Skocz do zawartości

Rodzina na Swoim / rozwód / brak zdolności kredytowej


maniulka

Rekomendowane odpowiedzi

dzień dobry,

 

przejrzałam kilka tematów odnośnie Rodzina na Swoim vs. rozwód, ale nigdzie nie znalałam interesującej mnie odpowiedzi.

 

Złożyliśmy dokumenty rozwodowe, mamy kredyt Rodzina na Swoim. Zadne z nas osobno nie będzie miało w tej chwili wg. banku odpowiedniej zdolności kredytowej, by spłacać mieszkanie. Wiem, że po rozwodzie należy zgłosić zmianę danych do banku, a ponieważ rozstajemy się z mężem w dobrych stosunkach, moje pytanie brzmi, czy możemy zgłosić itd, ale mimo rozwodu jakby dalej razem to mieszkanie spłacać, bez konieczności zmiany umowy itd.?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

maniulka

Odnośnik do komentarza
Robert jesteś pewien?.

 

gruntownie się nad tym zastanawiam, wiele zależy od tego co zostało zapisane w umowie kredytowej i regulaminie kredytu czyli co i ew. kiedy powinno się w banku zgłosić

 

ps

może zróbcie inaczej, zadzwońcie na infolinię bankową i zapytajcie jakie macie obowiązki jeżeli zastanawiacie się nad rozwodem i ew. jakie działania może podjąć bank

Odnośnik do komentarza

Mi się też wydaje, że każdą zmianę (tak istotną jak zmiana nazwiska) trzeba do banku zgłosić. Ja oczywiście mogę to zgłosić itd., tylko oni na pewno zapytają co się stało i tego właśnie się obawiam.

Odnośnik do komentarza

najpierw zapytaj czysto teoretycznie, co by było gdyby i jakie ew. kroki bank podejmie

 

sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby któreś z Was chciało kredyt przejąć (i mieszkanie), natomiast jeżeli oprócz zmiany danych nie planujecie zmieniać nic więcej (nadal razem spłacać ten kredyt) to nie powinno się nic wydarzyć

 

minus taki, że cały kredyt (rata) będzie obciążał każdego z Was (ważne w przypadku, gdybyście chcieli kupić na kredyt np. inne mieszkanie)

 

"Rozwód oraz podział wspólnego majątku między byłymi małżonkami – czy to sądowy, czy umowny – nie wywiera skutków w odniesieniu do umowy kredytu. Ta obowiązuje w takim samym kształcie jak przed rozwodem. Nie zmienia się też status eksmałżonków jako solidarnych dłużników banku. Każde z nich nadal pozostaje kredytobiorcą odpowiedzialnym za spłatę całego kredytu, a bank może żądać tego od obojga łącznie bądź od każdego z nich z osobna zgodnie z art. 366 § 1 kodeksu cywilnego. Inaczej sytuację mogą regulować postanowienia umowne zawarte w umowie kredytu, np. zwalniające jednego z małżonków z zobowiązania."

 

Kredyt hipoteczny a rozstanie lub rozwód - Bankier.pl

Odnośnik do komentarza

dzięki, zapytam, choć ni krzty nie wierzę w kompetencje ludzi z banku na infolinii i ogólnie na wiarę w jakiekolwiek słowo powiedziane - dopóki nie mam na papierze, raczej nie podejmę kroków, już nie raz się tak przejechałam, bo pani na telefonie "się wydaje"

 

Może i któreś z nas chciałoby zostać w mieszkaniu, natomiast jak pisałam wcześniej żadne z nas nie ma zdolności (mąż młoda firma, ja inne zobowiązania fin.).

 

I tak docelowo planuję sprzedać to mieszkanie, gdy ustaną dopłaty, czyli za około 3 lata.

 

To wszystko o czym piszesz wyczytałam na innych forach, natomiast nadal nie znajduję odpowiedzi na moje pytanie.

 

Mimo wszystko, dzięki za czas :)

Odnośnik do komentarza

Kredyt będzie można normalnie kontynuować, jednak zwłaszcza w przypadku zmiany danych trzeba ten fakt zgłosić bankowi.

Tak długo jak w banku nie załatwicie "przejęcia" kredytu przez jedno z Was, będziecie odpowiedzialni oboje. Co więcej, bank może pociągnąć do spłaty całości zobowiązania jedno z Was, gdy drugie będzie się uchylało.

 

Tak naprawdę, kredyt wiąże mocniej niż ślub. Dłużej też trwa postępowanie "rozwodowe" ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...