Skocz do zawartości

Rachunek ROR jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego


halibutbp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drogich forumowiczów:)

 

Poniżej opisuję dręczący mnie problem i proszę o jakies sugestie jak moge wybrnąć z tej sytuacji.

Posiadam kredyt hipoteczny w banku PKO BP. Do tej pory spłata kredytu następowała na drodze potrącania rat z mojego rachunku ROR w tym banku, który posiadałem już przed wzięciem kredytu. Stwierdziliśmy jednak z żoną, że zlikwidujemy rachunek, gdyż jest on zbyt drogi w utrzymaniu i poprosiliśmy w banku o założenie bezpłatnego rachunku technicznego, na który będziemy co miesiąc przelewać środki na spłatę kredytu. Pani w banku wybiła nam to jednak z głowy mówiąc, że będzie to wymagało podpisania aneksu do umowy kredytowej (co kosztuje 150 zł). Podparła się zapisem w umowie kredytowej brzmiącym:

 

"Inne zabezpieczenia docelowe:

 

1)weksel własny In blanco Kredytobiorcy

 

2)oświadczenie o poddaniu się egzekucji

 

3) klauzula potrącania wierzytelności z rachunku ROR"

Moje pytanie jest następujące: czy bank mógł wymagać zabezpieczenia w postaci spłaty z rachunku ROR?

Wiem, że w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK jest kilka klauzul mówiących, że bank nie może warunkować wypłaty kredytu od posiadania w nim rachunku ROR, jednak żadna nie ma brzmienia takiego jak w naszym przypadku. Wydaje mi się, że niesprawiedliwym było zawarcie w umowie zapisu z punktu 3), ponieważ zabezpieczenie tego rodzaju wiąże sie z posiadaniem zupełnie innego produktu, który jest płatny i przy tym zupełnie nie zwiazany z kredytem. Ewentualne podniesienie kosztów prowadzenia RORu wiążą się natomiast ze wzrostem kosztów kredytu.

 

Czy jest jakakolwiek szansa na rezygnację z rachunku ROR w PKO i zastapienie go rachunkiem technicznym do spłaty kredytu, bez ponoszenia kosztów aneksu do umowy, czy musimy przełknąć tę kwotę 150 złotych?

 

 

Bardzo liczę na Państwa pomoc. Jeżeli potrzeba wiecej informacji dotyczących zapisów w umowie to oczywiście uzupełnię je.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Bank owszem nie ma prawa odmówić kredytu ze względu na rezygnację z jakiegoś produktu (np. założenia konta). W takim przypadku warunki kredytowe ulegają najczęściej zmianie - podwyższana jest marża kredytu. Jeśli warunki jakie otrzymaliście w momencie brania kredytu obowiązywały o ile będziecie posiadać określone produkty to rezygnacja z nich pociągnie za sobą wzrost marży.

Odnośnik do komentarza

Dziekuje za szybki odzew na forum:) Dodam, że napisałem też zapytania do kilku organizacji konsumenckich, które do tej pory milczą...:)

 

Odpowiadam na Wasze posty:

Zgodnie z umową, jedynym warunkiem obniżenia marży było zawarcie umowy na kartę kredytową "Własny kąt" i tak właśnie zrobilismy. Warunek posiadania ROR bank "przemycił" w rozdziale mówiacym o zabezpieczeniach.

 

Zastanawiam się, czy ten warunek można odnieść do klauzul niedozwolonych wg UOKiK (poz. 1140‐1146) i potraktować to go jako postanowienie bezprawne? Dosyć ciekawe podejście do nakłaniania klientów do korzystania z transakcji wiązanej kredyt+ROR zaprezentowano w "Raporcie z kontroli wzorców umownych kredytów hipotecznych", sporzadzonym przez UOKiK znalazłem fragment mówiący (przepraszam za przydługi cytat:) ):

 

E. POSTANOWIENIA W SPOSÓB BEZZASADNY NAKŁADAJĄCE NA KONSUMENTÓW OBOWIĄZEK PONOSZENIA OKREŚLONYCH KOSZTÓW

26. Obowiązek posiadania rachunku oszczędnościowo‐rozliczeniowego w banku udzielającym kredytu

W toku przeprowadzanej (...) kontroli wzorców umownych wykazano, że większość banków stosowała wzorce umowne przewidujące obowiązek posiadania przez kredytobiorcę rachunku bankowego w banku udzielającym kredytu.

