Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 19
Like Tree5Przydatne Posty

Wypłata wynagrodzenia z zajętego konta - czy tak mozna?

 1. #1
  myszczor1977
  myszczor1977 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  31-01-2014
  Posty
  8
  Pomógł
  0 razy

  Post Wypłata wynagrodzenia z zajętego konta - czy tak mozna?

  Proszę o pomoc!!!!!!
  Z uwagi na wypowiedziany kredyt gotówkowy w eurobanku mam od miesiaca lipca 2013r zajęcie komornicze na wynagrodzeniu.Połowę kwoty pracodawca przekazuje do komornika a połowę do banku.W banku w którym mam konto BZ WBK wypłacałem od czerwca w kasie resztę połowę wypłaty.Konto to jest zajęte przez komornika ale nie zablokowane.Kwotę wolną od zajęcia wypłacałem bez problemu dzisiaj chciałem wypłacić okazało się że Pani nie może mi wypłacić tej kwoty ponieważ kiedyś brałem kredyt w BZ WBK i jest zadłużenie 2tys.zł.Z kwoty wolnej od zajęcia bank na podstawie przepisów kpc pobrał pieniadze na spłatę zadłużenia.Co dziwne przez okres od czerwca nic nie pobierał z tej kwoty-pracownicy banku oświadczyli że szybko pobierałem pieniądze w kasie i dlatego nie była zabierana ta kwota na poczet długu.Proszę o pilną odpowiedż ponieważ pozostałem bez srodków do życia.

 2. #1.5
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar Doradca - reklama
  Dołączył
  15-10-2011
  Lokalizacja
  Polska
  Wiek
  24
  Posty
  359
  Pomógł
  0 razy

  Post Wypłata wynagrodzenia z zajętego konta - czy tak mozna?


 3. #2
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  28,177
  Pomógł
  4174 razy
  Wpisy w blogu
  21
  Dobrze, ale o co pytasz? Wiele razy spotkalem sie z podobnymi praktykami banków. Wiem ze to troche naginanie prawa ale nie spotkalem sie zeby bank zwrocil taka kwote mimo ze niektorzy robili naprawde niezla afere. Banki zaslaniaja sie klauzulami ze moga w dowolnym momencie uznaniowo wypowiedziec umowe kredytu - art 75 prawa bankowego albo pobrac zaleglosci w dowolny sposob bo zapewne zgodziłeś się na potrącenie itd itd. Nie bez znaczenia ma jeszcze czas kiedy powstała zaległość. Jeśli przed tym jak komornik wszczął egzekucję to będzie głowny argument banku. W kwestii wykorzystanego limitu mozesz pracodawcy wskazac na przyszlosc inny rachunek brata, siostry lub znajomego... Albo pobierac wynagrodzenie do reki w zakladowej kasie.

 4. #3
  delfinka
  delfinka jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar delfinka
  Dołączył
  01-01-2014
  Posty
  1,705
  Pomógł
  288 razy
  Jeden z przepisów prawa bankowego wskazuje kwotę wolną od zajęcia, i stanowi, że są to środki pieniężne do wysokości trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wynagrodzenie to jest ogłaszane co miesiąc - w październiku 2013 r. wyniosło 3833,84 zł.

  Środki wolne, aktualnie do wysokości 3833,84 zł x 3, czyli 11.501,52 zł w ogóle nie ulegają zajęciu, a tym samym nie jest potrzebna zgoda komornika na ich wypłatę. Dopiero po wyczerpaniu tej kwoty, bank ma obowiązek przelewać na konto komornika wszystkie wpływające na zajęte konto środki, chyba że wcześniej sąd lub wierzyciel zwolni rachunek bankowy w części, tj. co do wpływów z wynagrodzenia za pracę.

