Skocz do zawartości

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na 100-120 tys.


Nadia5

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

chciałabym zasięgnąć opinii osób bardziej rozeznanych ode mnie na temat kredytu hipotecznego - nie zbyt wysokiego. Otóż jakieś 8 miesięcy temu mój mąż - w chwili obecnej jedyny żywiciel rodziny dostał podwyżkę w pracy i bardzo poprawiła nam się sytuacja finansowa. Jako, że w chwili obecnej wynajmujemy mieszkanie zaczęliśmy zastanawiać się czy za kwotę co miesięcznego odstępnego dla właściciela nie było by nas stać na zaciągnięcie kredytu na zakup własnego mieszkania. Po rozmowie ze znajomymi, którzy takowy posiadają już od jakiegoś czasu byliśmy zszokowani, że za wynajem płacimy tyle co inni za kredyt. Oczywiście nigdy ten temat nas nie interesował, ponieważ myślałam iż rata takiego kredytu jest znacznie wyższa! Pierwsze moje skojarzenie z zaciągnięciem kredytu było ' wystarczy złożyć wniosek '. No cóż, nic bardziej mylnego! Znamy naszą zdolność kredytową i jeśli tylko to miało by być czynnikiem decydującym to kredyt powinniśmy otrzymać. Jednak na przeszkodzie staje nam wkład własny, którego nie posiadamy! Po prostu wynajem mieszkania pochłania wszelkie rezerwy finansowe, a reszta idzie na życie. Czasem uda nam się odłożyć przysłowiową stówkę czy dwie, ale zazwyczaj chwile później pojawia się niespodziewany wydatek i pieniądze się rozchodzą. Do kwestii kredytu podeszliśmy w ten sposób, że i tak płacić musimy, a skoro rata kredytu jest właściwie taka sama jak to co oddajemy komuś to też wolelibyśmy płacić za swoje. W naszym banku ( WBK ) zaprzyjaźniona pracownica powiedziała, że jeśli nieruchomość zostanie wyceniona wyżej niżeli ma zostać sprzedana to nie było by problemu na otrzymanie kredytu takiego jak nas interesuje. Ale któregoś razu będąc w banku usłyszałam ze stanowiska obok, że należny udokumentować wkład własny na lokacie czy koncie osobistym. Z internetu dowiedziałam się, że od roku 2014 należy mieć co najmniej 5% wkładu własnego.

 

Powiedzcie proszę czy mamy jakiekolwiek szanse ze zdolnością kredytową na interesującą nas sumę na otrzymanie kredytu mimo iż nie posiadamy wkładu własnego.

 

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza

Proszę o uzupełnienie poniższego schematu.

Jeżeli chodzi o wkład własny to rzeczywiście trzeba posiadać co najmniej 5% wkładu własnego a od 2015 roku min. 10%. Są banki które udzielą kredytu na podstawie wyceny bankowej lub rzeczoznawcy.

Nie podaliście najważniejszego jakie mąż ma zarobki.

 

Kredyt standardowy/Kredyt MdM*

Wysokość kredytu.

Wartość nieruchomości / wkład własny.

Rynek pierwotny/rynek wtórny.

Rodzaj nieruchomości.

Metraż nieruchomości.

Lokalizacja nieruchomości (np. województwo lub miasto).

Stan zaawansowania inwestycji.

Waluta kredytu.

Pożądana długość okresu kredytowania.

Łączna liczba osób w gospodarstwie domowym.

Średnio miesięczny dochód netto na rodzinę 3mc/6mc.

Źródło uzyskiwania dochodów.

Okres trwania umowy w tył/okres trwania umowy w przód.

Wiek kredytobiorcy / kredytobiorców.

Aktualne obciążenia kredytowe.

Historia w BIK.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy prawidłowo to wypełnię.

 

Kredyt standardowy/Kredyt MdM* standardowy

Wysokość kredytu 100-120 tys.

Wartość nieruchomości / wkład własny. nie posiadamy wkładu własnego

Rynek pierwotny/rynek wtórny. wtórny

Rodzaj nieruchomości. mieszkanie

Metraż nieruchomości. ok. 50m2

Lokalizacja nieruchomości (np. województwo lub miasto). kujawsko - pomorskie

Stan zaawansowania inwestycji.

Waluta kredytu. zł

Pożądana długość okresu kredytowania. 30 lat

Łączna liczba osób w gospodarstwie domowym. 4

Średnio miesięczny dochód netto na rodzinę 3mc/6mc. z 3 ostatnich miesięcy średnio 3.500zł

Źródło uzyskiwania dochodów. umowa o pracę na czas nieokreślony

Okres trwania umowy w tył/okres trwania umowy w przód. jeśli tu chodzi o czas od jakiego mąż pracuje w tym zakładzie pracy to leci 8 rok

Wiek kredytobiorcy / kredytobiorców. jako że tylko maż pracuje kredyt był by na niego, a ma lat 28.

