Maciek86

Zła historia kredytowa bez historii? To możliwe!

Oceń wpis
przez
Maciek86
w dniu 22-12-2014 o 13:01 (2256 Odsłon)
Czy można mieć paskudną historię kredytową nie biorąc żadnego kredytu? Tak! Chciałbym wam przedstawić jeden z paradoksów, z którymi wiele razy spotkałem się w swojej codziennej pracy z klientami.
Sprawa dotyczy problemu nazywanego „bezumownym debetem w koncie„. Jest to zadłużenie w koncie (debet) na który nie umówiliście się z bankiem, ale jednak powstał. JAK? Oto przykład:

Kilka lat temu, skuszeni bardzo ciekawą promocją, założyliście w banku X konto osobiste. Oferta była bardzo atrakcyjna- darmowe przelewy, darmowe bankomaty, generalnie wszystko za darmo.
Po pewnym jednak czasie przestaliście korzystać z konta, bo weszły ciekawsze promocje w innym banku i odstawiliście dotychczasowe konto z przekonaniem „nie zamykam go, może się jeszcze przydać”
O koncie zapomnieliście…
Mijały miesiące/lata..
W międzyczasie oferta w banku X zmieniła się i darmowe konto stało się kontem płatnym (chyba, że zrobicie jakieś transakcje kartą, wtedy będzie darmowe.. znacie to zapewne). Oczywiście bank dopełnił formalności i poinformował was o zmianie regulaminu, ale nie oszukujmy się- kto czyta regulaminy? Do tego mogła dojść zmiana adresu e-mailowego lub adresu zamieszkania i regulaminu mogliście nie zobaczyć na oczy.
..i zaczęła się toczyć kula śnieżna..
Co miesiąc bank pobierał po kilka złotych z waszego konta za jego utrzymanie. A co jeśli konto było puste? Bank zaczął schodzić poniżej zera. -5zł.. Później -10zł.. -15zł.. Do tego zaczęły dochodzić odsetki karne.. i tak z kilkuzłotowej miesięcznej opłaty- po kilku miesiącach (czasami latach) zaczęły robić się poważne pieniądze. Bank na początku nie szuka kontaktu do was. Dopiero jak nazbiera się większa kwota maszyna zaczyna pracować i dowiadujecie się o zaistniałeś sytuacji.

Nawet po spłaceniu zobowiązania w BIKu pozostanie ślad, że taka sytuacja miała miejsce. Opóźnienia po kilkaset dni potrafią przekreślić szansę na kredyt w wielu bankach, gdzie bezduszny system widzi tak duże opóźnienie i od razu otrzymacie decyzję negatywną. Dlatego tak ważne w takiej sytuacji jest dobierać przy kredycie bank, który jest bardziej elastyczny i mimo decyzji negatywnej można próbować wytłumaczyć analitykowi całe zajście.

Zastanawiam się ilu z was po tym artykule zacznie się drapać po głowie z myślą: „Czy ja zamknąłem konto w tym banku z przed lat?”.. Może trzeba odgrzebać stare papiery..
Warto również skorzystać z możliwości jakie BIK daje zwykłym klientom. Każdy z nas może pobrać swój raport ze strony www.bik.pl
Nie wiesz jak pobrać swój raport? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się, jak to zrobić.

ŹRÓDŁO:
http://www.fineo-kredyty.pl/

Komentarze