Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Like Tree1Przydatne Posty
 • 1 Autor Matpl

Petycja

 1. #1
  Matpl
  Matpl jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  28-01-2016
  Lokalizacja
  Szczecin
  Posty
  66
  Pomógł
  1 razy

  Petycja

  Nie widziałem nigdzie na forum tej petycji, ale może ktoś zechce podpisać i wesprzeć Doradców Kredytowych.

  secure.avaaz.org/pl/petition/Mateusz_Morawiecki_Wicepremier_Minister_Finansow_i_Rozwoju_Nie_likwidujmy_branzy_posrednictwa_finansowego_w_Polsce/?ckGswlb

  O co chodzi?
  Szanowny Panie Premierze,

  apelujemy do Pana o wstrzymanie zapisów legislacyjnych, których efektem będzie zniszczenie branży pośrednictwa finansowego, poprzez którą udzielany jest co drugi kredyt hipoteczny w Polsce.
  W projekcie ustawy o kredycie hipotecznym pojawił się zapis zabraniający wypłaty przez banki wynagrodzenia pośrednikom i wprowadzający konieczność oczekiwania zapłaty od klientów.
  Propozycja oznacza negatywne skutki dla konsumentów, którzy utracą możliwość bezpłatnego, profesjonalnego wsparcia przy porównaniu ofert kredytowych w jednym miejscu, bankructwo branży pośrednictwa finansowego, a tym samym likwidację kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy oraz pogorszenie warunków prowadzenia działalności bankowej.
  Branża pośrednictwa finansowego to około 20 tys. miejsc pracy, często w małych miejscowościach. W wyniku proponowanych zmian legislacyjnych wiele z nich bezpowrotnie zniknie.
  Przyjęcie zmian w proponowanym kształcie będzie oznaczało również znaczne pogorszenie pozycji rynkowej konsumentów, poprzez ograniczenie dostępu do finansowania ich istotnych potrzeb życiowych kredytem hipotecznych. Pośrednictwo kredytowe to bowiem bardzo ważny kanał dystrybucji kredytów mieszkaniowych dla ludności. W 2016 r. Polacy zaciągnęli za pośrednictwem brokerów około 50 proc. kredytów hipotecznych. Pośrednik często jest „punktem pierwszego kontaktu” dla osoby zainteresowanej zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Pomaga jej rozeznać się w ofertach banków, sprawdza zdolność kredytową oraz informuje jakie dokumenty wymagane są przez bank i monitoruje postęp w procesowaniu wniosku klienta. Usługi pośrednictwa są bezpłatne dla wszystkich klientów – również dla tych, którzy ostatecznie nie zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu, dla tych, których wniosek został odrzucony jak i dla tych, którzy zwrócili się do nas jedynie celem zasięgnięcia informacji.
  Zapisy proponowane w ustawie uderzą szczególnie w mieszkańców mniejszych miejscowości, w których sieć placówek bankowych jest ograniczona, odbierając im możliwość bezpłatnego porównania ofert konkurencyjnych banków, zwiększając ryzyko wyboru niekorzystnego produktu i przede wszystkim zmniejszając szansę na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych.
  Od lat współpracujemy przy różnych projektach regulacyjnych, których celem jest zwiększenie zaufania do środowiska pośredników finansowych. I tym razem z otwartością zaangażowaliśmy się merytorycznie w prace nad ustawą o kredycie hipotecznym, która będąc konsekwencją dyrektywy europejskiej, miała za zadanie dalsze uporządkowanie rynku. Jednak propozycja zapisu zabraniającego wypłaty przez banki wynagrodzenia pośrednikom i przerzucenie tego kosztu na klientów, choć motywowana społecznie, nie zrealizuje zakładanych celów.
  Podobnie jak w Polsce, pośrednicy finansowi tworzą bardzo istotny sektor na innych rynkach europejskich. Na wprowadzenie wspomnianego zakazu nie zdecydowały się rozwinięte kraje takie jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Norwegia czy Finlandia. Spośród krajów Europy, zakaz wypłaty wynagrodzeń pośrednikom przez kredytodawców wprowadziła jedynie Holandia.
  Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia potrzebnych zmian. Przygotowaliśmy konkretne rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo i zadowolenie konsumentów, ale by je zrealizować, musimy istnieć.
  Wiemy, że działamy w branży trudnej, która musi zwalczyć wiele
  problemów związanych z odpowiedzialnością i prawidłowym pojęciem służby. Zdecydowana większość z nas traktuje swój zawód z pasją, wierząc, że pomaganie ludziom w sprawach
  finansowych jest ważną rolą społeczną i może być powodem do satysfakcji, mierzonej dziś setkami tysięcy zadowolonych klientów, którzy za naszym pośrednictwem pozyskali finansowanie swoich marzeń i podstawowych potrzeb ‐ mieszkania.
  Od lat doskonalimy zasady panujące na rynku, który rozwija się w sposób zrównoważony. Angażujemy się w ważne sprawy społeczne. Dlatego apelujemy, by przez niewłaściwą legislację, przy braku poprawnego zbadania jej skutków, nie zabraniać dobrej i potrzebnej klientom pracy!
  Apelujemy o taką korektę planów prawnych, dzięki której uda się wyeliminować niedoskonałości, ale nie kosztem równoczesnego niszczenia tysięcy miejsc pracy.