  – Aby to nastąpiło, należy niezwłocznie złożyć do wierzyciela, a w przypadku braku jego zgody – do sądu wniosek o zwolnienie z egzekucji części rachunku bankowego. We wniosku należy wykazać, że rachunek ten jest zasilany środkami z wynagrodzenia za pracę, z którego komornik prowadzi już egzekucję – zakład pracy przy wypłacie wynagrodzenia potrąca wymaganą jego część, a pozostałe środki, czyli kwota wolna od egzekucji, są przelewane na rachunek bankowy, który też jest zajęty. W rezultacie dłużnik może zostać bez środków do życia, ponieważ środki z całej wypłaty będą przekazywane na poczet sprawy egzekucyjnej – sugeruje ująć w treści pisma Janus. – Taki wniosek, z uwagi na terminy sądowe, należy złożyć niezwłocznie, nie czekać na wyczerpanie kwoty wolnej od potrąceń z rachunku bankowego. W przeciwnym przypadku sąd może nie zdążyć z rozpoznaniem pisma, a pieniądze z konta mogą zostać przekazane do egzekucji.

  ---------- Post dodany o 22:00 ---------- Wcześniejszy post został napisany o 21:58 ----------

  To znalazłam w necie,dobrze by było znaleść kwote wolną od zajecia na ten rok, w prawie bankowym

  ---------- Post dodany o 22:09 ---------- Wcześniejszy post został napisany o 22:00 ----------

  Tak sobie myslę Lukasz,ze skoro kolega juz ma zabrane te 2000 zł za jakies zaległo,sci to moze dobrze ,bo jeden dług mniej,a przecież o to chodzi by wychodzic na prostą....Natomiast,aby komornik nie zabierał wszystkiego,to warto zastosować ten manewr z wnioskiem do sadu? Co o tym myslisz?
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od: lukaszb i andrekost.

 5. #4
  myszczor1977
  myszczor1977 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  31-01-2014
  Posty
  8
  Pomógł
  0 razy
  Chodzi mi głównie czy bank może zrobić takie zajęcie- kompensacje gdy jest to jedyne żródło dochodu.
  Z mocy art. 505 K.c., pomimo spełnienia w danych okolicznościach wskazanych powyżej warunków, nie mogą być umorzone przez potrącenie jedynie:  wierzytelności nieulegające zajęciu (jak przykładowo: przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu; zaś u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy na czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie,
  wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania (przede wszystkim wierzytelności alimentacyjne),
  wierzytelności wynikające z czynów niedozwolonych,
  wierzytelności, co do których potrącenie jest wyłączone przez przepisy szczególne.

  ---------- Post dodany o 22:41 ---------- Wcześniejszy post został napisany o 22:18 ----------

  Moim zdaniem powinienem dostać jakieś pismo np wystawiony przez bank bankowy tytuł egzekucyjny lub na podstawie klauzuli umownej na mocy której bank dokonuje potrąceń.
  Fajnie że kwota zadłużenia się zmniejszyła tylko to jedyne moje pieniądze.Mówienie przez pracowników o kompensacji i potrąceniach oraz art.kpc przy okienku gdzie nie mam pojęcia jakie to artykuły i co w nich jest to żenada.Tylko dlaczego wcześniej przez tyle miesięcy tego nie zrobili,po za tym powinni poinformować mnie o takim działaniu.

 6. #5
  andrekost
  andrekost jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar andrekost
  Dołączył
  22-12-2012
  Lokalizacja
  Lublin, Warszawa
  Posty
  371
  Pomógł
  95 razy
  Tak jak napisała delfinka należy napisać pismo do wierzyciela o zdjęcie rachunku bankowego spod egzekucji, z reguły nie będzie problemu by się przychylić, skoro wpływa tam już wypłata po potrąceniu. Ale zanim zwolnią rachunek spod egzekucji potrwa to ok miesiąca. Wiem to z własnego doświadczenia.
  BZWBK pobrał sobie pieniądze z tego co Pan pisze, jak najbardziej należne. Niestety oni nie patrzą z reguły czy moment był odpowiedni czy nie. A to że te parę groszy było dla Pana jedynym ratunkiem to niestety nie wzrusza ich i nic Pan z tym nie poradzi.
  W przypadku nie zwolnienia rachunku poza pobieraniem pieniędzy do ręki jest jeszcze możliwość skorzystania z karty prepaid (takie krótkoterminowe konto na którym może Pan przechowywać do 10 tysi rocznie i robić sobie z niego przelewy, wypłacać drobne kwoty z bankomatów i komornik tego nie ruszy), i paradoksalnie jedną z lepszych ofert tych kart prepaid ma właśnie Pański BZWBK
  Ostatnio edytowane przez andrekost ; 31-01-2014 o 21:58
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od: lukaszb i delfinka.