Aktualne obciążenia kredytowe. 200zł/20rat

Historia w BIK. nigdy nie mieliśmy żadnego zadłużenia, które nie było regularnie spłacane - wszyto w terminie.

Odnośnik do komentarza

Jak nie posiadacie żadnych środków to jak zamierzacie ponieść koszta podatku 2%, notariusza, ewentualne koszta bankowe(prowizje, ubezpieczenia itp) oraz administracyjne(wpisy do KW, PCC itp.)?.

 

Pragnę zwrócić uwagę, iż oprócz raty dochodzi jeszcze czynsz.

Odnośnik do komentarza

Ależ ja sobie doskonale zdaję sprawę, iż kupno mieszkania to nie tylko kredyt hipoteczny, ale przede wszystkim czynsz! Tak jak wyżej napisałam kwotę raty przyrównuję do co miesięcznego odstępnego - nie czynszu. Na wynajem składa się przecież odstępne, czynsz i opłaty licznikowe.

 

Dla przykładu:

płacę 800zł odstępnego + 550zł czynszu do SM + opłaty licznikowe - w moim wypadku gaz i prąd miesięcznie za kwotę 150zł. Daje mi to 1500zł opłat za użytkowanie mieszkania, nie swojego mieszkania. Natomiast moja znajoma z tego co udało mi się dowiedzieć płaci 670zł raty kredytu 480zł czynszu do SM i tylko prąd w wysokości 90zł ponieważ w czynszu ma tez gaz. Więc jej wydatki to 1240zł. Dla mnie różnica 260zł jest ogromna tym bardziej, że mieszkanie jest jej! Na kredyt, ale jej!

 

Co do opłat związanych z wzbogaceniem się o mieszkanie nie rozważałam tego ponieważ nasze myśli o kredycie na własne M są czysto teoretyczne - usiłujemy się czegoś dowiedzieć. Ktoś kiedyś mi powiedział, że kupił mieszkanie w okazyjnej cenie, a że jego wartość przez bankowego rzeczoznawcę została dużo wyżej wyceniona to za pieniądze z kredytu zrobił opłaty.

Odnośnik do komentarza
Ktoś kiedyś mi powiedział, że kupił mieszkanie w okazyjnej cenie, a że jego wartość przez bankowego rzeczoznawcę została dużo wyżej wyceniona to za pieniądze z kredytu zrobił opłaty.

 

Jeżeli trafisz taki przypadek to jak najbardziej

Odnośnik do komentarza

kiedyś to rzeczywiście było możliwe i sporo banków to robiło - teraz coraz trudniej o instytucje które takie rzeczy dałyby radę zrobić

 

Czy macie już jakąś nieruchomość na oku?

Odnośnik do komentarza

Póki co rozglądamy się za czymś co by nam odpowiadało. Najważniejsze jest to czy w przypadku braku wkładu jesteśmy w stanie to zrealizować! Co do spłaty rat nie mam wątpliwości, bo myślę że przeciętny kredyt wynosi od 600 do 800zł miesięcznie, a jak już wyżej pisałam samo odstępne pochłania 800zł z naszego budżetu.

Odnośnik do komentarza

Przykładowo - znaleźliśmy mieszkanie, którego początkowa cena wynosiła 128 000zł. W chwili obecnej właściciel chce za nią 105 000zł, a pośrednik twierdzi, że może jeszcze ze 2-3 tys dało by radę znieść. Co dało by cenę ok. 102 000zł. Tylko pytanie ile w rzeczywistości to mieszkanie jest warte? Czy radzilibyście w naszej sytuacji poprosić o pomoc rzeczoznawcę ( znam takiego, który zrobi to tylko za koszt dojazdu ).

 

Generalnie mieszkanie jest wyremontowane ( łącznie z instalacjami, oknami, drzwiami zewnętrznymi ) i jest dość spore, w centrum. Jedyny czynnik obniżający to chyba piętro - ostatnie.

 

Zapytam jeszcze jakie dokładnie czekały by nas opłaty?

Wpis do KW, podatek 2% wartości, PCC, prowizja dla banku ( choć w WBK znajoma mówiła, że albo prowizja albo ubezpieczanie kredytu 50zł/msc ). Jeżeli kupilibyśmy mieszkanie o wartości np. 130 000zł, a zapłacili w rzeczywistości 105 000zł to 2% liczone jest od wartości rynkowej czy ceny zakupu?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy aby na pewno dobrze zrozumiałam powyższą wypowiedź.

 

Podatek przy zakupie wynosi 2% od ceny transakcyjnej czyli tej, którą otrzyma sprzedający - tak? Ale tylko wówczas gdy cena zakupu stanowi 70% wartości rynkowej lub jest temu % równa? A jeżeli kwota ta jest poniżej 70% wartości jesteśmy zwolnieni od podatku? Jeżeli coś pokręciłam to proszę o sprostowanie tak żebym zrozumiała.