  W imieniu całego środowiska pośredników
  finansowych i ich interesariuszy,

  Z wyrazami szacunku,
  Artur Nowak‐Gocławski ‐ Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce
  Adrian Jarosz ‐ Związek Firm Doradztwa Finansowego
  Konrad Płochocki ‐ Polski Związek Firm Deweloperskich
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od: AWesołowska.

 2. #2
  lzalewski
  lzalewski jest nieaktywny
  Ekspert hipoteczny
  Dołączył
  30-01-2011
  Lokalizacja
  kujawsko-pomorskie, cała Polska
  Posty
  21,969
  Pomógł
  2177 razy
  Cytat Zamieszczone przez Matpl Zobacz posta
  O co chodzi?
  Powstał projekt ustawy regulującej rynek kredytów hipotecznych. Samo uregulowanie jest wymogiem stawianym (nie tylko Polsce) przez KE. W projekcie tym zawarty został jednak zapis zakazujący wynagradzania doradców kredytowych w obecny sposób, a zatem przez banki. Zapis ten zaszkodzi tak na dobrą sprawę wszystkim, a najbardziej kredytobiorcom. Będą mieli oni do wyboru albo szukać kredytu na własną rękę, albo zapłacić specjaliście (dotychczas usługa taka jest bezpłatna). W tym pierwszym przypadku będą musieli oni poświęcić znacznie więcej czasu niż jest to obecnie na poszukiwanie ofert i ich analizę. Pół biedy jeśli kredytobiorca będzie osobą świadomą i będzie umiał wybrać rzeczywiście produkt dobry. Niestety często jest tak, że:
  1. Kredytobiorca idzie w pierwszej kolejności do swojego banku i słyszy tam, że "u nas jest najlepiej", "kredyt otrzyma Pan na pewno" itd. Zostaje.
  2. Kredytobiorca nie ma umiejętności analizy danych z ofert. Nie każdy jest lekarzem, nie każdy jest mechanikiem samochodowym i nie każdy musi znać się na bankowości. Zatem będą zdarzać się sytuacje, że zaufa temu doradcy, który wzbudzi u niego największą sympatię, zaufanie. Niekoniecznie jednak wybierze ofertę najlepszą.
  3. Nie każdy ma czas i możliwości, aby odwiedzić wszystkie banki. Szczególnie dotyczy to osób z mniejszych miejscowości, gdzie do wyboru jest często PEKAO S.A., PKO BP i Bank Spółdzielczy (czasem coś dodatkowego).
  Według mnie zapis ten uderzy przede wszystkim w osoby gorzej sytuowane finansowo oraz gorzej wykształcone.

Podobne wątki

 1. Petycja w celu obrony darmowego doradztwa kredytowego.
  Autor PlanFinance.pl / Forum Kredyty hipoteczne - Opinie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 08-01-2017, 18:42