Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 58
Like Tree12Przydatne Posty

Wykup długu bankowego przez firmę windykacyjną, a przedawnienie roszczeń.

 1. #1
  Cordul
  Cordul jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  15-12-2010
  Posty
  105
  Pomógł
  11 razy

  Wykup długu bankowego przez firmę windykacyjną, a przedawnienie roszczeń.

  Witam. Pragnę podjąć temat, który być może okaże się istotnym dla wielu osób zgromadzonych na tym forum. Chodzi o kwestię przedawnienia wierzytelności wykupionych przez firmę windykacyjną. Wypowiadałam się już w tym temacie w pewnym poście, jednak postanowiłam sięgnąć nieco głębiej i oto wyniki moich poszukiwań w necie, na forach prawniczych.
  Na początek cytat: "Niedopuszczalne jest nadanie na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. klauzuli wykonalności na rzecz niebędącego bankiem nabywcy wierzytelności objętej bankowym tytułem egzekucyjnym, także po zaopatrzeniu go w sądową klauzulę wykonalności (zob. uchwała SN z dnia 2 kwietnia 2004 r., III CZP 9/04, OSNC 2005, nr 6, poz. 98)" W praktyce oznacza to, że firma windykacyjna wykupując dług nie ma żadnego tytułu wykonawczego na dłużnika banku. Musi przeprowadzić całą sprawę sądową (wezwanie do zapłaty-pozew-nakaz zapłaty-nadanie klauzuli wykonalności), bo nie może posługiwać się BTE (bankowym tytułem egzekucyjnym), to mogą tylko i wyłącznie banki. Zatem - dopóki FW (będę posługiwać się tym skrótem dla oznaczenia firmy windykacyjnej) nie uzyska tytułu wykonawczego na siebie, to prawnie NIC NIE MOŻE, a w szczególności nie może oddać sprawy do komornika!!!
  Dalej:
  W toku czynności windykacyjnych złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji uznaje się za czynność przerywającą bieg przedawnienia. Dla FW liczy się zatem trzyletni (!!!) termin przedawnienia od wydania postanowienia o umorzeniu egzekucji komorniczej przeprowadzonej z wniosku banku. Jeśli natomiast z jakichś powodów bank nie przeprowadził egzekucji komorniczej, to bieg przedawnienia liczy się od początku, tj. od daty wymagalności długu (tzn. daty upłynięcia terminu wypowiedzenia umowy przez Bank) albowiem BTE dotyczy tylko banku i nie jest prawem zbywalnym, nie podlega cesji, więc wobec nabywcy wierzytelności bieg przedawnienia liczy się od nowa i na zasadach ogólnych.

  ALE!!! Ponieważ rzecz dotyczy BTE, istnieje również inne stanowisko, które mówi, że skoro BTE nie jest roszczeniem stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu (w myśl art. 125 k.c.), to dotyczy tylko banku i nie jest prawem zbywalnym, nie podlega cesji, więc bieg przedawnienia liczy się osobno dla każdego podmiotu. Rozumując w ten sposób - wobec nabywcy wierzytelności bieg przedawnienia w każdej sytuacji liczy się od nowa i na zasadach ogólnych. Czyli nawet jeśli bank przerwał bieg przedawnienia BTE poprzez przeprowadzenie egzekucji komorniczej, to przerwał je tylko SOBIE. Po sprzedaży wierzytelności, jej nabywca, czyli FW ma standardowy bieg przedawnienia, tj. 3 lata od wymagalności długu (tzn. daty upłynięcia terminu wypowiedzenia umowy przez Bank)!!!
  Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to stanowisko sporne, więc argument nie do końca pewny.

