lukaszb

Nakaz zapłaty doręczony na zły adres

Oceń wpis
przez
lukaszb
w dniu 28-08-2015 o 08:36 (4738 Odsłon)
Załóżmy czysto hipotetycznie, że właśnie otrzymałeś zawiadomienie od komornika o wszczęciu egzekucji. Załóżmy, że jesteś czyimś dłużnikiem, a co najważniejsze, wcześniej nie otrzymałeś nakazu zapłaty. Został wysłany na błędny adres, pod którym nie mieszkasz od wielu lat. Stoisz przerażony z kopertą w ręku i nie wiesz co zrobić. Żeby nie było, przeczytaj uważnie!

Może działać na dwa sposoby:

1. Przede wszystkim ustal o jaką sprawę chodzi i jakie ew zarzuty mógłbyś podnieść. Jeżeli zdecydujesz się na wniesienie sprzeciwu pamiętaj, że od dziś masz 7 dni (powiedzmy że mamy czwartek, czyli do przyszłego czwartku) na podjęcie skutecznej obrony.

W pierwszej kolejności dłużniku powinieneś wnieść zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty (lub skargę na orzeczenie jeżeli wydał je referendarz). Zażalenie wyślij do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Oczywiście wskaż co chcesz zaskarżyć oraz podaj sygnaturę akt, swoje dane, dane wierzyciela itd. W uzasadnieniu natomiast musisz udowodnić, że nie mieszkasz pod wskazanym w pozwie adresem. Zapewne masz jakieś rachunki, być może posiadasz meldunek pod nowym adresem, jakąś umowę najmu itp. Pamiętaj, że zeznania świadka to także dowód w sprawie! Koniecznie pamiętaj, żeby poprosić o ponowne doręczenie nakazu zapłaty wraz z pozwem na prawidłowy adres.

Właściwie jesteś już w domu. Sąd powinien uchylić klauzulę wykonalności oraz doręczyć nakaz zapłaty wraz z odpisem pozwu. Pamiętaj! Od tej chwili masz 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty! Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty utraci moc co oznacza, że możesz złożyć wniosek o umorzenie egzekucji.

2. Można też, i to drugi sposób, który szczególnie polecam, ustalić sygnaturę akt (tytuł wykonawczy powinien być doręczony wraz z pierwszą czynnością egzekucyjną) i wtedy spojrzeć w dokumenty w sądzie - pozew + ew załączniki. Na podstawie tej oceny można albo wnosić sprzeciw bowiem nie rozpoczął się termin do wniesienia sprzeciwu, albo ponegocjować z wierzycielem spłatę w ratach. Sposób ten ma niewątpliwą zaletę - jest dużo szybszy niż ten wcześniej opisany bowiem dłużnik nie przygląda się biernie jak komornik podejmuje kolejne czynności egzekucyjne. Wnosząc sprzeciw uchylony zostaje nakaz zapłaty, a korespondencję z sądu dłużnik otrzymuje po mniej więcej miesiącu, czyli dużo szybciej niż ma to miejsce w pierwszym przypadku. Wtedy dłużnik może już bez przeszkód złożyć wniosek o umorzenie egzekucji bowiem egzekucja nie ma podstawy prawnej.

To tyle!

Czytaj inne moje blogi:

-> Koszty postępowania upadłościowego
-> Czym tak naprawdę jest upadłość konsumencka? Najważniejsze pojęcia.
-> Nie spłacasz kredytu hipotecznego. Chcesz, by bank przejął Twoją nieruchomość?
-> Nowelizacja ustawy o upadłości konsumenckiej.
-> Dłużniku! Nie wolno podpisywać takich ugód!
-> Wierzyciel nie chce zwrócić pobranej z góry składki ubezp.
-> Kiedy komornik rozliczy koszty egzekucji?
-> Inny sposób na wypowiedziany kredyt hipoteczny? Przejęcie nieruchomości.
-> Getin Bank wypowiedział umowę kredytu hipotecznego. Co zrobić?
-> Na czym polega restrukturyzacja umowy kredytowej?
-> Jak obniżyć koszty egzekucji komorniczej?
-> Przedawnione długi. Co z nimi zrobić?
-> Bank wypowiedział kredyt hipoteczny? Sprawę można uratować.
-> Masz długi? Dowiedz się jak szybko stanąć na nogi.

W przypadku pytań pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam.

Łukasz Białkowski
lukasz.bialkowski@gmail.com

Komentarze

 1. Awatar lukaszb
  • |
  • permalink
  Cytat Zamieszczone przez gosc99999
  A jesli takie pismo ze mam przedstawic swoj majatek jaki posiadam przyszło na stary adres nie poleconym tylko ze w na tym papierze jest moje imie i nazwisko i nowy adres, zlekceważyłem to i to było 2 miesiace temu teraz komornik zajmuje mi konto ktore mam jeszcze z danymi na stary adres i 75% sumy zostaje przez bank zatrzymane z ich nakazubez uprzedzenia to moga?
  Jeżeli nie odebrałeś nakazu zapłaty to przede wszystkim trzeba jak najszybciej ustalić na czyj wniosek toczy się egzekucja oraz sygnaturę akt. Wszystko powinien podać Ci komornik. Jak będziesz miał sygnaturę trzeba spojrzeć w pozew i na podstawie tego podjąć decyzję, czy bronimy sprawę wnosząc sprzeciw (nie rozpoczął się termin do wniesienia sprzeciwu), czy zwyczajnie staramy się o raty z wierzycielem. Gdybyś wniósł sprzeciw uchylony zostanie nakaz i komornik umorzy egzekucję.