Skocz do zawartości

Wypowiedzenie umowy kredytu a śpiączka.


vanessa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałabym prosić o porady dotyczące mojej sytuacji. W marcu mój tata miał zawał i przez 5 miesięcy leżał w śpiączce. W ciągu tygodnia od przykrego zdarzenia zaniosłam pismo do oddziału Banku dotyczące historii choroby kredytobiorcy, z której wynikało, iż jest głęboko nieprzytomny. Tata posiadał rozdzielność majątkową z mamą i nie pozostawił stosownych pełnomocnictw do zarządzania majątkiem. Bank po 3 miesiącach od zdarzenia wypowiedział 3 umowy kredytowe z zabezpieczeniem hipotecznym. Kontaktowaliśmy się z centralą banku w tym czasie i chcieliśmy umówić na spotkanie. Niestety nastąpiło ono już po wypowiedzeniu umów. Prosiliśmy bank o czas i negocjowaliśmy warunki porozumienia. Tata niestety po 5 miesiącach zmarł. W październiku wpłaciliśmy całe zadłużenie kredytu, a od kilku miesięcy wpłacamy raty w wysokości taty zobowiązań. Na ten moment bank w celu przepisania umów na nas jako spadkobierców sprawdza zdolność kredytową. Jednakże, od momentu wypowiedzenia umów mamy najwyższe odsetki, bo w stosunku rocznym 10% od całości zobowiązań, czas płynie. My jako spadkobiercy dobrowolnie spłacamy zobowiązania, jednakże miesięcznie bank zarabia na nas ogromne pieniądze na tzw. odsetkach karnych.

 

Moje pytanie brzmi:

1. Czy bank miał prawo wypowiedzieć umowy kredytu, mimo, iż kredytobiorca nie mógł odebrać korespondencji?

2. Czy według Państwa oceny, istnieje szansa na odzyskaniu karnych odsetek, które bank cały czas od nas egzekwuje?

 

Dodam, iż mój tata był stałym klientem banku i to nie były pierwsze zobowiązania, które zaciągnął. Prosiliśmy bank o zatrzymanie odsetek karnych, dostaliśmy odpowiedź, iż nie ma takiej możliwości. W tym momencie myślimy o konsolidacji i ewentualnie założeniu sprawy sądowej bankowi. Proszę o opinię. Serdecznie dziękuję z góry!

Odnośnik do komentarza

Niestety nie... Kwota z trzech kredytów jest na ten moment około milion złotych. Tata spłacił połowę wziętych zobowiązań. Zabezpieczenie hipoteczne jest dwukrotne w stosunku do wartości rynkowej nieruchomości.

 

- - - Uaktualniono - - -

 

Wypowiedzenie umów odesłałam do banku z informacją, iż tata nie jest w stanie odczytać korespondencji i przebywa na ten moment w szpitalu. Jednakże jako osoba nieuprawniona do zarządzania majątkiem nie miałam możliwości, ani wpłacać zobowiązań, ani ewentualnie sprzedać jakichś innych nieruchomości niezasłużonych z majątku. Powstała sytuacja bez wyjścia, na czym oczywiście zarobił bank i zarabia do tej pory. Jestem osobą która będzie walczy o swoje (tego nauczył mnie mój tata, który byl bezkompromisowy w kwestiach finansowych). Myślałam nawet o mediach, gdyż nie dam się zastraszyć bankowi i w tym momencie kredyt nie jest zadłużony, a umowy są nadal wypowiedziane.

Odnośnik do komentarza

Ugody? Właśnie zastanawiam się nad wytoczeniem procesu o wypowiedzenie umowy, które nie trafiło do kredytobiorcy, więc nie mógł się bronić. Tak z dobrodziejstwem inwentarza. Po 1/3 współwłasności z mamą i siostrą. Czynna masa tzn ? Chodzi o dochód miesięczny czy wartość całego majątku?