 7. #6
  myszczor1977
  myszczor1977 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  31-01-2014
  Posty
  8
  Pomógł
  0 razy
  Nie chodzi mi o środki wolne od zajęcia 11tys. bo ja tej kwoty jeszcze nie przekroczyłem.Do banku z mojej zajętej wypłaty wpływa 1120zł - jest to kwota wolna od zajęcia (tak również potwierdziła pracownica banku) jednak bank zajął tą kwotę i dokonał kompensaty wierzytelności (czyli przelał tą kwotę na spłatę swojego zadłużenia).Nie wiem czy ta moja kwota 1120zł wolna od zajęcia która jest jedynym żródłem utrzymania może być pobrana przez bank na podstawie przepisów kpc.Ja uważam (na prawie bankowym się nie znam) że jeżeli ta kwota jest wolna od zajęcia i jest to jedyny mój dochód a jakiś pracownik od zajęć korporacyjnych (bo tak oświadczyła pracownica) zajmuje tą kwotę to jest coś nie tak.
  Do zablokowania konta pozostał jeszcze czas więc dziękuje za porade jak to zrobić teraz jest dla mnie ważne jak mam żyć bez pieniędzy cały miesiąc i jak je odzyskać od banku.

 8. #7
  delfinka
  delfinka jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar delfinka
  Dołączył
  01-01-2014
  Posty
  1,705
  Pomógł
  288 razy
  Wiec zabrali sobie szybciej.Nie wiem jak to jest u Ciebie,ale ja mam taki kredyt,ze musze miec na koncie srodki na spłatę raty.Pobieram wszystko oprócz tej raty,aby na czas mogli pobrać.Skoro nie zostawiałes tych srodków,to myslę,ze bez zadnych tytułow ,po prostu pobrali zaległe raty.I dziekuj Bogu,ze jeszcze nie wystawili Ci tytułu,tylko stracili sobie z konta,jesli oczywiscie to jest to konto na ktore miałes rate spłacać

  ---------- Post dodany o 23:46 ---------- Wcześniejszy post został napisany o 23:42 ----------

  I nie piszę tego z sarkazmem,tylko jako "doswiadczona" dłuzniczka,ktora nie raz nie miała na chleb....Dlatego powiedziałam sobie,tak dalej nie można i trzeba z tego wyjść.Po to to napisałam,a nie po to by Cię przypadkiem dołować,bo znam ten ból,kiedy na cały miesiąc na opłaty i życie zostaje Ci 150 zł....Pozdrawiam Cię.

 9. #8
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  28,177
  Pomógł
  4174 razy
  Wpisy w blogu
  21
  Powiem szczerze, że rośnie nam tu duże grono wybitnych specjalistów ;) Naprawdę nieźle..

  Cytat Zamieszczone przez delfinka Zobacz posta
  To znalazłam w necie,dobrze by było znaleść kwote wolną od zajecia na ten rok, w prawie bankowym
  Stawki te podawane są co miesiące przez GUS. Można je znaleźć na bieżąco na ich stronie np pod tym linkiem: GUS - Główny Urząd Statystyczny - Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2013 r.

  Kilka dni temu podali dane za grudzień 2013 (jest przesunięcie ok mieisąca). Na dziś ta stawka to ok 4220 zł x 3 = 12 600 zł.

