Skocz do zawartości

Chciałbym zacząć udzielać pożyczek prywatnych.


bloodkid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym zacząć udzielać prywatnie pożyczek. Chciałbym, aby to było w pełni legalne. Szukałem po różnych forach jak zacząć, jednak nie znalazłem konkretnych odpowiedzi. Interesują mnie pożyczki małych kwot (do 2000 zł). Jak miałaby wyglądać sporządzona umowa oraz jak się zabezpieczyć, aby pożyczkobiorca wszystko spłacił? Maksymalne oprocentowanie to 10%, jednak czytałem coś o prowizji, dzięki czemu mógłbym nawet dojść do 50%. Jednak nie chciałbym być lichwiarzem. Prosiłbym o jakieś informacje jak zacząć.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za podanie wątku. Bardzo fajnie a przede wszystkim prawdziwie napisane odnośnie pożyczek. Jednak dlatego sporządza się weksel, aby była pewność spłaty pożyczki, czyż nie? W takim wypadku ryzyko jest mniejsze, ale trzeba się sądzić jakby pożyczkobiorca odmawiał spłaty.

Odnośnik do komentarza
Dziękuję za podanie wątku. Bardzo fajnie a przede wszystkim prawdziwie napisane odnośnie pożyczek. Jednak dlatego sporządza się weksel, aby była pewność spłaty pożyczki, czyż nie? W takim wypadku ryzyko jest mniejsze, ale trzeba się sądzić jakby pożyczkobiorca odmawiał spłaty.

 

Kolego, wekslem lub wekslami to możesz sobie ściany wytapetować a i tak wszystko sprowadza się do tego, czy pożyczkobiorca ma z czego spłacać, czy nie ma. To że dziś ma, nie znaczy że za rok będzie miał, a oczywistą oczywistością jest, że jeżeli ktoś szuka pożyczki prywatnej to raczej jego kondycja finansowa pozostawia wiele do życzenia. Inaczej przecież poszedłby po kredyt do Banku... Nie masz żadnej gwarancji. Zresztą masz to dokładnie opisane w wątku, który Ci wkleiłem.

Odnośnik do komentarza

Poza tym - jak chcesz wejść w temat pożyczek prywatnych to:

a) zgłoś się do Radcy/Adwokata - żeby przygotowali Ci wzory dokumentów

b) musisz mieć sprawnych windykatorów

c) bez zabezpieczenia "twardego" - jak pisał wyżej Łukasz - wekslami możesz wytapetować sobie co najwyżej pokój

d) zmieniły się przepisy o udzielaniu takich pożyczek - poczytaj.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Doradca_Kredytowy - a jakie konkretnie zmiany masz na mysli ?

 

Pytam, bo tez mam pewna osobe, ktorej bede w maju udzielal pozyczki (60tys) pod zastaw nieruchomosci (umowa z przewlaszczeniem) i bycmoze nie bedzie to mozliwe.

WIem, ze od marca pozmienialo sie oprocentowanie i prowizje, czy co jeszcze powinienem wiedziec ?

Odnośnik do komentarza

A to o tym to ja juz wiem, czytalem to duzo wczesniej. DLa mnie te gorne limity sa nieosiagalne, nie zamierzam po znajomych stosowac tak wysokich odsetek.

Swoja droga nie do konca rozumiem zapis

Pozaodsetkowe koszty pożyczki zostaną ograniczone do 25 proc. kwoty pożyczki i 30 proc. za każdy rok umowy. Wszystkie koszty łącznie nie będą mogły przekroczyć równowartości wypłaconej pożyczkobiorcy kwoty.

 

Posluze sie przykladem, udzielam pozyczki w wysokosci 100.000zl na 5lat, max co moglbym "wyciagnac" od klienta to:

- max oprocentowanie 10% w skali roku

- max prowizja za udzielenie kredytu 25%

(to dla mnie jest jasne)

ale o co chodzi z tymi 30% za kazdy rok umowy ?? Skoro pozyczam na 5lat to moglbym max doliczyc 5x30% ??

Ogranicza mnie zapis, iz wszystkie koszty lacznie nie beda mogly przekroczyc rownowartosci wyplaconej kwoty pozyczki, czyli dla mojego przykladu, skoro pozyczam 100tys, to prowizje i wszelkiego rodzaju oplaty zwiazane z pozyczka nie moga przekroczyc kwoty 100tys (czy w to sa wliczane odsetki, czy tylko koszty okolopozyczkowe?)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...