Skocz do zawartości

Operat szacunkowy a PCC


Invictus86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Mam pytanie odnośnie podatku PCC przy kupnie nieruchomości.

Sprawa wygląda następująco:

Kupuję dom za kwotę 475000 natomiast bank wycenił w operacie dom na kwotę 540000.

Wiem, że podatek PCC płaci się od wartości a nie od ceny transakcyjnej. Cena transakcyjna wynika jednak z wpisów komorniczych dlatego mogliśmy kupić tą nieruchomość po niższej cenie.

 

Od której ceny będę musiał zapłacić PCC? Nie wiem jak wyglądają takie umowy z bankiem bo jeszcze jej nie dostałem. Nie wiem więc czy na tej umowie będzie wpisana wartość nieruchomości. Z tego co się orientuje to Notariusz sporządza umowę końcową na podstawie umowy z bankiem (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) jeśli więc Notariusz będzie sporządzał taką umowę na podstawie umowy zawartej z bankiem to może wpisać wartość z tejże umowy. Niestety rzeczoznawcy nie biorą pod uwagę zadłużenia komorniczego, które spowodowało niższą cenę transakcyjną.

 

Czy ktoś mógłby powiedzieć jak takie sytuacje wyglądają w rzeczywistości albo jak powinienem się do tego zabrać aby nie płacić podatku od wyższej ceny, która według mnie nie jest realną wartością nieruchomości?

Odnośnik do komentarza

Podatek PCC będziesz musiał zapłacić od kwoty transakcji kupna-sprzedaży, a nie od wyceny nieruchomości przez bank.

To nie notariusz decyduje o cenie tylko zbywca.

Odnośnik do komentarza

Podatek 2% pobierany jest od wartości mieszkania, nie od kwoty transakcji.

 

Jeżeli wartość mieszkania wynosi 300,000, a kupicie za 200,000 i od tej niższej kwoty wyciągnięcie 2%, to Urząd Skarbowy może się za jakiś czas przypomnieć. Najczęściej po kilku latach (mają na to bodajże 5 lat), z odpowiednimi odsetkami. Jedno dobre, że różnica między realną wartością mieszkania a zadeklarowaną musi przekroczyć 33%, żeby mogli się doczepić.

 

Warto po wizycie u notariusza udać się do Urzędu Skarbowego i po prostu zapytać i/lub otrzymać potwierdzenie na piśmie, że nie kwestionują kwot.

Odnośnik do komentarza
Podatek 2% pobierany jest od wartości mieszkania, nie od kwoty transakcji.

 

Jeżeli wartość mieszkania wynosi 300,000, a kupicie za 200,000 i od tej niższej kwoty wyciągnięcie 2%, to Urząd Skarbowy może się za jakiś czas przypomnieć. Najczęściej po kilku latach (mają na to bodajże 5 lat), z odpowiednimi odsetkami. Jedno dobre, że różnica między realną wartością mieszkania a zadeklarowaną musi przekroczyć 33%, żeby mogli się doczepić.

 

Niestety nie masz racji. Wartość 33% odnosi się do zupełnie czego innego. Przyjęło się potocznie iż do różnic 20/30 % US nie robi problemów i tak generalnie jest w rzeczywistości.

Zgodnie z art. 6 ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych reguluje, że podstawą opodatkowania od czynności cywilnoprawnych stanowi:

1) przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego;

 

 

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

 

Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa powyżej, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 % od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.

Odnośnik do komentarza

Dziękuje wam za odpowiedzi. A powiedzcie mi taką rzecz- czy bank w umowie o kredyt, którą będę podpisywał (o ile dostanę kredyt) umieści informację o tym ile warta jest nieruchomość (na podstawie ich operatu szacunkowego) ?

Odnośnik do komentarza
..... czy bank w umowie o kredyt, którą będę podpisywał (o ile dostanę kredyt) umieści informację o tym ile warta jest nieruchomość (na podstawie ich operatu szacunkowego) ?

 

Nie. To jest wewnętrzna informacja banku.

 

- - - Uaktualniono - - -

 

Podatek 2% pobierany jest od wartości mieszkania, nie od kwoty transakcji...

 

Biorąc pod uwagę fakt, że to notariusz pobiera tę opłatę to jest ona pobierana od wartości transakcji. Wszelkie wątpliwości co do ceny transakcji są wtórne.

Odnośnik do komentarza

Grażyna niestety się mylisz.

 

Wartość nieruchomości jest uwzględniana w każdej umowie kredytowej.

 

Za wskazanie prawidłowej wartości nieruchomości odpowiada kupujący bo to on płaci pcc. Zdarza się że pcc jest płacone od wyższej kwoty niż wartość transakcyjna. Notariusz tu nie ma nic do tego. Wartość do aktu wskazuje kupujący.

Odnośnik do komentarza
... czy bank w umowie o kredyt, którą będę podpisywał (o ile dostanę kredyt) umieści informację o tym ile warta jest nieruchomość ...

 

Invictus86 w którym banku będziesz starał się o kredyt?

 

Grażyna niestety się mylisz.

 

Wartość nieruchomości jest uwzględniana w każdej umowie kredytowej....

 

Michał, w pewnym sensie tak, ale nie w każdym banku i nie literalnie.

Odnośnik do komentarza

A czy do notariusza zanoszę umowę kredytową czy dostanę jakiś inny dokument? Mój notariusz powiedział, że powinienem otrzymać jakiś dokument od banku dla notariusza. Nie wiem tylko czy tym dokumentem będzie umowa kredytowa, na której będzie wartość nieruchomości, czy jakiś inny dokument.

