Skocz do zawartości

Vivus - UOKiK zauważył braki w umowach


kojot60

Rekomendowane odpowiedzi

UOKiK zauważył braki w umowach i zobowiązał firmę do ich usunięcia.

Dotyczy to Vivus-a, ale być może i innych chwilówek i nie tylko...

W skrócie – prawdopodobnie nie masz w „Umowie” podanej „całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta” i (lub) „rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania” tzw. RRSO co stanowi naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 126 poz. 715 ze zm.) możesz powołać się na:

„Art. 53.

1. Konsument ma prawo, bez podania przyczyny, do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.

2. Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawiera elementów określonych w art. 30, konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia dostarczenia wszystkich elementów wymienionych w art. 30.

3. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany przy zawarciu umowy wręczyć konsumentowi, na trwałym nośniku, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska (nazwy) i adresu zamieszkania (siedziby).

4. Termin do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży pod wskazany przez kredytodawcę lub pośrednika kredytowego adres oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

5. Dla zachowania terminu, o którym mowa w ust. 4, jest wystarczające wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

Art. 54.

1. Konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem od umowy o kredyt konsumencki, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu.

2. Konsument zwraca niezwłocznie kredytodawcy kwotę udostępnionego kredytu wraz z odsetkami, o których mowa w ust. 1, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

3. Dniem spłaty kredytu jest dzień przekazania środków pieniężnych kredytodawcy przez konsumenta.

4. W przypadku odstąpienia od umowy, o którym mowa w art. 53, kredytodawcy nie przysługują żadne inne opłaty, z wyjątkiem bezzwrotnych kosztów poniesionych przez niego na rzecz organów administracji publicznej oraz opłat notarialnych.

Czyli występujesz o podanie Ci w/w danych, w ciągu 14 dni odstępujesz od umowy i do zwrotu masz tylko kwotę otrzymaną. Jeśli przedłużałeś a może masz i opłaty za opóźnienia to może masz już NADPŁATĘ do zwrotu …

Odnośnik do komentarza

Decyzję można znaleźć tutaj:

decyzje.uokik.gov.pl/dec_prez.nsf/0/B515F458FF8209A7C1257CC50042A505?OpenDocument

 

W skrócie:

Najwięcej braków zawierają umowy zawarte przed 13.03.2013. W późniejszych umowach również dopatrzono się pewnych zgrzytów. Ponadto uznano, że opłaty windykacyjne są niewspółmierne do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez firmę.

 

Ciekawe jak w praktyce wyglądałoby takie wypowiedzenie na moim przykładzie - umowa z sierpnia 2013 i faktycznie nadpłata.

Odnośnik do komentarza

Ale dalej przedłużasz? Jeśli umowa niespłacona do końca można ją wypowiedzieć jak stanowi art. 53 p. 2 powyżej. Ja niestety spłaciłem swoją w maju 2014 r. a nie można wypowiedzieć czegoś czego już nie ma ....

A było odwiedzać stronę UOKiK :-( .

Odnośnik do komentarza
to mam rozumieć ze można wypowiedzieć ? mam wzięta w zeszłym roku potem spłacona znowu wzięte na dzień dzisiejszy 2900 i rozłożone na raty!! a przedłużane było jakieś 8 razy po 375 zł

 

Rozumiem, że masz na spłatę? Bo jak myślisz, że Ci dług zniknie to się mylisz.

Odnośnik do komentarza

Wysłałem maila do UOKiK z prośbą o interpretację. Jak będę coś wiedział to odpiszę.

 

Vivus od jakiegoś czasu stosuje się do postanowień owej decyzji. Od kilku tygodni po zalogowaniu na swoje konto wyskakuje oświadczenie o zapoznaniu się ze zmianami w regulaminie. Jeżeli istnieje możliwość wypowiedzenia umowy, czas na ten krok zaczyna płynąć zapewne od momentu zatwierdzenia tego oświadczenia.

Odnośnik do komentarza
to mam rozumieć ze można wypowiedzieć ? mam wzięta w zeszłym roku potem spłacona znowu wzięte na dzień dzisiejszy 2900 i rozłożone na raty!! a przedłużane było jakieś 8 razy po 375 zł

Jeśli Twoja umowa spełnia warunki to możesz. Jeśli to ta obecna przedłużana to 8x375=3000 i można walczyć o zwrot 100 zł.

 

ILoveAmiga - 14 dni. Tylko nie wiem czy od momentu przeczytania (tak powinno być) czy od momentu umożliwienia Ci przeczytania :-).

Odnośnik do komentarza

Fragment odpowiedzi:

Art. 53 ust 2 ustawy o kredycie konsumenckim stanowi:

Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawiera elementów określonych w art. 30, konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia dostarczenia wszystkich elementów wymienionych w art. 30.

Decyzją Prezesa UOKiK przedsiębiorca został zobowiązany do dokonania określonych czynności - dopełnienia obowiązku informacyjnego, którego zaniedbał podczas zawierania umów. Przedsiębiorca miał obowiązek w ciągu 6 miesięcy odpowiednio wysłać e-mail, umieścić informację w profilu klienta z obowiązkiem potwierdzenia odczytania informacji oraz wysłać wiadomość sms. Z informacji przez Pana przedstawionych wynika, że firma dopełniła obowiązku nałożonego decyzją, w związku z tym przyjąć należy, że prawo do odstąpienia od umowy przysługiwało w ciągu 14 dni od umieszczenia stosownej informacji w profilu klienta lub wysłania wiadomości e-mail, kiedy to nastąpiło dostarczenie wszystkich elementów wymienionych w art. 30 ustawy o kredycie konsumenckim (zgodnie z art. 53 ust. 2 ustawy o kredycie konsumenckim).

Fakt niedokonania przez Pana potwierdzenia zapoznania się z informacją nie powoduje, że przedsiębiorca nie dopełnił obowiązku informacyjnego. Od momentu wysłania do Pana wiadomości e-mail i umieszczenia informacji w profilu klienta miał Pan możliwość zapoznania się z pełną informacją, zatem obowiązek informacyjny został wykonany a Panu prawo do odstąpienia od umowy przysługiwało w ciągu 14 dni od dostarczenia wszystkich elementów wymienionych w art. 30.

Zgodnie z art. 61. § 1. Kodeksu cywilnego oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Mógł się Pan zapoznać z treścią informacji w momencie, gdy została ona wysłana mailem przez przedsiębiorcę i umieszczona w profilu klienta, o czym dodatkował miał Pan zostać poinformowany za pośrednictwem sms. Zatem termin do odstąpienia od umowy należy liczyć od tego momentu.

 

Zatem obecnie jest już za późno na odstąpienie od umowy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...