużych pośredników a jak ci coś nie będzie pasowało to pójdziesz gdzie indziej

Nie ma co się zamykać na inne opcje

Jest tego naprawdę bardzo dużo

 

Co do współpracy tylko z 1 bankiem - to wg mnie nie jest to opcja warta uwagi - jak po raz nasty trafisz na klienta którego w tym jedynym banku nie będziesz w stanie zrobić to zaczniesz zgrzytać zębami :)

A dentysta teraz drogi :)

 

I tak jak mówi kolega - ogarnąć wszystkie produkty jest bardzo ciężko

Odnośnik do komentarza

Ja rozumiem, że wszystkim się nie da zajmować i jeszcze do tego we wszystkich bankach ;)

 

Przemyślę sprawę, zastanowię się na ile mógłbym podołać nowym obowiązkom. Chętnie też spotkałbym się z kimś z firmy, do której link podesłał PlanFinance.pl, boję się jednak, że mogą nie być zainteresowani moją osobą, wśród wymagań podają "co najmniej 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu firmy doradztwa finansowego lub kredytowego"...

Odnośnik do komentarza

Ogólnie są trzy duże podmioty - pośrednicy - z którymi można działać na zasadzie współpracy. Dwa pozostałe poza wymienionym Openem to Expander i Gold Finance.

Mają w swojej ofercie zarówno produkty dla osób fizycznych jak i MSP. Więc podpisanie umowy z taką firmą daje już całkiem ładny portfel instytucji finansowych (nie tylko banków, ale też faktorów czy leasingodawców).

 

Przy czym to dotyczy tylko instytucji i/lub produktów, które współpracują z pośrednikami na zasadzie umów i płacą za to wynagrodzenie (nie dotyczy np. PKO BP MSP - w hipotekach już tak).

 

To chyba najprostsza droga do wystartowania na rynku pośrednictwa.

Odnośnik do komentarza

Generalnie chce działać lokalnie, mieszkam w małej miejscowości. Zwłaszcza, że jak już mówiłem, naprawdę nie zależy mi na wielkich pierdyliardach złotówek, mógłbym to traktować jako dodatkowe zajęcie nawet, lubię to zajęcie nawet. Myślę, że pomysł z wejściem w współpracę z którymś pośrednikiem to może być to, czego szukam. W okolicy nie ma dostępu do usług wielu banków.

 

Co nie oznacza oczywiście, że zamykam się gdzieś na swoją prowincję. Zwłaszcza, że pojawiają się jakieś perspektywy, mam dobrą koleżankę, szanowaną asystentkę prezesa w bardzo fajnej spółce z o.o. w dużym mieście, od której rekomendacji naprawdę sporo zależy, już z nią rozmawiałem o ewentualnej współpracy. Raz na jakiś czas taki strzał by się pewnie trafił z tego co widzę.

 

Ekscytuje mnie to bardzo.

Odnośnik do komentarza

Skoro ma to być dodatkowe zajęcie to może dogadaj się z jakimś pośrednikiem. Będziesz mu podsyłał tematy i zarobisz na samych poleceniach. Przy procesach nie będziesz musiał nawet palcem kiwnąć.

Odnośnik do komentarza

Mam złe doświadczenia z takich nieoficjalnych deali, chyba że ucywilizować to jakąś umową zleceniem.

Ok, powiedzcie jeszcze jakie są koszty takiej działalności? Nie chodzi mi tu o ewentualne koszty najmu lokalu, zatrudnienia pracowników bo to już zależy od rozmachu i skali działalności. Mam tu na myśli koszty współpracy z takim OF bo zdaję sobie sprawę, że takowe istnieją: jakieś opłaty abonamentowe, franczyzowe itd. Jak to jest rząd wielkości?

 

No i jeśli pytam o koszty to chciałbym wiedzieć jak wyglądają przychody? Ile mniej więcej za zrobienie konkretnego tematu można przytulić? Jak zaznaczałem wcześniej, nie mam dużych wymagań, chcę wiedzieć ile trzeba się napracować, żeby pokryć koszty takiej działalności.

Odnośnik do komentarza

Ucywilizować zawsze można, umowa do uzgodnienia.

 

Jeżeli chcesz współpracować z OF to masz do wyboru 3 modele:

1. OF - praca na etacie, firma daje klientów, siedzisz w biurze i o nic się nie martwisz (ze spraw organizacyjnych), ale oczywiście firma oczekuje, abyś robił określony wolumen, prowizje uzależnione od przychodu firmy,

2. OD - symboliczna umowa o pracę, jesteś wolnym strzelcem, możesz korzystać z biura, ale od firmy nie dostajesz klientów, masz managera, któremu co jakiś czas musisz wysłać tabelkę z planowaną produkcją,

3. OP - zawierasz umowę z OF, masz własne biuro i generalnie o wszystko martwisz się sam.

Odnośnik do komentarza

Ok, powiedzcie jeszcze jakie są koszty takiej działalności? Nie chodzi mi tu o ewentualne koszty najmu lokalu, zatrudnienia pracowników bo to już zależy od rozmachu i skali działalności. Mam tu na myśli koszty współpracy z takim OF bo zdaję sobie sprawę, że takowe istnieją: jakieś opłaty abonamentowe, franczyzowe itd. Jak to jest rząd wielkości?