  Cytat Zamieszczone przez delfinka Zobacz posta
  Tak sobie myslę Lukasz,ze skoro kolega juz ma zabrane te 2000 zł za jakies zaległo,sci to moze dobrze ,bo jeden dług mniej,a przecież o to chodzi by wychodzic na prostą....Natomiast,aby komornik nie zabierał wszystkiego,to warto zastosować ten manewr z wnioskiem do sadu? Co o tym myslisz?
  Można oczywiście składać taki wniosek jak mówisz. Można go złożyć do sądu, do komornika (ja zazwyczaj właśnie bezposrednio do niego składam bo wtedy jest zdecydowanie szybszy obieg dokumentów - on zajął rachunek i on go może zwolnić w częsci lub w całości), albo też wierzycielowi. Możliwości jest kilka. Tak jak wyżej pisałem można też pobierać pieniądze do ręki, wskazać czyjeś konto itp.

  Tyle że tu problem jest trochę inny. Chodzi o zachowanie banku...

  Cytat Zamieszczone przez myszczor1977 Zobacz posta
  Moim zdaniem powinienem dostać jakieś pismo np wystawiony przez bank bankowy tytuł egzekucyjny lub na podstawie klauzuli umownej na mocy której bank dokonuje potrąceń.
  Fajnie że kwota zadłużenia się zmniejszyła tylko to jedyne moje pieniądze.Mówienie przez pracowników o kompensacji i potrąceniach oraz art.kpc przy okienku gdzie nie mam pojęcia jakie to artykuły i co w nich jest to żenada.Tylko dlaczego wcześniej przez tyle miesięcy tego nie zrobili,po za tym powinni poinformować mnie o takim działaniu.
  Mamy dwie kwestie. Działania komornika oraz działanie banku. Komornik zajął konto, ale wykorzystujesz kwotę wolną od zajęćie na rachunku w myśl art. 54 prawa bankowego, więc wszystko jest OK. Zajął też wynagrodzenie i po zajęciu reszta wynagrodzenia trafia na rachunek.

  Problemem jest zachowanie Banku. Bank co do zasady powinien wystawić BTE, później klauzula i cały komplet do komornika, no chyba że udzieliłeś zgody na potrącenie bankowe, a jak znam życie tak własnie było - bo to dość standardowe klauzule w umowach kredytowych. Mogłeś się też spodziewać, że zaległościami w końcu zainteresuje się bank... I się zainteresował.

  Nie mniej liczy się ten skutek w postaci rozliczenia przez Bank pozostałej części wynagrodzenia z środków na rachunku przez co pozostałeś bez środków do życia. Znam sporo takich przypadków i jedyne wyjście jakie masz to złożenie reklamacji na zachowanie Banku i podniesienie (tak jak mówisz), że kwota wolna od zajęcia która na dziś wynosi 1260 zł należna jest dłużnikowi i nie może zostać potrącona. Tyle, że oni Ci odpiszą, że miałeś zaległości i Bank je wyrównał z kwoty posiadanej na rachunku i miał na to prawo, zwłaszcza że zaległości powstały wczęśniej... Ponadto jakbyś przejrzał regulamin, umowę tego kredytu w WBK to na pewno znajdziesz zapis, że bank może tak zrobić za Twoje zgodą jak wcześniej pisałem - czyli pobrać zaległości z rachunku kredytobiorcy.

  Na koniec - jeśli na Twoim koncie byłaby dokładnie taka sama kwota jak ta zajęta przez Bank i nawet nie miałbyś zadnej egzekucji bank postąpiłby dokładnie tam samo mimo że to nie rachunek kredytu WBK na którym miałeś zaległości. Też pozostałbyś bez wynagrodzenia. Zwróć też uwagę na jedną rzecz. Gdyby Ci zajęli w pierwszym miesiącu, czy piątym sytuacja byłaby taka sama. Też byś pozostał bez pieniędzy. Problem zatym polega na tym, że nie byłeś świadomy, że bank może się tak zachować.
  Autor tego postu otrzymał podziękowania od: delfinka.