(...) Prezes Urzędu w swoich wystąpieniach do banków podnosił, że postanowienia takie kształtują obowiązki konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami oraz rażąco naruszają ich interesy poprzez uzależnienie zawarcia i wykonania umowy od zawarcia innej umowy – umowy rachunku bankowego, niemającej bezpośredniego związku z umową kredytu hipotecznego. Zgodnie z art. 3853 pkt 7 kodeksu cywilnego, za niedozwolone uważa się postanowienia umowne, które uzależniają zawarcie, treść lub wykonanie umowy od zawarcia innej, niemającej bezpośredniego związku z umową zawierającą oceniane postanowienie.

Wprowadzenie w umowie kredytu hipotecznego obowiązku posiadania rachunku bankowego w banku kredytującym powoduje zatem, że konsument narażony jest na negatywne działania banku w zakresie umowy rachunku bankowego, mimo że celem konsumenta jest jedynie skorzystanie z kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym (okres spłaty może osiągać 30 lat i więcej), powodującym jednocześnie znaczne zadłużenie konsumenta. Prowadzi to do sytuacji, w której bank dokonując zmiany w umowie rachunku bankowego – szczególnie podwyższając opłaty za jego prowadzenie – wykorzystuje uzyskaną przewagę kontraktową. Konsument teoretycznie może sprzeciwić się opłacie za rachunek bankowy poprzez wypowiedzenie takiej umowy. Prowadzi to jednak do sytuacji, w której naruszyłby postanowienia umowy kredytowej, narażając się na konieczność natychmiastowej spłaty kredytu w pełnej wysokości.

Podsumowując, umowa rachunku bankowego jest oddzielną, kompleksową umową, na podstawie której konsument może dokonywać innych operacji (niezwiązanych z umową kredytową), a umowa kredytu nie powinna przewidywać obowiązku jej zawarcia.

Należy również wspomnieć, że postanowienia nakładające na konsumenta obowiązek posiadania rachunku bankowego 24 kwietnia 2007 roku zostały wpisane przez Prezesa Urzędu – na mocy wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 30 stycznia 2006 roku – do rejestru niedozwolonych postanowień umownych (poz. 1140‐1146). Od momentu wpisu do rejestru wyrok SOKiK staje się skuteczny wobec osób trzecich. Oznacza to, że żaden przedsiębiorca nie ma prawa stosowania w swoich wzorcach klauzul o treści tożsamej z treścią klauzul wpisanych do rejestru.

 

Co o tym myslicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Chciałbym trochę odświeżyć temat:) Małem nadzieję, że za pytaniem o datę zaciągnięcia kredytu pójdzie jakaś porada:) Chciałbym zapytać użytkownika PlanFinance.pl jakie znaczenie dla sprawy ma data zaciągnięcia kredytu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Myślałem że będę kojarzył warunki promocji w tym banku. Niestety nie pamiętam dokładni tego okresu w PKO BP. Musiałbym przeczytać umowę i resztę załączników aby się wypowiedzieć wiarygodnie.

Odnośnik do komentarza

Czy coś udało Ci się wywalczyć? Mam podobną sytuację - wprawdzie w Kredyt Banku - ale jest to analogiczny zapis.

Szukam też możliwości takiej aby z inicjatywy banku (tylko co?) był sporządzony aneks i przy okazji można było zmienić ROR na konto techniczne.

Jeszcze inny pomysł to zmiana ubezpieczenia domu i podpisanie umowy z nowym ubezpieczycielem w taki sposób aby to on pokrył koszty aneksu.

Pytanie tylko czy bank może odmówić zmiany tego konta?

Moze ktoś ma inne pomysły?

Odnośnik do komentarza

W banku Getin Bank mam kredyt ,spłacam regularnie raty.Teraz okazało sie ze mam poważne zadłużenie za rachunek ROR.

Od 3 lat nie korzystam z tego konta jest puste.Podano bez mojej wiedzy sprawę do komornika na drugim końcu Polski.

Komornik przesłał do mojego banku nakaz zajęcia pieniędzy z mojego konta.(w innym banku niż kredyt)Rachunek ROR i ubezpieczenie wmuszono we mnie przy

wypłacie kredytu.Ubezpieczenie obowiazkowe miało trwać 12 miesięcy.Teraz co miesiąc próbują pobrac z pustego konta na ubezpieczenie i obciążaja mnie za to działanie.Jak wyplątać się z tych działan banku?Raty za kredyt płacę duzo wyższe niż powinnam.Płacę więcej dobrowolnie.

Odnośnik do komentarza

Proszę powrócić do zapisów w umowie kredytu i przeczytać co tam było napisane przy ubezpieczeniu. Czy rzeczywiście było na okres roku, jaki jest zapis o jego rezygnacji.

Generalnie nie wmuszono w Pana tylko było to warunkiem do podpisania umowy i zapewne zmniejszono Panu przy okazji marże lub prowizję.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...