Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
Like Tree3Przydatne Posty
  • 3 Autor lukaszb

Komornik a umowa zlecenie.

  1. #1
    lukaszb
    lukaszb jest nieaktywny
    Ekspert Awatar lukaszb
    Dołączył
    23-08-2008
    Lokalizacja
    Warszawa, Łódź, cała Polska
    Posty
    22,604
    Pomógł
    3123 razy
    Wpisy w blogu
    21

    Komornik a umowa zlecenie.

    Pytanie: Mam spore zadłużenie i komornika. Utrzymuje się z umowy zlecenie. Moje pytanie brzmi, czy jeśli posiadam umowę zlecenie to komornik może zabrać całość wynagrodzenia? Czy zostanę bez środków do życia?

    Odpowiedź: Co do zasady wynagrodzenie uzyskiwane z umowy zlecenie (oraz innych umów cywilnoprawnych np. umowy dzieło) podlega zajęciu w całości i w myśl przepisów nie podlega ochronie z przepisów prawa pracy. Jest jednak wyjątek. Jeżeli dłużnik utrzymuje się tylko z umowy zlecenie lub innej umowy cywilnprawnej (jest to jego jedyne źródło utrzymania), a sama umowa ma charakter periodyczny (powtarzający się; cykliczny; zwarta została na dłuższy okres) umowa zlecenie podlega egzekucji jak wynagrodzenie z umowy o pracę stosownie do przepisu art. 833 § 2 k.p.c., który mówi:

    Art. 833 k.p.c.

    § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

    § 1.1. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

    § 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

    § 3. Ograniczeń przewidzianych w § 2 nie stosuje się do wierzytelności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu udziału w dochodach spółdzielni przypadających im od wniesionych do spółdzielni wkładów.

    § 4. Świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym podlegają egzekucji w zakresie określonym w tych przepisach.

    § 5. Do egzekucji z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i z rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy albo za śmierć żywiciela lub wypłacanych z dobrowolnego ubezpieczenia rentowego oraz do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

    § 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot.
    W takim przypadku potrącenie może być dokonywane stosownie do przepisów kodeksu pracy, który wysokość zajęcia określa do 50% otrzymywanego zajęcia (60% alimenty). Podstawa prawna art. art. 87 § 3.2 k.p., który mówi:

    Art. 87 k.p.

    § 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

    1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

    2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.
    Uwaga. W tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia.

    Powołując się na powyższe przepisy, w przypadku kiedy komornik zajął całe wynagrodzenie z umowy zlecenie, należy złożyć wniosek do komornika podnosząc, że umowa zlecenie jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika i ma charakter periodyczny. Jeśli komornik nie przychyli się do takiego wniosku dłużnika należy złożyć skargę na czynności komornika do sądu rejonowego przy którym ten działa. Koszt 100 zł.
    Autor tego postu otrzymał podziękowania od Ekspert_Kredytowy, KFP_Bartek i Olgak.

  2. #1.5
    Zarejestrowani użytkownicy Awatar Doradca - reklama
    Dołączył
    15-10-2011
    Lokalizacja
    Polska
    Wiek
    24
    Posty
    359
    Pomógł
    3123 razy

    Komornik a umowa zlecenie.


Podobne wątki

  1. Umowa zlecenie a komornik.
    Autor agam14 / Forum Komornik, windykacja
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-03-2017, 15:56
  2. Umowa zlecenie a komornik.
    Autor cangre / Forum Komornik, windykacja
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-02-2017, 08:30
  3. Umowa zlecenie a komornik.
    Autor agam14 / Forum Komornik, windykacja
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-01-2017, 08:35
  4. Komornik, a umowa zlecenie.
    Autor Dani / Forum Komornik, windykacja
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-06-2014, 19:04
  5. Umowa zlecenie a komornik
    Autor Michałpp / Forum Komornik, windykacja
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-02-2014, 05:55
  6. Umowa zlecenie a komornik
    Autor Maniek218 / Forum Dyskusje Ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-07-2010, 07:30