 10. #9
  myszczor1977
  myszczor1977 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  31-01-2014
  Posty
  8
  Pomógł
  0 razy
  Bank powołuje się na zapisy w Kodeksie cywilnym ale w art.505kc w którym to w określonych sytuacjach potrącenie nie jest dopuszczalne,nie mogą być umorzone przez potrącenie.W pkt.1 wierzytelności nie podlegają zajęciu (zgodnie z art.829pkc który w pkt.5 brzmi u dłużnika pobierającego periodyczną stałą pracę -pieniądze w kwocie ,która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty....)
  Po za tym z tego co znalazłem w necie : potrącenie jest uprawnieniem prawokształtującym, do wystąpienia skutków określonych w ustawie niezbędne jest złożenie dłużnikowi stosownego oświadczenia woli. Ponieważ w tym wypadku oświadczenie woli wpływa na sytuację prawną drugiej strony, oświadczenie woli o potrąceniu musi dojść do dłużnika. Oznacza to, że zgodnie z art. 61 § 1 zd. 1 KC, musi ono tak dojść do adresata, żeby mógł zapoznać się z jego treścią.
  art. 61 KC
  § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
  Nie jestem prawnikiem ale na prosty rozum wynika że bank dokonując kompensacji nie zwrócił uwagi na art505kc oraz nie powiadomił mnie skutecznie.

 11. #10
  delfinka
  delfinka jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar delfinka
  Dołączył
  01-01-2014
  Posty
  1,705
  Pomógł
  288 razy
  Witaj.Ja jeszcze znalazłam w necie art.93 ust.2 Prawa Bankowego,który przewiduje tzw."potracenia bankowe".Tam jest opisana własnie sytuacja,gdy wpływa połowa wynagrodzenia na konto i konto to jest zajete przez komornika.Jest do tego komentarz,który dokładnie wyjasnia taką sytuacje jaka Ciebie spotkała,tylko muszę to wkleić,ale to chwilę potrwa jako ,ze ze mnie marny internauta

  ---------- Post dodany o 10:37 ---------- Wcześniejszy post został napisany o 10:30 ----------

  Poza kodeksem cywilnym, Prawo bankowe (art. 93 ust. 2) przewiduje także tzw. potrącenie bankowe. W porównaniu do potrącenia ogólnego stanowi ono przywilej banku, ponieważ w odróżnieniu od potrącenia kodeksowego, bank może potrącić z wymagalną wierzytelnością klienta (dłużnika) swoją wierzytelność, która nie jest jeszcze wymagalna. W praktyce potrącenie bankowe może być sposobem zaspokojenia się banku zamiast wszczynania postępowania egzekucyjnego, gdyż bank będzie mógł zaspokoić swoją wierzytelności z rachunku bankowego klienta, jeżeli będą na nim zgromadzone środki pieniężne.
  Kiedy bank może skorzystać z potrącenia bankowego?

  Bank może skorzystać z potrącenia bankowego tylko w określonych sytuacjach, mianowicie:

  jeżeli dłużnika banku postawiono w stan likwidacji lub
  wystąpi sytuacja, w której bankowi przysługuje prawo ściągnięcia swoich wierzytelności przed nadejściem terminu płatności.

  Pierwsza z powyższych okoliczności wystąpić może jedynie w stosunku do pewnych kategorii dłużników bankowych, to jest tych, którzy mogą być w ogóle zlikwidowani w znaczeniu prawnym, nie fizycznym. :-) Nie ma ona zatem zastosowania do osób fizycznych, tylko do podmiotów organizacyjnych. To czy dany dłużnik został postawiony w stan likwidacji należy ocenić na podstawie przepisów regulujących ustrój danego podmiotu będącego dłużnikiem. Takimi dłużnikami mogą być osoby prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) lub jednostki organizacyjne, które nie są osobami prawnymi ale przepisy szczególne przyznają im zdolność prawną (np. spółki jawne, spółki komandytowe, spółki partnerskie).

  Druga okoliczność, która będzie uprawniać bank do dokonania potrącenia bankowego jest już znacznie szersza i może odnosić się do wszystkich kategorii dłużników banku. Bankowi będzie przysługiwać prawo ściągnięcia wierzytelności przed nadejściem terminu płatności w sytuacjach, w których pomimo oznaczenia w umowie terminu zapłaty, będzie mógł tego zażądać przed nadejściem tego terminu. Bank może potrącić w ten sposób swoje wierzytelność wynikające z czynności bankowych w rozumieniu Prawa bankowego, jak również z tytułu innych czynności, które wykonuje w swojej działalności.