Nie ma żadnych kosztów. To brokerzy stają na głowie, żebyś na nich nabijał swoją sprzedaż, więc dlaczego miałbyś jeszcze za to płacić?

 

No i jeśli pytam o koszty to chciałbym wiedzieć jak wyglądają przychody? Ile mniej więcej za zrobienie konkretnego tematu można przytulić? Jak zaznaczałem wcześniej, nie mam dużych wymagań, chcę wiedzieć ile trzeba się napracować, żeby pokryć koszty takiej działalności.

Nie określiłeś kosztów (wszystko zależy od rozmachu, jak napisałeś), więc jak określić w którym momencie Ci się to zwróci?

Jeśli ma to być dodatkowe zajęcie, to jedynym początkowym kosztem jest składka zdrowotna (którą i tak prawie całą odliczysz od podatku), więc jeden wypłacony kredyt pokryje Ci ten koszt z nawiązką.

 

.. Weź się do roboty zamiast dumać :).. nie tracisz nic poza czasem.. szczególnie, że masz już podstawowe źródło dochodu.

Odnośnik do komentarza
Ile mniej więcej za zrobienie konkretnego tematu można przytulić? Jak zaznaczałem wcześniej, nie mam dużych wymagań, chcę wiedzieć ile trzeba się napracować, żeby pokryć koszty takiej działalności.

 

Nie wolno żadnemu doradcy ujawniać swoich tabel prowizyjnych. Zgłoś się do brokera a tam Ci wszystko przedstawią.

Odnośnik do komentarza

Pewnie masz rację, Maciek, czasami brak mi takiego kogoś, kto pchnąłby mnie w kierunku pewnych pomysłów.

 

Jestem w warm-maz, jeśli znacie kogoś z OF, z kim można na spokojnie, sensownie porozmawiać, na razie bez zobowiązań, rozwiać wątpliwości, zobaczyć jak wyglądają szczegóły współpracy to chętnie się umówię na takie spotkanie. I nie chodzi tu o protekcję, tylko o kontakt. Zależy mi na tym, aby nie wysyłać tych formularzy zgłoszeniowych bo zaraz okaże się, że nikt się do mnie nie odezwie bo nie spełniam kryteriów.

 

A jeżeli chodzi o OF to sami wcześniej podaliście link do ich strony. Dlatego od nich zaczynam ostatnio, tam zaglądam. Wcale nie narzuciłem sobie tego kierunku.

Odnośnik do komentarza

Praca doradcy raczej mnie nie interesuje, pracę mam. Chciałbym ocenić możliwości współpracy na zasadach partnerskich, coś w stylu mobilnego przedstawiciela, może otworzyć jakiś nieduży punkt w zależności od wymagań pośrednika oraz czy uda mi się namówić do współpracy tą koleżankę, której wspominałem wcześniej. To bardzo dobra dziweczyna, ufam jej, całe życie pracuje w banku, od kiedy ją znam mówi o zmianie pracy ale faktycznie trudno ją namówić na rewolucję jakąś.

Odnośnik do komentarza

nie wiem czy umowa z open partners nie wyklucza pracy w instytucji bankowej

Raczej to się będzie gryzło albo z jednej albo z drugiej strony, więc możesz mieć nieprzyjemności

 

jeśli chcesz w to wchodzić łącząc etat bankowca to zbadaj sobie tą sprawę

Łatwo będzie zarzucić w takiej sytuacji naruszenie tajemnicy bankowej

Odnośnik do komentarza
nie wiem czy umowa z open partners nie wyklucza pracy w instytucji bankowej

Raczej to się będzie gryzło albo z jednej albo z drugiej strony, więc możesz mieć nieprzyjemności

 

jeśli chcesz w to wchodzić łącząc etat bankowca to zbadaj sobie tą sprawę

Łatwo będzie zarzucić w takiej sytuacji naruszenie tajemnicy bankowej

Warto dodać, że w niektórych bankach w UoP jest zapis dot. informowania pracodawcy w razie rozpoczęcia dodatkowej pracy.

Odnośnik do komentarza

Spokojnie, obecnie nie pracuję w banku. Pracuję w egzekucji sądowej. Ale czasy się zmieniają, najprawdopodobniej dojna zmiana nas również dosięgnie i rozważam alternatywy/zajęcia dodatkowe. Idealnie byłoby dla mnie łączyć etat z nowym zajęciem bo praca nie jest jakoś specjalnie absorbująca ale po nowym roku może się dużo zmienić, a już prawie pewne jest, że sytuacja stanie się dynamiczna.

 

Plan, oczywiście, że mam obawy. Nie jestem szaleńcem.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...