Skocz do zawartości

Zajęte środki, a likwidacja konta bankowego.


Miki0

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Jestem dłużnikiem ZUSu - w ramach egzekucji na koncie mam zablokowane ok 1500zł. Czy w takim przypadku mogę zamknąć konto ?

Co się stanie z zajętą kwotą, czy mogę te pieniądze wypłacić w okienku ?

Dzięki

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Cześć

 

Jestem dłużnikiem ZUSu - w ramach egzekucji na koncie mam zablokowane ok 1500zł. Czy w takim przypadku mogę zamknąć konto ?

Co się stanie z zajętą kwotą, czy mogę te pieniądze wypłacić w okienku ?

Dzięki

Pozdrawiam.

 

Możesz pieniądze wypłacać w okienku do kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym stanowiącej trzykrotność średniej krajowej, co daje kwotę łączną ok 11 500 zł. Przepis ten dotyczy rachunku prywatnego. Podstawa prawna art. 54 prawa bankowego, który mówi:

 

Art. 54. środki pieniężne na rachunkach bankowych wolne od zajęcia

 

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościoworozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.

 

2. Środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościoworozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku.

 

Może się okazać (różnie w różnych bankach), że przelewu nie zrobisz, karta nie będzie działać, ale w okienku na podstawie powyższego przepisu możesz wypłacać. Jeśli ktoś w Banku będzie miał inne zdanie powołaj się na ten artykuł i poproś kierownika i z nim porozmawiaj. Jeśli nie wykorzystałeś kwoty 11 500 zł i spełniasz opisane w powyższym przepisie warunki (rodzaj rachunku) Bank musi Ci wypłacić. MUSI! Niestety największym problemem w takich przypadkach jest niewiedza bankowców.

 

Z zamknięciem rachunku - tu już jest różnie i wiele zależy od pracownika banku i samego banku, bo są banki w których nie będzie problemu, a w których bez szans. Jeśli przyjmiemy że zajęciu podlega jedynie wierzytelność na koncie, a nie samo konto to możesz zamknąc, ale jeśli jest odwrotnie to już może być problem. Banki różnie do tej kwestii podchodzą.

 

Ważny natomiast w tym wszystkim (przy założeniu że zajęciu podlega wierzytelność) wydaje się art. 60 prawa bankowego, który mówi że:

 

Art. 60.

 

Jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.

 

Czyli inaczej mówiąc jeśli będziesz pobierał pieniądze np do ręki / albo na inny rachunek po dwóch latach (jeśli umowa nie mówi inaczej) umowa prowadzenia rachunku zostanie rozwiązana. Wtedy bank z automatu zamyka konto. I wtedy po tych dwóch latach musisz jedynie zapłacić koszty prowadzenia - jeśli były. To jakaś alternatywa.

 

Najpierw jednak spróbuj zamknąć ten rachunek w banku - może uda się to zrobić bez problemów.

 

Możesz też ew podejść do komornika i poprosić go (złożyć wniosek) o zwolnienie rachunku żebyś mógł go zamknąć bo np nie korzystasz, gdyby w banku mieli problemy z jego zamknięciem.

 

Jeżeli natomiast mówimy o rachunku firmowym - kwota wolna nie przysługuje, a kwestia zamknięcia j/w.

 

Chyba temat wyczerpałem. Wszystkiego dobrego.

Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...