Skocz do zawartości

Pożyczka hipoteczna pod nieruchomość osoby trzeciej a weksel in blanko


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

otrzymałam dzisiaj wzór umowy o pożyczkę hipoteczną zabezpieczoną na nieruchomości będącej własnością mojej mamy. W umowie znajduje się zapis, że jako zabezpieczenie mama ma podpisać weksel in blanko. Przyznam szczerze, że ten temat nie kojarzy mi się zbyt dobrze i nie chciałabym mamy wpakować w jakąś przykrą historię. Stąd moje pytanie, czy to jest standardowa procedura?

Odnośnik do komentarza

Wniosek o pożyczkę składałam w PKO BP. Rozmawiając z doradcą tego banku przed złożeniem wniosku nie otrzymałam żadnej informacji, że osoba, która będzie dawać zabezpieczenie będzie musiała także podpisać weksel własny in blanco. Dodatkowo weksel ma być opatrzony dopiskiem "na zlecenie" i "bez protestu" - w ustawie o kredycie konsumpcyjnym jest zapis, że klient nie może wystawić weksla "na zlecenie". Wiem jednak, że pożyczki hipoteczne nie podlegają tej ustawie, co jest trochę dla mnie dziwne, zwłaszcza, że kwotę, którą chce pożyczyć dostanę w każdym banku od ręki. W deklaracji wekslowej jest jedynie zapis, że "PKO BP ma prawo wypełnić ten weksel w każdym czasie na sumę odpowiadającą mojemu zadłużeniu wobec PKO BP z tego tytułu łącznie z odsetkami, prowizą i kosztami oraz weksel ten opatrzeć datą płatności według swego uznania, zawiadamiając mnie listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru pod wyżej wskazanym adresem najpóźniej 7 dni przed terminem płatności". Pomijająć już kwestię, że deklaracja wekslowa to jest świstek papieru, który w zasadzie ma znaczenie tylko w stosunkach między bankiem a osobą wystawiającą weksel, a każdy weksel można przenieść przez indos, to ten zapis jest poprostu niebezpieczny. Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Czy można to jakoś obejść?

Odnośnik do komentarza

dziwne

to nie jest standardowe zabezpieczenie w tym banku

co powiedział wasz doradca ? Dlaczego chcieli weksel ?

Analityk w PKO to święta krowa i jego decyzja jest nie do ruszenia

 

wartość weksla jako zabezpieczenia moim zdaniem jest czysto iluzoryczna więc nie rozumiem dlaczego tu się pojawił

 

Czy skladałaś wniosek gdzieś jeszcze ?

Odnośnik do komentarza

Doradca stwierdził, że to jest standardowa procedura i że w związku z tym, że mama nie jest współkredytobiorcą, to muszą się tak zabezpieczyć w razie gdybym nie spłacała i nie było ze mną żadnego kontaktu. Jednak w treści deklaracji wekslowej nie ma wzmianki w jakiej sytuacji zostanie weksel wypełniony. Więc hipotetycznie jest możliwość taka, że jednego dnia podpisuję umowę, a mama weksel, nie następuje jeszcze wypłata pożyczki, a bank już wypełnia weksel na kwotę jaką chce i dochodzi jego zapłaty od mojej mamy. Weryfikowałam tą kwestię w innych oddziałach PKO i za każdym razem usłyszałam, że od weksli się odchodzi i w pożyczce hipotecznej zabezpieczonej na nieruchomości osoby trzeciej nie ma żadnej z góry określonej procedury, która nakazywałaby podpisywanie weksla.

 

Niestety na chwilę obecną składałam wniosek jedynie w PKO, bo w mojej rodzinnej miejscowości, gdzie położona jest nieruchomości i mieszka moja mama są jedynie oddziały PKO BP i Pekao SA (nie ma w ofercie pożyczek hipotecznych), a domyślałam się, że będzie ona musiała coś dodatkowo podpisać i w takiej sytuacji dojazd do miejsca, gdzie ja aktualnie mieszkam - ok. 300 km w jedną stronę, był by dodatkowym utrudnieniem. Doradca miał się teraz skontaktować z analitykiem w sprawie możliwości zamiany tego weksla na jakieś inne zabezpieczenie, np. poręczenie. Odpowiedź mam dostać w ciągu 3-4 dni. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna, to rezygnuję z oferty PKO, poczekam 2-3 miesiące, żeby punkty BIK mi się odbudowały i będę próbować w innym banku. Zresztą i tak nie rozumiem po co im dodatkowe zabezpieczenie od osoby, która użycza nieruchomości. W końcu ta ja biorę na siebie pożyczkę i ja będę ją spłacać.

 

Co do wartości weksla, to kwestia nie jest taka prosta jak się może z pozoru wydawać. Bank może przekazać ten weksel komukolwiek bez uzupełniania sumy wekslowej i ta osoba może wpisać co jej się podoba (np. ja bankowi winna będę 60.000 PLN, a ktoś wpisze 1.000.000 PLN). Może się też zdarzyć, że nieuczciwy pracownik wyniesie weksel z banku i uzupełni go na taką kwotę jaką chce. Na podstawie takiego weksla z kwotą wyższą niż jest należna można wystąpić do sądu w trybie postępowania nakazowego i uzyskać nakaz zapłaty. W takim trybie sąd nie bada, czy są podstawy prawne do zapłaty sumy wekslowej, a jedynie sprawdza, czy weksel posiada wszystkie wymagane przez prawo elementy. Jeżeli jest poprawnie wypełniony, czyli posiada datę, miejscowość, sumę wekslową wpisaną słownie i cyfrowo, wskazanie komu ma się zapłacić i odręczny podpis wystawcy weksla, to wydaje nakaz zapłaty sumy, która jest wpisana na wekslu.

 

Szczerze powiedziawszy, mieć świadomość, że przez 15-20 lat (okres spłaty pożyczki) bank może zrobić z tym wekslem co mu się podoba - w prawie bankowym nie ma chyba żadnych zapisów w tej materii, oprócz tego że bank może żądać tego rodzaju formy zabezpieczenia swoich wierzytelności, jest wystarczającym argumentem, żeby nie decydować się na ofertę tego banku. Poza tym mam dziwne wrażenie, że ktoś w banku chce sobie wyrobić premię na wakacje moim kosztem.

Odnośnik do komentarza

:)

premie w banku nie są raczej uzależnione od ilości weksli jaką się wystawi w ciągu miesiąca a raczej od wolumenu sprzedaży hipotek (choć teraz jest to trochę bardziej skomplikowane niż kiedyś)

spytam się w znajomym oddziale czy ostatnio coś im się pod względem weksli zmieniło

Odnośnik do komentarza

Spieszę donieść, że udało mi się zamienić weksel na poręczenie, czyli jednak jak się bardzo chce, to można wszystko zmienić :) Dzisiaj złożyłam ostatnie dokumenty - potwierdzenie złożenia wniosku w sądzie wieczystko księgowym i teraz czekam już na wypłatę pożyczki :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...