  Wnioski:
  1. Jeśli FW informuje o zakupie długu to nie trzeba bać się komornika, bo egzekucja nie jest możliwa bez uzyskania przez FW tytułu wykonawczego.
  2. Jeśli chce się powalczyć, żeby w ogóle nie płacić, bo powyższe terminy wskazują z dużą dozą prawdopodobieństwa, że roszczenie FW jest przedawnione, to żądać bezwzględnie podstawy prawnej roszczenia - tytułu wykonawczego wydanego na FW (nie jest nią dokument cesji wierzytelności, sprzedaży długu!), jednocześnie nie uznawać długu słownie czy na piśmie, nie godzić się na żadne ugody czy spłaty w ratach i absolutnie nic im nie wpłacać, bo wpłata oznacza uznanie długu i wtedy to już pozamiatane.
  3. Jeśli FW złoży pozew do sądu, to bezwzględnie napisać odpowiedź na pozew i podnieść zarzut przedawnienia (sąd sam z urzędu nie podnosi zarzutu przedawnienia)
  4. Najlepiej poradzić się prawnika.

  I tak na koniec - trzeba pamiętać, że dopóki istnieje nieprzedawniony BTE, to istnieje potencjalny dłużnik. Teoretycznie FW może oddać bankowi sprawę, a ten może ponowić egzekucję komorniczą wobec dłużnika na swoją rzecz.
  Tylko nie wiem czy życie zna takie przypadki.

  Ps. Nie jestem prawnikiem, wszystko co powyżej, to tylko efekt moich poszukiwań na prawniczych forach internetowych. Jeśli więc ktokolwiek doszuka się merytorycznych błędów, to proszę o niezwłoczne sprostowanie
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od Zestresowany, opoka i barbara szpak.

 2. #1.5
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar Doradca - reklama
  Dołączył
  15-10-2011
  Lokalizacja
  Polska
  Wiek
  24
  Posty
  359
  Pomógł
  11 razy

  Wykup długu bankowego przez firmę windykacyjną, a przedawnienie roszczeń.


 3. #2
  Zestresowany
  Zestresowany jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  14-02-2012
  Posty
  4
  Pomógł
  0 razy

  Czy zachodzi przedawnienie n/w opisie

  W dniu 13.01.2006r. zawarta umowa z bankiem. Bankowy Tut.Egz. z dn.25.05.06r. oraz Postanow.Sądu Rej. z dn.06.06.2006r.Data przyjęcia przez komornika 28.07.2006r. a zamknięta przez komornika 27.08.2007 r. Dniu 22.12.2008r. została wykupiona wierzytelność od banku przez firmę windykacyjną(FW). FW skierowała do sądu pozew o zapłatę 14.11.2011 r.który wydał w tym dniu "Nakaz Zapłaty w postępowaniu upominawczym" albo wnieść sprzeciw do tutejszego Sadu.
  Czy w tym przypadku zaistniało przedawnienie ?
  Powiadomienie o tym fakcie z sądu dotarło dzisiaj tj. 14.02.2012r.

 4. #3
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  26,965
  Pomógł
  3918 razy
  Wpisy w blogu
  21
  Wygląda na to że roszczenie się przedawniło. Minęły ponad 3 lata. Należy wnieść sprzeciw do właściwego Sądu z informacją, że nie uznajesz długu i ten jest przedawniony.

 5. #4
  kcpz
  kcpz jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  30-01-2012
  Lokalizacja
  Kraków
  Posty
  54
  Pomógł
  4 razy
  1. Roszczenie banku w pewnych sytuacjach może przedawniać się dopiero po upływie 10 lat. Sytuacja taka będzie miała miejsce gdy bank wszczął postępowanie mające na celu dochodzenie roszczeń przed sądem - składając powództwo lub wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. W takim przypadku zgodnie z art. 125 § 1 kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawni się z upływem lat 10, a nie-3.
  2. Cesja wierzytelności nie wpływa na okres przedawnienia

  Pana wczesniej, proszę o opisanie chronologicznnie dokładnie co działo się długiem.
  Ostatnio edytowane przez kcpz ; 14-02-2012 o 14:58

 6. #5
  Zestresowany
  Zestresowany jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  14-02-2012
  Posty
  4
  Pomógł
  0 razy
  Dzięki za informacje. Niespłacany dług bank sprzedał firmie windyk.,w dn.22.12.2008r.Nie podjąłem żadnych kontaktów z FW a w dniu 14.02.2012r. otrzymałem wiadomość o "Nakaz Zapłaty w postępowaniu upominawczym" przez sąd rejonowy na wniosek FW z dnia 14.11.2011. Tu mam wątpliwości bo bank już nie jest właścicielem długu.
  Czy wobec FW też obowiązuje 10 letni termin przedawnienia?

