Skocz do zawartości

Kwota wolna od zajęć-emerytura lub renta.


PFCG_Bydgoszcz

Rekomendowane odpowiedzi

KWOTA WOLNA OD ZAJĘCIA Z RENTY LUB EMERYTURY

 

Zgodnie z treścią art. 833. § 4 kodeksu postępowania cywilnego świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym podlegają egzekucji zgodnie z przepisami dotyczącymi egzekucji z wynagrodzenia za pracę poprzez:

 

a) przesłanie przez organ egzekucyjny do organu rentowego właściwego do wypłaty zobowiązanemu świadczenia zawiadomienia o zajęciu części świadczenia, która nie jest zwolniona spod egzekucji, i wezwanie tego organu, aby dokonywał stosownych

 

Świadczenia emerytalne i rentowe podlegają egzekucji w granicach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z ta ustawą, potrącenia z tych świadczeń (z emerytury i renty) nie mogą przekroczyć (w przypadku egzekucji świadczeń innych niż świadczenia alimentacyjne, prowadzonej na podstawie tytułu wykonawczego) 25% wypłacanego świadczenia. Potrąceń dokonuje się po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej j 50% kwoty najniższej emerytury lub renty ?

 

zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia - przy potrącaniu sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności za czynsz, należności alimentacyjnych potrącanych na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego oraz sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych. Kwoty emerytur i rent przyznanych z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia za granicą, wolne od potrąceń i egzekucji, ustala się proporcjonalnie do wypłacanego świadczenia.

 

Kwoty wolne od potrąceń i egzekucji ustala się dla emerytur i rent ze wszystkimi wzrostami, zwiększeniami, dodatkami oraz innymi świadczeniami wypłacanymi wraz z emeryturą lub rentą z wyłączeniem świadczeń rodzinnych oraz dodatku dla sierot zupełnych i dodatku pielęgnacyjnego.

 

Jednocześnie z przesłaniem zawiadomienia o zajęciu organ egzekucyjny wzywa organ rentowy, żeby:

? w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia podał wysokość przysługujących zobowiązanemu miesięcznych świadczeń i zawiadamiał o każdej zmianie ich wysokości,

? składał, w przypadku powstania przeszkód do wypłacenia świadczeń, oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a zwłaszcza podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa do zajętych świadczeń, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o te świadczenia oraz czy i o jakie roszczenia została skierowana do tych świadczeń egzekucja przez innych wierzycieli.

Organ egzekucyjny poucza organ rentowy o skutkach niestosowania się do ww. wezwań (sankcja w postaci ściągnięcia egzekwowanej należności bezpośrednio od organu rentowego, pociągnięcie do odpowiedzialności odszkodowawczej i porządkowej).

 

Regulacje prawne dotyczące kwestii kwot wolnych od zajęcia

 

z renty lub emerytury:

 

Na podstawie art. 139 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118 ze zm.) po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych ? podlegają potrąceniu między innymi sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

a) świadczenia alimentacyjne ? do wysokości 60 proc. świadczenia,

b) należności egzekwowane w związku z:

- odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej,

- odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych,

- odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,

do wysokości 50 proc. świadczenia,

c) inne egzekwowane należności ? do wysokości 25 proc. świadczenia.

Wysokość części świadczenia podlegającego egzekucjom oraz wysokość potrąceń, a także wysokość części świadczenia podlegającego potrąceniom ustala się od kwoty

 

świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Przy potrąceniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż alimentacyjne, emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, w części odpowiadającej 50 proc. najniższej emerytury lub renty.

Kwoty wolne od potrąceń ustal się wraz ze wszystkimi wzrostami i zwiększeniami, dodatkami oraz innymi świadczeniami wypłacanymi wraz z emeryturą lub rentą z wyłączeniem:

a) zasiłku rodzinnego,

b) dodatku dla sierot zupełnych,

c) dodatku (zasiłku) pielęgnacyjnego.