Odnośnik do komentarza

aż tak dobrz to nie ma żeby podatku nie płacić :)

podatek to 2% ceny transakcyjnej - koniec kropka

 

cena transakcyjna powinna być zgodna z wartością rynkową tzn chodzi o to żeby nie kombinować i sztucznie nie zaniżać wartości bo się Urząd Skarbowy transkacją zainteresuje bo dojdzie do wniosku że ktoś chciał mniejszy podatek zapłacić

Planfinance chodziło o to że jak cena transakcyjna to przynajmniej 70% wartości realnej nieruchomości to skarbówka nie powinna się czepiać - ja bym nie był tego jednak taki pewien - szukają teraz kasy więc do każdego mogą się przyczepić

Odnośnik do komentarza

Rozumiem. A nawet jak by się zainteresowała taką transakcją to co wówczas? Po prostu zapłacilibyśmy większy podatek? Chociaż jeśli powyżej 70% to nie powinno być takiej sytuacji z racji, iż w sytuacji opiewającej na podanym wyżej przeze mnie przykładzie 105 000 przy rynkowej wartości 130 000 stanowi ok. 80% WR.

Odnośnik do komentarza

PlanFinance poszukałem i rzeczywiście jest tak jak mówisz, choć konkretnego art. z ustawy na to nie znalazłem

Jeśli różnica w cenach była by wieksza to znalazłem opinię wg której w akcie notarialnym moga pojawic się 2 kwoty czyli cena zakupu i wartość rynkowa.

Podatek zostanie zapłacony od tej większej kwoty i US się nie czepia

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Podobne

    • Kredyt hipoteczny bez ślubu.

      Witam.  Proszę o pomoc.  Mój partner kilka lat temu wziął kredyt na dom ze swoją była partnerka. Był to kredyt bez ślubu. Nie byli po ślubie. Moje pytanie jest takie czy jeżeli brał wtedy kredyt z była i my byśmy w przyszłości chcieli wziąść kredyt na dom /mieszkanie czy partner musi się pytać o zgodę byłej? On twierdzi że tak bo kiedyś się tak dowiedział. Ale mi się natomiast wydaje że nie bo nie byli w żadnym związku małżeńskim, nie mieli też podpisanej umowy partnerskiej, ani zalega

      w Forum prawne

    • Kredyt hipoteczny 500 tyś 2% + bez wkładu (BGK)

      Schemat do badania zdolności kredytowej 1.Waluta kredytu - PLN 2.Pożądana długość okresu kredytowania - 30 lat 3.Wysokość kredytu - 500000 4.Wkład własny - 0, chciałbym skorzystać z gwarancji BGK 5.Wartość nieruchomości - 500000 6.Rynek pierwotny / rynek wtórny* - pierwotny 7.Rodzaj nieruchomości / rodzaj własności - zakup działki + budowa domu + wykończenie 8.Powierzchnia użytkowa nieruchomości - 84m2 9.Lokalizacja nieruchomości (województwo / miasto

      w Bezpieczny Kredyt 2%

    • Kredyt hipoteczny bez zdolnosci

      Hej.  Czy jest jakiś bank który może ocenić sytuację kredytobiorcy indywidualnie? Pomijając doradcę czy jest szansa na rozmowę od razu z analitykiem bankowym na wyższym szczeblu? Czy  istnieje szansa, że jeśli kredytobiorcy nie wychodzi zdolność kredytowa to bank i tak udzieli kredytu? Jakie banki maja najmniejsze wymagania w tej sprawie ?    Nie rozumiem logiki banków, miałem kredyt w pracy na 1000 zl i bez żadnych problemów go spłacaliśmy. Obecnie chcemy zabrać kredyt na dokończ

      w Kredyty mieszkaniowe

    • Kredyt hipoteczny bez pozwolenia na budowę 

      czy jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez pozwolenia na budowę? Chodzi o to że przedłuża mi sie u architekta a chciałbym przejść z umowy o pracę na B2B u tego samego pracodawcy a nie chce czekać z tym aż uzyskam kredyt za 3-4 miesiące

      w Kredyty mieszkaniowe

    • Kredyt hipoteczny 800 tysięcy bez wkładu własnego - zabezpieczony inną nieruchomością

      Dzień dobry,    chciałbym zapytać o możliwość udzielenia kredytu hipotecznego bez konieczności wkładu własnego zabezpieczając kredyt na dodatkowej nieruchomości. Który bank poza mBank godzi się na takie zabezpieczenia zamiast wkładu własnego? Ponad 5 lat temu tak właśnie unikaliśmy wpłaty wkładu własnego w mBanku.   Odnośnie zdolności kredytowej - kredyt na 1 osobę, rozdzielność majątkowa. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (od 09.2020) w spółce, w której mam 25% udziałó

      w Kredyty mieszkaniowe


×
×
  • Dodaj nową pozycję...