 7. #6
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  26,965
  Pomógł
  3918 razy
  Wpisy w blogu
  21
  Poczekajmy na kolegę kcpz - niech się wypowie. Jeśli dlug był wymagalny w 2006 roku to minęło juz ponad 3 lata i podtrzymuję swoją wersję o przedawnieniu. Pytanie tylko:

  gdy bank wszczął postępowanie mające na celu dochodzenie roszczeń przed sądem
  i to Ty najlepiej wiesz, czy była przeprawdzona sprawa o zapłatę przed Sądem. Daj znać jak to było?

  No i ważne czy nie przerwałeś biegu przedawnienia przez uznanie długu.
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od: Zestresowany.

 8. #7
  kcpz
  kcpz jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  30-01-2012
  Lokalizacja
  Kraków
  Posty
  54
  Pomógł
  4 razy
  Z tego co piszesz Bank przed sprzedażą skierował sprawę do sądu i sąd wydał nakaz zapłaty/ BTE został opatrzony klauzulą wykonalności. Od momentu uprawomocnienia nakazu zapłaty/ postanowienia dot. nadania BTE klauzuli, wierzytelnośc przedawnia się z terminem 10-letnim, a termin 3-letni przedawnienia zostaje przerwany ( "każda czynność przed sądem"). Póniejsza cesja wierzytelnosci powoduje że nabywca automatycznie wstępuje w prawa zbywcy, w tym "nabywa" roszczenie o zwrot naleznych pieniędzy ( stąd nazwa "cesja wierzytelności- czyli mozliowości domagania sie spłaty"). Konkluzja: roszczenie nie przedawniło się.

  Inna sprawą jest możliwość jego formalnego dochodzenia i tu słusznie masz wątpliwości. Fw musi skierować ponownie wniosek do sądu i ostatecznie uzyskac klauzulę na swoją rzecz.
  Ostatnio edytowane przez kcpz ; 15-02-2012 o 00:36

 9. #8
  Zestresowany
  Zestresowany jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  14-02-2012
  Posty
  4
  Pomógł
  0 razy
  Witam.
  Odbyła się rozprawa zaocznie był BTE.Odbierałem tylko pisma bez mojej odpowiedzi. Tak samo zareagowałem na pismo komornika. Zdaję sobie sprawe że wszostko zaczyna się od nowa to sugeruje pana odpowiedz. Rozumie że każdy okres czy to 3-letni lub 10-letni można przedłużyć składając pozew do sądu i tak w nieskończoność.

 10. #9
  kcpz
  kcpz jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  30-01-2012
  Lokalizacja
  Kraków
  Posty
  54
  Pomógł
  4 razy
  Tak, termin przerwany biegnie na nowo. Przerwanie terminu przedawnienia następuje m.in. przez podjęcie "każdej czynności przed sądem". na marginesie dodam, że nie jest "czynnością przed sądem" czynność wydania BTE, a czynność skierowania do sądu wniosku o nadanie BTE kaluzuli wykonalności.

  Odkąd wierzytelność zostłaa stwierdzona wyrokiem bądź postanowieniem o nadaniu BTE klauzuli- termin przedawnienia, bez względu na cesję wynosi 10 lat.
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od: Zestresowany.

 11. #10
  Zestresowany
  Zestresowany jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  14-02-2012
  Posty
  4
  Pomógł
  0 razy
  Bardzo dziękuje za porady

 12. #11
  kcpz
  kcpz jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  30-01-2012
  Lokalizacja
  Kraków
  Posty
  54
  Pomógł
  4 razy
  Proszę o klikniecie w "podziekuj"

 13. #12
  adanior
  adanior jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  24-02-2012
  Posty
  7
  Pomógł
  1 razy

  Sprostowanie okresu przedawnienia BTE

  Witam. Zarejestrowałem się bo chciałem coś Wam tu sprostować. Okres przedawnienia 10 letni obowiązuje jedynie dla tytułów wykonawczych wydanych przez sąd. Bankowy tytu egzekucyjny nie jest takim tytułem. Sąd jedynie nadaje mu klauzulę wykonalności. Okres przedawnienia dla BTE wynosi zatem 3 lata (art 118 K.c). Dla nakazu zapłaty lub wyroku 10 lat (art 125 K.c). Jeżeli macie jakieś pytania to chętnie pomogę. 10 lat pracuję w banku w dziale windykacji.