  Potrącenie uregulowane w Prawie bankowym rozszerza, a nie ogranicza możliwości banku związanie z potrącaniem wierzytelności. Dlatego jeżeli bank nie będzie mógł skorzystać z potrącenia bankowego, to wciąż ma możliwość potrącenia wierzytelności na podstawie kodeksu cywilnego, gdy zostaną spełnione warunki w nim określone.

 12. #11
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  28,177
  Pomógł
  4174 razy
  Wpisy w blogu
  21
  Cytat Zamieszczone przez myszczor1977 Zobacz posta
  Bank powołuje się na zapisy w Kodeksie cywilnym ale w art.505kc w którym to w określonych sytuacjach potrącenie nie jest dopuszczalne,nie mogą być umorzone przez potrącenie.W pkt.1 wierzytelności nie podlegają zajęciu (zgodnie z art.829pkc który w pkt.5 brzmi u dłużnika pobierającego periodyczną stałą pracę -pieniądze w kwocie ,która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty....)
  Potrącenie reguluje przepis 489 kc. W art. 505 kc mowa jest natomiast o ograniczeniach w potrąceniu, a ten przepis reguluje ogranieczenia w potrąceniach w kontekście relacji dłużnik - wierzyciel. Nie podlegają potrąceniu: 1) wierzytelności nie podlegające zajęciu, 2) wierzytelności z czynów niedozwolonych, 3) wierzytelności na dostarczenie środków utrzymania, 4) wierzytelności, dla których przepis szczególny wyłącza potracenie. Pkt 1 nie ulegające zajęciu zgodnie z zakazami zawartymi w procedurze egzekucyjnej zapisanej w k.p.c. mającymi na celu zapewnienie dłużnikowi minimum egzystencji.

  Ponadto potrącenie jest dokonywane na podstawie złożonej przez Ciebie zgody na takie potrącenie - mówi się że strony się umówiły. To właśnie oznacza wspomniane przez Ciebie "uprawnienie prawokształtujące". Mogliście się też umówić słownie i też wierzyciel mógłby dokonać takiego potrącenia. Oczywiście w relacjach dłużnik - bank nigdy nie odbędzie się to na "gębę", ale w przypadku już kolega - koledze już tak, np. kolega wisi koledze 200 zł, ale ten miał mu zapłacić za pomalowanie mieszkania. Umawiają się, że ten jeden zapłaci mu o te 200 zł mniej. Przykładowo.

  Nie byłoby tematu gdybyś nie wyraził zgody w podpisanych papierach na takie potrącenie. Wyżej o tym pisałem. Bank będzie stał na stanowisku, że przepis art. 829 kpc ma natomiast zastosowanie w egzekucji. Wtedy komornik nie może Ci zająć kwoty wolnej od zajęcia czyli to co Ci zostało, natomiast w przypadku banku zastosowanie będą miał przepisy kodeksu cywilnego i prawa bankowego.

  Jeśli się nie zgadzasz pisz proszę reklamację.

 13. #12
  myszczor1977
  myszczor1977 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  31-01-2014
  Posty
  8
  Pomógł
  0 razy
  Napisałem czy moje wierzytelnosci można podpiąć pod ten art. czyli wierzytelności nie ulegajace zajęciu co według art.829kpc nie podlegajace egzekucji w moim przypadku pkt.5.