Odnośnik do komentarza

Nie no, wytaczaj. Trzymam kciuki oczywiście, tylko zastanawiam się co dalej? Sytuacja na dziś jest taka, że Tata nie żyje, jest wymagalny dług i ktoś dziedziczy a jest majątek. I żeby była jasność, nawet gdyby umowa nie została wcześniej wypowiedziana bylibyście właściwie w tej samej sytuacji.

 

Ja na pewno nie ganiałbym po sądach tylko myślałbym o porozumieniu i ew umorzeniu odsetek i być może jakiś ulgach w spłacie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Podobne

    • BGŻ BNP Paribas - wypowiedzenie umowy kredytu.

      Dzień dobry. Jestem w trudnej sytuacji, ale jakoś daję radę, staram się spłacać ile tylko mogę, no i niestety z BGŻ BNP PARIBAS mam problem, mianowicie wypowiedzieli umowę po dwóch nie spłaconych ratach. Do spłaty zostało  13505,97 PLN. Czas na spłatę 30.08.2019.  Osoba która prowadzi moją windykację, żądała wpłaty na dzień dzisiejszy ponad 3 tysiące i wtedy była by możliwość o dalszej negocjacji (RATY) tylko, że ja nie mam tych pieniędzy.  Lub ewentualnie wpłata 8 tysięcy p

      w Dla zadłużonych

    • Wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego

      Dzień dobry ,  Parę dni temu podpisałam z bankiem umowę kredytu hipotecznego. Moja sytuacja się zmieniła i chciałabym zrezygnowac . Aktu notarialnego  nie było.  Ma się odbyć za kilka dni . Moje pytanie jest czy jestem w stanie jeszcze z tego kredytu zrezygnować ? Czy możliwe jest by bank przelał pieniądze na konto sprzedającego przed aktem notarialnym ? Czy jeśli nie było aktu notarialnego  to wystarczy wypowiedzenie umowy kredytowej i nie będę ponosić z tego tytułu żadnych kosztów ? 

      w Kredyty mieszkaniowe

    • Wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego.

      Witam. Mam wypowiedziany kredyt hipoteczny z Getin Banku. Wypowiedzenie skuteczne. Teraz czeka mnie sąd. I co dalej? Jak to wygląda? Jak wygląda sprawa odbioru mieszkania, komornik? Z góry bardzo dziękuję za pomoc 

      w Komornik, windykacja

    • Wypowiedzenie umowy kredytu, komornik i upadłość konsumencka.

      Witajcie, dawno mnie tu nie było choć wiele czytałem. Niestety według mnie przegrałem walkę. Miałem chwilówki, części się pozbyłem, część poszła pod sąd. Wszystkie przegrałem. W skrócie w ciągu 6miesiecy, doszło mi pierwszy raz w życiu 3 komorników, jeden siadł na konto w maju, potem doszły 2 kolejne sprawy. Jedna jeszcze kwestia czasu także będzie 4 w kolejce. Jedną sprawę rozegrałem z krukiem i spłacam. Mam kredyt w banku pocztowym spłacam na bieżąco, i na bieżąco jestem miesiąc zaległy z ratą

      w Komornik, windykacja

    • Zaległe raty i wypowiedzenie umowy kredytu w Alior Bank.

      Witam,   poniżej opiszę mój problem.   Mianowicie ma zaległe 3 raty na kredycie konsolidacyjnym w Alior Bank, każda rata na kwotę 1900 zł. W dniu 20.01 dojdzie mi 4 zaległa rata. Kontaktował się z mną windykator terenowy z Aliora z informacją, że jeśli dojdzie 4 rata to umowa kredytu zostanie wypowiedziana, chyba, że spłacę pierwszą zaległą ratę. Niestety na tą chwile nie jestem w stanie tego dokonać ponieważ moja sytuacja finansowa uległą znacznemu pogorszeniu.   1. Jakie będą dalsz

      w Dla zadłużonych


×
×
  • Dodaj nową pozycję...