  Art. 118.
  Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.


  Art. 125.
  § 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.
  Ostatnio edytowane przez adanior ; 24-02-2012 o 09:04
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od: kcpz.

 14. #13
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  26,965
  Pomógł
  3918 razy
  Wpisy w blogu
  21
  Cytat Zamieszczone przez adanior Zobacz posta
  Witam. Zarejestrowałem się bo chciałem coś Wam tu sprostować. Okres przedawnienia 10 letni obowiązuje jedynie dla tytułów wykonawczych wydanych przez sąd. Bankowy tytu egzekucyjny nie jest takim tytułem. Sąd jedynie nadaje mu klauzulę wykonalności. Okres przedawnienia dla BTE wynosi zatem 3 lata (art 118 K.c). Dla nakazu zapłaty lub wyroku 10 lat (art 125 K.c). Jeżeli macie jakieś pytania to chętnie pomogę. 10 lat pracuję w banku w dziale windykacji.

  Art. 118.
  Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.


  Art. 125.
  § 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.
  No mnie też się wydawało że 3 w przypadku BTE.
  Ostatnio edytowane przez lukaszb ; 24-02-2012 o 09:56

 15. #14
  kcpz
  kcpz jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  30-01-2012
  Lokalizacja
  Kraków
  Posty
  54
  Pomógł
  4 razy
  Twoja uwaga jest słuszna. Prawomocne postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności jest co prawda orzeczeniem, nie jestem jednak pewien czy jest orzeczeniem, które stwierdza zasadność roszczenia. Musiałbym wgłębić się w orzecznictwo ale nie wykluczone, ze w przypadku BTE może być jak mówisz. Klauzula stwierdza tylko, że " BTE nadaje się do wykonania w drodze egzekucji". Jeżeli to co piszesz byłoby prawdą ( a zapewne jest ), jest zatem w pełni uzasadniona praktyka banków, które zazwyczaj najpierw wytaczają w oparciu o BTE powództwo, a dopiero potem nakazowi zapłaty sąd nadaje klauzulę.

  Było by jednak lepiej, gdybyś przedstawił orzecznictwo.
  Ostatnio edytowane przez kcpz ; 24-02-2012 o 12:06

 16. #15
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  26,965
  Pomógł
  3918 razy
  Wpisy w blogu
  21
  W świetle art. 118 k.c., uznać należy, iż roszczenia banku, jako roszczenia związane z prowadzeniem przez wierzyciela działalności gospodarczej, przedawniają się, co do zasady , z upływem trzech lat, także wobec dłużnika niebędącego przedsiębiorcą . Zaznaczyć należy, iż termin ten nie może zostać przedłużony, ani także skrócony przez czynność prawną, tak więc wszelkie postanowienia o tej treści zawarte pomiędzy bankiem a klientem banku lub poręczycielem są nieważne (art. 119 k.c.). Bieg powyższego terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez bank (np. postawienia wierzytelności wynikającej z umowy kredytu w stan wymagalności), bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniejszym możliwym terminie (art. 120 § 1 k.c.).

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. Przedawnienie długu.
  Autor szulczi / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 10
  Ostatni post / autor: 21-02-2017, 08:31
 2. Odsetki naliczane przez firme windykacyjną.
  Autor cisek222 / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 17
  Ostatni post / autor: 18-10-2016, 02:45
 3. Wezwanie do zapłaty przez firmę windykacyjną.
  Autor Lorraj / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 13
  Ostatni post / autor: 17-03-2016, 20:52
 4. Jestem nękany i straszony przez firmę windykacyjną - porady co robić
  Autor Włodek 13 / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post / autor: 01-03-2013, 16:36
 5. Przedawnienie roszczeń z tytułu umowy pożyczki
  Autor wenda / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 11-06-2012, 14:49