Skocz do zawartości

lukaszb's Blog

  • wpisów
    21
  • komentarzy
    41
  • wyświetleń
    12 128

Ugoda przed sądem - wyjaśnienie pojęcia


lukaszb

9 437 wyświetleń

Aby przybliżyć pojęcie ugody przed sądem, warto przytoczyć treść art. 917 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

 

W praktyce postępowanie prowadzące do zawarcia ugody przed sądem regulowane jest przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 10 k.p.c. w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd dąży w każdym stanie postępowania do ich ugodowego załatwienia, w szczególności przez nakłanianie stron do mediacji. Ugoda zawarta przed sądem, zgodnie z art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c. stanowi tytuł egzekucyjny, który po opatrzeniu go w klauzulę wykonalności może być podstawą do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.

 

Ugodę przed sądem można zawrzeć zarówno przed wytoczeniem powództwa – w drodze postępowania pojednawczego, jak i po jego wytoczeniu.

 

Co się tyczy postępowania pojednawczego, to zgodnie z art. 184 k.p.c. sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Postępowanie pojednawcze rozpoczyna zawezwanie do próby ugodowej, z którym można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę. Postępowanie pojednawcze kończy się podpisaniem ugody w sytuacji, w której strony dojdą do porozumienia.

 

W odniesieniu do zawarcia ugody po wytoczeniu powództwa, zgodnie z art. 223 Kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Osnowę ugody zawartej przed sądem wciąga się do protokołu rozprawy albo zamieszcza w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.

 

Należy również pamiętać, że w niektórych sprawach zawarcie ugody jest niedopuszczalne. Zakaz taki istnieje choćby w odniesieniu do postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, na podstawie art. 477.12.

 

Warto wspomnieć także o tym, że ugoda może zostać zawarta także przed mediatorem. W dziale II, Kodeksu postępowania cywilnego, art. 1831 i następne regulują sposób przeprowadzenia mediacji, która prowadzi do zawarcia ugody. Mediację prowadzi się na podstawie postanowienia sądu kierującego strony do mediacji, ale może być prowadzona również w oparciu o umowę o mediację. Jeżeli w toku mediacji zawarto ugodę, przedkłada się ją do właściwego sądu celem jej zatwierdzenia. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem

 

.Jeżeli ugoda została zawarta, to wydanie wyroku w sprawie staje się zbędne. W związku z tym na podstawie art. 355 Kodeksu postępowania sądowego sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.

 

Czytaj inne moje blogi:

-> Sąd nie pozostawił suchej nitki na kosztach naliczonych przez chwilówkę

-> Bank sprzedał kredyt i dalej prowadzi egzekucję

-> Sąd właściwy do rozpoznania sprawy

-> Zbieg egzekucji - wyjaśnienie pojęcia

-> Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?

-> Nakaz zapłaty doręczony na zły adres

-> Koszty postępowania upadłościowego

-> Czym tak naprawdę jest upadłość konsumencka? Najważniejsze pojęcia.

-> Nie spłacasz kredytu hipotecznego. Chcesz, by bank przejął Twoją nieruchomość?

-> Nowelizacja ustawy o upadłości konsumenckiej.

-> Dłużniku! Nie wolno podpisywać takich ugód!

-> Wierzyciel nie chce zwrócić pobranej z góry składki ubezp.

-> Kiedy komornik rozliczy koszty egzekucji?

-> Inny sposób na wypowiedziany kredyt hipoteczny? Przejęcie nieruchomości.

-> Getin Bank wypowiedział umowę kredytu hipotecznego. Co zrobić?

-> Na czym polega restrukturyzacja umowy kredytowej?

-> Jak obniżyć koszty egzekucji komorniczej?

-> Przedawnione długi. Co z nimi zrobić?

-> Bank wypowiedział kredyt hipoteczny? Sprawę można uratować.

-> Masz długi? Dowiedz się jak szybko stanąć na nogi.

 

W przypadku pytań pozostaję do dyspozycji.

 

Łukasz Białkowski

lukasz.bialkowski@gmail.com

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...