Skocz do zawartości

Srebro inwestycja alternatywna


PFCG_Bydgoszcz

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z niestabilną sytuacją rynkową i apetytem rządów na pieniądz papierowy, nagminnie dodrukowywany warto zacząć myśleć długofalowo i rozpocząć dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego w oparciu o metale szlachetne.

Wielu osobom wydawać by się mogło, że zakup metali szlachetnych w formie fizycznej to spory wydatek, na który nas nie stać. Rzeczywiście, kupno złota w postaci sztabek czy monet stanowi pewien wydatek, niemniej jednak nie wszystko złoto co się świeci:) Równie atrakcyjną formą inwestowania jest srebro, zwane niesłusznie złotem dla ubogich. Srebrne sztabki czy też monety są wielokrotnie tańsze od złotych i pozwalają na wejście w inwestycje nawet mniej, czy mało zamożnych osób.

Godne polecenia (moim zdaniem - subiektywnym, gdyż ja właśnie w tą formę srebra fizycznego inwestuje wolne środki) są srebrne monety bulionowe. Monety ogólnie dzilimy na bulionowe i kolekcjonerskie. Do najbardziej znanych monet bulionowych świata należą: amerykański orzeł (moneta z gwarancją czystości kruszcu oferowaną przez rząd USA), kanadyjski liść klonowy (najczystsza srebrna moneta o próbie srebra 999,9 z rządową gwarancją wagi i czystości kruszcu) oraz szczególnie popularna w Europie, denominowana w euro (1,5 E) moneta Wideńscy Filharmonicy. Wszystkie wymienione monety są ogólnie dostępne i oferowane przez polskie mennice i portale pośredniczące w sprzedaży. Wszystkie też mają najbardziej "sensowną" wagę 1 uncji (nieco ponad 31 gram). Łączy je również zbliżona cena, która wraz z dostawą przez firmę kurierską (można wybrać tańszą opcję wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej) oscyluje na poziomie 100-125 złotych. Jest to więc wydatek, na który może sobie pozwolić praktycznie każdy.

Niedoceniane srebro jest traktowane przez analityków rynku jako doskonała alternatywa dla złota ze względu na cenę, ścisły jej związek z ceną złota oraz prognozowane wzrosty wartości. Oczywiście srebro podobnie jak złoto to inwestycja długofalowa, która zabezpiecza w sposób skuteczny naszą przyszłość finansową. Srebro, w przeciwieństwie do pieniądza papierowego zawsze będzie miało swoją wartość poniżej której nie spadnie nigdy. Część stanów Ameryki Pólnocnej jak również Kanada już od 2-3 lat emitują na nowo pieniądze bite w srebrze, co może wskazywać na przyszłościową tendencję, wskazującą na powrót do tej formy rozliczeń.

O powodzeniu inwestycji w srebro niech świadczy fakt, że w ubiegłym roku mennice amerykańska i kanadyjska zanotowały najwyższy w historii wzrost sprzedaży srebrnych monet!

Odnośnik do komentarza

Oczywiście w PL srebro jest obciążone podatkiem VAT. Dlatego osobiście kupuję nie z mennic (czasami) czy portali sprzedających kruszec. Kupuję od prywatnych osób. Cóż...z obciążeniem VAT-em trzeba się liczyć. I tak wychodzi taniej niż zakup nieowatowanego złota;)

Odnośnik do komentarza

Taniej w sensie samej ceny kruszcu. Jeśli kupisz np. 1 uncję kanadyjskiego liścia klonowego Au to zapłacisz +/- 4-5.000 złotych /szt. Ta sama moneta, w tej samej wadze, ale wykonana ze srebra 999,9 kosztuje już +/- 150 złotych. W tym sensie taniej. Oczywiście stały stosunek cen złoto/srebro zawsze stawia ten drugi kruszec niżej, ale aktualenie cena jest niższa niż średnia historyczna.

Odnośnik do komentarza

Powiem Ci szczerze...osobiście na ten VAT nie zwracam zbyt dużej uwagi. Nie ominę go. A za kwotę 1-2.000 miesięcznie mam dość dużą ilość srebra. W większości to bulion ale zdarzają się też kolekcjonerskie. Srebrne ruble też są ok, choć zawartość samego kruszcu mniejsza niż w "nowych" wyrobach Royal Kanadian Mint czy innych:)

Odnośnik do komentarza

No ja zwracam dużą uwagę, to przecież tak, jakbyś miał poziom alokacji mniej więcej 80%, więc już na starcie spora strata ;) Do tego najgorsza z możliwych, bo na podatek, lepiej już by było zapłacić komuś taką marżę. W każdym razie jakbyś chciał sprzedać to chętnie kupię ;p

Odnośnik do komentarza

Inwestycje w metale szlachetne to na chwile obecna jedyna bezpieczna lokata kapitalu.

