Skocz do zawartości

Dla kogo rodzina na swoim?


kamerka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mamy z mezem dom w stanie surowym o pow 130m2.Zrobilismy co sie dalo.Na reszte prac musimy wziazc kredyt hipoteczny.Bylismy w kilku bankach dla porownania ofert.W jednym banku powiedzieli ze nie maja programu Rodzina na swoim,w drugim ze tak(juz zbieralismy dokumenty),a w kolejnym powiedzieli nam ze nie kwalifikujemy sie do tego programu poniewaz finansowany on jest tylko na zakup nieruchomosci,a nie np.na dokonczenie budowy.Zaznacze ze mamy po 30 lat i nie bralismy absolutnie zadnego kredytu,tym bardziej zwiazanego z doplatami.

Prosze o wyjasnienie czy rzeczywiscie tak jest,czy moze zostalismy zle poinformowani?

Odnośnik do komentarza

Dziekuje.Popytamy jeszcze w innych bankach.

Mimo ze spieralismy sie z ta pania,to skutecznie nas przekonala,ze absolutnie nie ma takiej opcji

bysmy dostali kredyt z doplata w tym przypadku.

Doladniej,chodzi o Getin bank.

Odnośnik do komentarza

Na stronie BGK jest sporo informacji na ten temat. Poniżej wyjaśnienie ministerstwa infrastruktury, które jednoznacznie pokazuje, że pracownik banku nie miał racji.

 

19. Czy kredyt preferencyjny na budowę domu może finansować dokończenie budowy?

 

Tak. Określony w art. 5 ust. 1 pkt e) ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, cel na który może zostać udzielony kredyt preferencyjny to jest budowa domu jednorodzinnego, należy rozumieć jako przebieg całego procesu budowlanego od podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy do zakończenia budowy, tj. daty uzyskania pozwolenia na użytkowanie (jeżeli jest wymagana) lub daty zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu.

 

Zgodnie z art. 3 pkt 6) ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, poprzez budowę rozumie się wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Art. 41 ustawy Prawo budowlane definiuje rozpoczęcie budowy jako następujące z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Prace przygotowawcze to: wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów, wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Prace te mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem (w przypadkach, gdy nie jest wymagane pozwolenie).

 

Natomiast art. 54 i art. 55 ustawy Prawo budowlane, ustanowiono, iż do użytkowania obiektu budowlanego zrealizowanego w wyniku budowy, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji, a także jeżeli jest to wymagane w decyzji o pozwoleniu na budowę, po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

 

Inwestycje znajdujące się realizacji w tak wytyczonym przedziale czasowym podlegają kredytowaniu kredytem preferencyjnym.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...