 14. #13
  mariuszd31
  mariuszd31 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  07-01-2012
  Lokalizacja
  Wrocław
  Posty
  2,110
  Pomógł
  177 razy
  tak jak w pkobp, jest zaleglosc co wplywa to sie minusuje (naleznosci takie wiszace w tabeli) bez bte, klauzul itp

 15. #14
  myszczor1977
  myszczor1977 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  31-01-2014
  Posty
  8
  Pomógł
  0 razy
  Jeszcze znalazłem takie orzeczenie gdyby bank twierdził że nie wie skąd te pieniądze na moim koncie:Poniżej fragment najnowszego orzeczenia SR w Białymstoku w sprawie Sygn. akt II Co 1282/13

  Cytat:
  Nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że źródło
  pochodzenia tych środków po wpłynięciu na rachunek bankowy nie ma znaczenia. Jest tak dlatego, że odmienna
  interpretacja oznaczałoby obejście przepisów o ograniczeniach egzekucji, podobnie jak w przypadku ochronnej funkcji
  wynagrodzenia za prace. Powszechność rozliczeń bezgotówkowych z wykorzystaniem w formie rachunków bankowych
  powoduje, że w ten sposób ograniczenia egzekucji nie miałyby większego zastosowania. Ponadto zawsze istnieje
  możliwość weryfikacji źródła pochodzenia środków na rachunku bankowym, gdyż wskazywane są tytuły wpłat i
  rachunek źródłowy, zatem argumentacja o braku informacji o tym jakie jest źródło wypływu poszczególnych środków
  na rachunek bankowy jest niewłaściwa.

 16. #15
  lukaszb
  lukaszb jest nieaktywny
  Ekspert Awatar lukaszb
  Dołączył
  23-08-2008
  Lokalizacja
  Warszawa, Łódź, cała Polska
  Posty
  28,177
  Pomógł
  4174 razy
  Wpisy w blogu
  21
  Cytat Zamieszczone przez myszczor1977 Zobacz posta
  Napisałem czy moje wierzytelnosci można podpiąć pod ten art. czyli wierzytelności nie ulegajace zajęciu co według art.829kpc nie podlegajace egzekucji w moim przypadku pkt.5.
  Możesz próbować jak wyżej pisalem składać taką reklamację i udowadniać że kwota ta nie podlega zajęciu (podzielam to stanowisko), ale uważam że Bank i tak będzie stał na stanowisku że przysługuje mu prawo do dokonania takiego zajęcia bo w relacjach klient - bank zastosowanie ma kodeks cywilny i prawo bankowe. Może gdybyś próbował sprawę ugryźć od strony Rzecznika konsumentów w Twoim mieście... Tylko nie wiele Ci to pomoże bo pieniądze potrzebujesz na już.

  Uważam że ważny jest też art. 504 kc, który mówi:

  Zajęcie wierzytelności przez osobę trzecią wyłącza umorzenie tej wierzytelności przez potrącenie tylko wtedy, gdy dłużnik stał się wierzycielem swego wierzyciela dopiero po dokonaniu zajęcia albo gdy jego wierzytelność stała się wymagalna po tej chwili, a przy tym dopiero później aniżeli wierzytelność zajęta.

  Mówi on bowiem kiedy bank nie może dokonać takiego zajęcia. W Twoim przypadku (tak wynika z Twojego opisu bank mógł dokonać zajęcia) i pozostaje co najwyżej kwestia tej kwoty wolnej od zajęcia.

  Niestety ale w tej kwestii prawo można interpretować na kilka sposobów i naprawdę spotkałem się wiele razy ze stanowiskiem takim jakie prezenteuje WBK. Jak widać bank je interpretuje pod siebie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. Wypłata wynagrodzenia na konto innej osoby a komornik.
  Autor kryzys / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 19
  Ostatni post / autor: 18-03-2018, 14:12
 2. Wypłata wynagrodzenia na rachunek osoby trzeciej.
  Autor lrg / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 10-06-2016, 00:25
 3. Pomyłka przy wypłacie zajętego wynagrodzenia.
  Autor marcin_wroclaw / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 09-03-2016, 20:00
 4. Blokada konta w inteligo, a wypłata środków z bankomatu
  Autor zielony14789 / Forum Konta bankowe
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 30-06-2015, 16:00
 5. Zajęcie przez komornika wynagrodzenia i konta bankowego.
  Autor rado_zmm / Forum Komornik, windykacja
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 06-07-2014, 20:10
 6. Wypłata kredytu hipotecznego na dwa konta?
  Autor karolina.wesierska / Forum Kredyty mieszkaniowe
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 26-06-2012, 06:48