W mojej ocenie lepsza formą inwestycji od srebra jest złoto inwestycyjne o probie 999,9 w sztabkach. Ja kupuje je bez VATu często w cenie dużo niższej od rynkowej nie angażując dużego kapitału ... ponadto jeśli nie sprzedam sztabek w okresie do 6 m-cy to nie musze placic podatku Belki

Odnośnik do komentarza

Nie można powiedzieć że jest to bezpieczna inwestycja. Złoto jest dużo bezpieczniejsze od srebra ponieważ jest zabezpieczeniem państw. Bez wiedzy makroekonomicznej i analizy technicznej nie powinno się inwestować ani w srebro ani w żadne surowce.

Odnośnik do komentarza
Inwestycje w metale szlachetne to na chwile obecna jedyna bezpieczna lokata kapitalu.

W mojej ocenie lepsza formą inwestycji od srebra jest złoto inwestycyjne o probie 999,9 w sztabkach. Ja kupuje je bez VATu często w cenie dużo niższej od rynkowej nie angażując dużego kapitału ... ponadto jeśli nie sprzedam sztabek w okresie do 6 m-cy to nie musze placic podatku Belki

 

Jesteś pewien że ta dużo niższa cena nie wynika z tego, że kupujesz coś takiego? ;) sztabka.jpg

Odnośnik do komentarza
Nie można powiedzieć że jest to bezpieczna inwestycja. Złoto jest dużo bezpieczniejsze od srebra ponieważ jest zabezpieczeniem państw. Bez wiedzy makroekonomicznej i analizy technicznej nie powinno się inwestować ani w srebro ani w żadne surowce.

Jest równiez bezpieczne a przy tym zdecydowanie tańsze od złota.

Od dość dawna nie istnieją państwa opierające swoją gospodarkę o parytet złota. Oczywiście istnieą państwowe rezerwy tego kruszcu, ale do 1982 roku było znacznie więcej rezerw srebra, które w kolejnych latach przestało być docenianie.

Ostatnio odnotowuje się ponowne zainteresowanie srebrem. Niektóre stany USA wycofały papierowe pieniądze i dopuściły do obiegu środki płątnicze wybite ze srebra. Dywersyfikacja polityki monetarnej w obliczu słabości pieniądza drukowanego powoli staje się faktem. Niski koszt wejścia w inwestycję (cena srebra nawet wraz z podatkiem VAT) oraz prognozowany i bardzo prwadopodobny wzrost cen tego kruszcu to idealne rozwiązanie. Oczywiście mówimy o inwestycji długoterminowej, gdyż ani srebro, ani złoto nie dadzą nam zwrotu z inwestycji na przestrzeni kilku miesięcy. Srebra nie dodrukujemy. Światowe zasoby maleją z roku na rok, min. ze względu na stosowanie tego kruszcu w przemyśle czy medycynie. Wydobywanie samego srebra jest nieopłacalne, co dodatkowo może (w zestawieniu z malejącymi zasobami) gwarantować odpowiednie zyski. Srebro jest odporne na inflacje i deflację. Zawsze będzie posiadało odpowiednią wartość. A złoto? - cóż, leży i świeci:)

 

- - - Uaktualniono - - -

 

Jesteś pewien że ta dużo niższa cena nie wynika z tego, że kupujesz coś takiego? ;) [ATTACH=CONFIG]6085[/ATTACH]

 

Nie ma nic gorszego w inwestowaniu w metale szlachetne, jak dokonać zakupu platerowanego złotem kawałka nic nie wartego metalu:)

Odnośnik do komentarza

W sumie dobry pomysł z tymi bulionówkami. Ja inwestuję co prawda w numizmaty, ale zrozumiałym jest, że nie każdy się na tym zna. Jeżeli chodzi o zarobek na numizmatach, to z wyceny mojej kolekcji w 2005 roku na 23.000zł, w tej chwili wycenia się ją na 26.000zł. Wiadomo - nie są to zatrważające sumy, ale trzeba brać pod uwagę, że te monety raczej nie będą tańsze, a jedynie droższe. Także polecam ;)

Odnośnik do komentarza

I na kolekcjonerskie i na inwestycyjne bym stawiał. Duża wartość zakumulowana w małej objętości, złoto nie podlega dewaluacji. Chociaż pewnie już te argumenty słyszeliście:)Macie jakieś swoje ulubione mennice i monety? Ja chyba najbardziej cenię amerykańskie, z Royal Canadian Mint i ze Stanowej. Właśnie się przymierzam do zakupu Amerykańskiego Orła od Mennicy Złota.

Odnośnik do komentarza

Też jestem zdania, że kruszec to dobra inwestycja. Sam w ten sposób zabezpieczam się finansowo i gdybym już dziś sprzedał to, co udało mi się nabyć w tym czasie, to byłbym duzo do przodu. Nie sądzę, by ceny złota czy srebra szły jeszcze kiedykolwiek drastycznie w dół. Jak na razie ich wartość tylko rośnie. W razie, gdyby ktos chciał zgłębić ten temat, polecam bloga skarbnicazlota.pl

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...