Skocz do zawartości

Raiffeisen Polbank - źle wyliczona marża?


feniks2003

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam taką samą sytuację marża z umowy 1,25% libor na dzeń harmonogramu -0,95% a suma oprocentowania na wyciągu 1,20 pp. według mnie po zastosowaniu ujemnego liboru moje oprocentowanie powinno wynieść 0,3 pp. dorotaj10 czy jesteś już po kontakcie z bankiem? Wyjaśnili ci coś?

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • feniks2003

    23

  • PlanFinance

    7

  • Bożena Myszczyszyn

    6

  • dorotaj10

    6

Jestem po kontakcie z bankiem. W placówce nie potrafią odpowiedzieć na pytanie z jakiego dnia przyjęli Libor do wyliczenia rat z harmonogramu na m-ce II, III, IV. podali mi że suma oprocentowania to 1,287 (wydedukowałam, że przyjęli Libor z dn. 31,12,2014 który wynosił -0,0630 + 1,35% marży. Pani w banku nie potwierdziła tego, zasłaniając się brakiem dostępu do takich informacji. Powiedziała tylko że przyjmują libor w poprzedniego pełnego okresu ?? tylko nie wiadomo czy miesięcznego czy kwartalnego? jeśli miesieczny to powinni przyjąć na dzień 30.01.2015 wystawiając harmonogram 20 lutego/ jeśli kwartalny to z dn. 31.12.2015 - i tu moje kolejne pytanie bo otrzymałam korektę za styczeń 9,09CHF (zwrot na rachunek) - czyli, że będą co miesiąc wysyłać nowy harmonogram w oparciu o aktualny libor? W banku kazali mi napisać reklamację, żeby uzyskać te informację które mnie interesują. Przejrzę jeszcze zapisy aktualnego regulaminu, może tam doszukam się informacji z jakiego dnia libor stosują - skoro pracownicy tego nie wiedzą.

Odnośnik do komentarza

Sposób wyznaczania stopy referencyjnej w Raiffeisen jest taki:

 

"5. Po upływie pierwszego Okresu Bazowego, o którym mowa w ust. 3 powyżej, od pierwszego dnia kolejnego Okresu

Bazowego, obowiązuje nowa wysokość Zmiennej Stopy Procentowej ustalona jako suma:

1) Stopy Referencyjnej w wysokości podanej przez Serwis Reuters w Dniu Roboczym poprzedzającym pierwszy dzień Okresu Bazowego; lub Stopy Referencyjnej w wysokości podanej przez Serwis Reuters w przedostatnim Dniu Roboczym poprzedzającym pierwszy dzień Okresu Bazowego, w przypadku gdy pierwszy dzień Okresu Bazowego przypada na dzień inny niż Dzień Roboczy; "

 

Taki zapis powinien być w umowie kredytowej w punkcie "Oprocentowanie kredytu".

 

Z tego co piszesz wynika, że Twój kolejny okres bazowy rozpoczął się w styczniu (czyli przyjęto libor z 31.12.2014 - -0,063%), za który wpłaciłaś ratę zgodnie ze złym harmonogramem - świadczy o tym ten zwrot. Teraz jest już nowy, poprawiony harmonogram i więcej zwrotów nie powinno być - no, chyba że SYSTEM znów coś wymyśli.

Odnośnik do komentarza

W umowie nie mam takiego zapisu. Mam natomiast zapis, że zasady zmiany oprocentowania znajdują się w regulaminie. Poza tym harmonogram miałam zawsze na 3 okresy (styczen luty marzec/ kwiecien maj czerwiec/ itd.) Na styczeń nie otrzymałam harmonogramu - a teraz dostałam na luty marzec i kwiecień już drugi haromonogram skorygowany, gdzie bank stosuję tą samą stopę libor z grudnia - czyli chce jak najdłużej stosować libor na poziomie -0,06 a powinien stosować zgodnie z tym co piszesz libor z 30 stycznia; lub wystawić haromonogram z grudniowym liborem ale tylko do końca marca. Od kwietnia powinnam otrzymać nowy harmonogram z liborem z 31 marca.

Odnośnik do komentarza
...Poza tym harmonogram miałam zawsze na 3 okresy (styczen luty marzec/ ...Na styczeń nie otrzymałam harmonogramu - a teraz dostałam na luty marzec i kwiecień ...., gdzie bank stosuję tą samą stopę libor z grudnia - czyli chce jak najdłużej stosować libor na poziomie -0,06, ... a powinien libor z 30 stycznia; ... Od kwietnia powinnam otrzymać nowy harmonogram z liborem z 31 marca.

 

Jeżeli Twój okres bazowy był styczeń/luty/marzec to według mnie prawie wszystko się zgadza - libor powinien być z 31.12.2014 (nie jak piszesz z 30 stycznia), natomiast powinien obowiązywać w styczniu, lutym i marcu - a od kwietnia, tak jak piszesz, powinien być nowy harmonogram z liborem z 31. marca.

I teraz do wyjaśnienia jest dlaczego skorygowany harmonogram narusza zasady dotychczasowe - zmiana okresów bazowych.

 

 

A może to wszystko wynika z tego, że decyzja o zastosowaniu ujemnej stawki referencyjnej przez Raiffeisen została podjęta 21.01.2015 i ma tu zastosowanie poniższe:

 

"Od 4 lutego br., wszystkie kredyty w których dokonywana jest zmiana oprocentowania mają już uwzględnianą ujemną wysokość stawki referencyjnej. Dla pozostałych kredytów, w przypadku których zmiana oprocentowania nastąpiła z uwzględnieniem stawki Libor równej 0,00% a nie wartości ujemnej (zmiany w okresie od 19 grudnia 2014 r do 3 lutego 2015 r.), Bank sukcesywnie dokonuje wstecznej korekty wysokości oprocentowania. W najbliższym czasie klienci powinni otrzymać nowe harmonogramy, już z ratą kredytu wyliczoną przy uwzględnieniu ujemnej stawki LIBOR, która była odpowiednia dla dnia ww. ostatniej zmiany oprocentowania."

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...