Skocz do zawartości

Rodzina na Swoim a spadek (specyficzna sprawa)


Genzo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mamy z żoną pewiem problem, a raczej obawę przed zbliżającą się sprawą spadkową.

We wrześniu zakupiliśmy z żoną mieszkanie na kredyt z dopłatami (Rodzina na swoim). Zostaliśmy oczywiście poinformowani, że w momencie zawierania umowy z bankiem oraz przez następne kilka lat nie możemy być właścicielami żadnego innego mieszkania czy domu. Wiemy również, że jedynym odstępstwem od tego jest otrzymanie domu/mieszkania w spadku.

Nasza sprawa jednak jest trochę inna. Mianowicie w listopadzie zmarł ojciec mojej żony. Był on współwłaścicielem (ze swoją żoną) domu. Zatem posiadał on połowę domu (drugą połowę domu posiada matka). Moja żona ma brata. Zatem dom po sprawie spadkowej będzie należał do nich w stosunku: 1/6 - moja żona, 1/6 - jej brat, 4/6 - żona zmarłego.

Żona zmarłego (matka mojej żony) chciałaby od razu na sprawie, lub po sprawie spadkowej przepisać/zrzec się spadku/ przekazać w całości dom mojej żonie.

I teraz rodzą się pytania.

 

Jest możliwe spisanie u notariusza umowy podziału spadku (tak, aby spadek połączyć i przekazać mojej żonie). Czy po takiej umowie legalne będzie otrzymanie domu w stosunku do kredytu? Podejrzewam również, że taka umowa pozwoli połączyć spadek i przekazać jednej osobie, ale będzie to tylko połowa domu (druga połowa zostaje u żony zmarłego).

 

Podsumowując: Czy jest możliwe takie przekazanie domu w stosunku do rodziny na swoim, a jeśli jest możliwe to w jaki sposób?

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

Odnośnik do komentarza

Rozumiem. A co z umową podziału spadku (tj. połączenie spadków 3 osób na rzecz jednej. Czyli 1/6 żony zmarłego + 1/6 jej córki + 1/6 jej syna) czy również to spowoduje utratę dopłat?

 

Czyli rozumiem, że jedyna opcja, jaka wchodzi w grę to testament?

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Chyba zbyt pochopnie się wypowiedziałem. Podejrzewam że jednak w drodze notarialnego podziału spadku jest możliwe wyjście z tej sytuacji. Sprawdzałem na szybko i nie znalazłem w ustawie żadnego wykluczenia, który mógłby się odnosić do tej sytuacji. Wszystkie zależy od konstrukcji. Proponuję zdobyć od notariusza draft podziału i iść z nim do prawnika, który przeanalizuje to pod kątem ustawy RnS.

 

"...2) uzyskanie przez docelowego kredytobiorcę w okresie stosowania dopłat prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem nabycia tych praw w drodze spadku,..."

Odnośnik do komentarza

Tyle, że przy podziale spadku, nawet sądowym, w przypadku, gdy dom ma dostać jedna osoba, będzie także oświadczenie o zniesieniu współwłasności bez spłat i dopłat. A zniesienie współwłasności to już nie spadek. Tak samo interpretuje to MF, gdy ta osoba chciałaby sprzedać ten budynek. Np. jest dom i małżeństwo z jednym dzieckiem - córka, mają powyżej 5 lat dom. Tak więc dom należy (współwłasność) po 1/2 do małżonków. W przypadku śmierci męża dziedziczy wdowa i córka. Tak więc mamy - wdowa 1/2 + 1/4, córka 1/4. Córka znosi współwłasność. W związku z czym np. w przypadku sprzedaży od razu, wdowa zapłaci podatek od 1/4 (tej od córki), gdyż był to jej przychód. Myślę, że tu będzie interpretowanie podobnie, to nie będzie nabycie w drodze spadku, a w drodze zniesienia współwłasności.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...