 

 

 

 

 

USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r.o emeryturach i rentach

 

z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

 

 

 

 

Wedle art. 141 Ustawy o emeryturach i rentach:

 

Emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, z zastrzeżeniem ust. 2, w części odpowiadającej:

 

1) 50 % kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia - przy potrącaniu:

 

a) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi,

 

b) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4,

 

c) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi;

 

2) 60 % kwoty najniższej emerytury lub renty - przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1 i 2 i 6-9;

 

3) 20 % najniższej emerytury lub renty - przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 10.

 

2. Kwoty emerytur i rent przyznanych z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia za granicą, wolne od potrąceń i egzekucji, ustala się proporcjonalnie do wypłacanego świadczenia.

 

3. Kwoty wolne od potrąceń i egzekucji ustala się dla emerytur i rent wraz ze wszystkimi wzrostami, zwiększeniami, dodatkami oraz innymi świadczeniami wypłacanymi wraz z emeryturą lub rentą na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem świadczeń rodzinnych oraz dodatku dla sierot zupełnych i dodatku pielęgnacyjnego.

 

4. W razie zbiegu uprawnień do dwóch lub więcej świadczeń pieniężnych kwotę wolną od egzekucji i potrąceń ustala się od jednego - wyższego świadczenia.

Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Podobne

    • Kwota wolna od zajecia a wyplata ostatniego dnia miesiąca.

      Dzień dobry,   Piszę z zapytaniem. Mam zajecie komornicze na koncie, umowa o pracę. Mam kwotę wolna od zajecia na dzień dzisiejszy 2400 zł do wykorzystania. Wypłatę dostaje ostatni3go dnia miesiąca, kwota wolna restartuje się 1 dnia miesiąca. Co w tej sytuacji? Co zrobić? Przekażą większość część wypłaty komornikowi?

      w Komornik, windykacja

    • Komornik a kwota wolna.

      Witajcie.  Mam pytanie... Otóż pensje będę dostawala od tego miesiąca 15 natomiast 800plus dostaje 11 każdego miesiąca. Wcześniej wpływa świadczenie niż wynagrodzenie za pracę. Powiedzcie proszę czy w takim przypadku bank zostawi mi 3185. Czy będę mogła odblokować kwotę 800. Pomimo że ona wpłynie pierwsza i defacto z rachunku bankowego zabiorą środki z wynagrodzenia za pracę. 

      w Komornik, windykacja

    • Kwota wolna od zajęcia w banku a umowa o dzieło.

      Dzień dobry,   Czy ktoś orientuje się jak prawo bankowe reguluje temat kwoty wolnej od zajęcia w przypadku wpływów z tytułu umowy o dzieło?  Czy "w oczach banku" nie ma znaczenia z jakiego tytułu są wpływy i ZAWSZE zostawiają kwotę wolną od zajęcia?   P.S. Wiem, że komornik może, i wysyła list do pracodawcy, interesuje mnie natomiast to o czym napisałem wyżej, jak do tego tematu podchodzi BANK.    

      w Komornik, windykacja

    • Kwota wolna 2024.

      Mam pytanie bo od nowego roku zmienila się kwota wolna czy przy wypłacie z pracy za grudzień obowiązuje już nowa?  Bo dostałem teraz przelew na 2700 nie powinno już być uwzględnione 3100?

      w Komornik, windykacja

    • Problem z kwotą wolną od potrąceń.

      Cześć  Mam zajęcie wynagrodzenia i dodatków jeszcze pracodawca dokonuje dowolnego potrącenia na PZU.  I tutaj pojawił się problem. W związku z tym dowolnym potrąceniemna pzu pracodawca przyjął, że kwota wolna od potrąceń jaka mnie obowiązuje to 80% minimalnego wynagrodzenia i stosuje ją do całości potrąceń (od 80% minimalnego wynagrodzenia odejmuję jeszcze składkę na pzu). Uważam, że jest to podejście błędne. Powinna od kwoty 100% minimalnego wynagrodzenia odejmować składkę na pzu.  Pr

      w Komornik, windykacja


×
×
  • Dodaj nową pozycję...
X  POBIERZ RAPORT BIK