Odnośnik do komentarza
No właśnie mój notariusz powiedział, że powinienem otrzymać oświadczenie z banku. Czy tam będzie wypisana wartość nieruchomości ?

 

Czemu się tak dopytujesz?. US nie interesuje treść bo oni sami mają dostęp do sprzedaży nieruchomości i sami potrafią wyliczać cenę nieruchomości na potrzeby weryfikacji. To że ktoś w mniej lub bardziej oficjalnym dokumencie określi wartość nieruchomości nie ma wpływu na ocenę przez US.

Odnośnik do komentarza
Nie wertowałem wszystkich umów przed napisaniem posta, ale napisz w którym nie ma takiej informacji i co znaczy literalnie?. :)

 

np. ING, BPH, Getin - te banki nie umieszczają w umowie informacji o wartości nieruchomości.

No i Alior, ponieważ dla niego wartość nieruchomości to zawsze wartość transakcyjna (bez względu na stan faktyczny).

A nie literalnie podaje np. PKO BP - podaje Kwotę udzielonego kredytu i Kredytowany wkład własny, i one pozwalają policzyć jaką wartość nieruchomości bank przyjął (ale oczywiście nie laikowi) :)

Odnośnik do komentarza

Wartość rynkowa wg banku (czy też Rzeczoznawcy) i wartość rynkowa wg Urzędu Skarbowego to dwie różne wartości. Każdy ma inne bazy, inne priorytety.

 

Proponuję zapłacić PCC od kwoty transakcji i złożyć w US prośbę o potwierdzenie, że US nie kwestionuje wartości nieruchomości. Absolutnie nie pokazywać umowy kredytowej.

Odnośnik do komentarza
ING

 

Kredyt + wkład własny = wartość nieruchomości.

 

W przypadku rynku wtórnego kredyt + wkład własny = wartość transakcji (bez względu na wartość rynkową).

 

 

GNB

 

Ten bank nie żyje w hipotekach.

 

Co nie zmienia faktu, że w umowie nie podaje wartości nieruchomości (nie żyje, ale żył)

 

Alior

 

Owszem jest wartość nieruchomości.

 

Nie wartość nieruchomości tylko wartość zabezpieczenia i ta wratość to zawsze wartość transakcyjna (o czym juz pisałam), ponieważ Alior nie określa wartości nieruchomości.

 

Wartość rynkowa wg banku (czy też Rzeczoznawcy) i wartość rynkowa wg Urzędu Skarbowego to dwie różne wartości. Każdy ma inne bazy, inne priorytety. ..

 

Tak, zgadza się. I nie ma znaczenia czy te wartości są podane w umowie czy nie (której zresztą nie trzeba przedstawiać u notariusza)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Podobne

    • opłata za operat szacunkowy

      W zeszłym roku starałem się o kredyt hipoteczny na dom. W tym celu skorzystałem z usług pośrednika kredytowego, wniosek złożony był do kilku banków. Jeden z banków udzielił wstępnej zgody na udzielenie kredytu i był przygotowany dla niego operat szacunkowy (był to rzeczoznawca wynajęty przez bank). Ostatecznie na ostatnim etapie bank wydał decyzję negatywną na udzielenie tego kredytu. W dniu dzisiejszym dzwonił do mnie rzeczoznawca (numer tel. do mnie prawdopodobnie dostał od pośredniczki) i zaż

      w Kredyty mieszkaniowe

    • Operat szacunkowy nieruchomości

      Witam, Po jakim czasie jest operat szacunkowy w PKO BP i Pekao. Dodam, że wnioski złożyliśmy u doradcy 12.12 i cisza. (tego samego dnia miały być wysłane). Jak to było u Was? Czy bank będzie się kontaktował z doradcą czy kupującym nieruchomość?

      w Bezpieczny Kredyt 2%

    • VeloBank - operat szacunkowy

      Dzień dobry.    Kredyt BK2 na budowę domu.  Posiadam nieruchomość jaka jest działka,.na której ma być budowany dom.    Kompletuje dokumenty żeby wystartować już że wszystkim od razu, nie tracąc czasu.    Do VeloBanku wymagamy jest operat szacunkowy nieruchomości.    To ma być operat szacunkowy nieruchomości jaka jest działka? Czy operat szacunkowy nieruchomości, czyli domu - ile będzie on wart po wybudowaniu? 

      w Bezpieczny Kredyt 2%

    • operat szacunkowy

      Dzień dobry, 14.07 dostaliśmy FI z pko.bp potwierdzający złożenie wniosku. Jesteśmy po analizie kompletu dokumentów i po weryfikacji zdolności kredytowej. Wniosek utknął na etapie operatu szacunkowego, wg naszego doradcy jest problem z wprowadzeniem tego do systemu, podobno system się wiesza. Czy komuś jeszcze zdarzyła się taka sytuacja? Dodam, że martwi mnie to, gdyż gonią nas terminy i nie bardzo wiemy co możemy zrobić aby przyspieszyć proces. Pozostaje jeszcze pytanie ile czasu będziemy czeka

      w Bezpieczny Kredyt 2%

    • Operat szacunkowy - dom

      Witam, Mam pytanie dotyczące operatu szacunkowego wykonanego przez bank.  Czy po podpisaniu umowy kredytowej i uruchomieniu kredytu (co się wiąże z zapłatą za operat) mamy wgląd do do niego? Czy bank może nam go poprostu nie wydać?   Z góry dziękuję za odpowiedź.  Aśka

      w Kredyty mieszkaniowe


×
×
  • Dodaj nową pozycję...