Skocz do zawartości

nie lubiani

  • wpisy
    3
  • komentarz
    1
  • wyświetleń
    2 146

gdzie idziemy


viruss

5 449 wyświetleń

Rozwój świata trzeba podzielić na dwa okresy: okres przed wynalezieniem maszyny parowej i po jej wynalezieniu (a właściwie po jej zastosowaniu na wieksza skale). Pamietajmy tez, ze maszyne parowa (dokł. turbine parowa) wynaleźli juz Starożytni Grecy, ale ze mieli oni nadmiar niewolnikow, to nie byli oni zainteresowani jej praktycznym zastosowaniem. Dopiero brak siły roboczej w XIX-wiecznej Anglii, a szczególnie w XIX-wiecznym USA, doprowadził do tego, ze poważnie zainteresowano sie mechanizacja produkcji. Tak wiec nadmiar sily roboczej oraz idące z nim w parze niskie place, powoduja, ze nie warto stosowac maszyn oraz nozowczesnych, kapitalochlonnych technologii i tym samym powoduja zacofanie gospodarki, wbrew temu, co twierdza liberałowie. I tak przechodzimy do nastepnego punktu.

Słaba znajomosc tego skad sie bierze bogactwo jest przyczyna biedy wielu współczesnych krajow. Adam Smith twierdził, ze z bogactwo narodow bierze sie głównie podzialu pracy, a pośrednio także z mechanizacji (znany jego przyklad z produkcja szpilek). Niestety, Smitha czyta sie dziś dość selektywnie, co powoduje, ze kładzie się nacisk na jego błędna idee tzw. niewiedzialnej reki (wl. dloni – hand) rynku, ktora rzekomo miałaby niejako automatycznie regulowac gospodarkę. To, ze ta “niewiedzialna reka” w praktyce nie dziala, widzimy dziś, np. na przykladzie Polski z jej permanentnie niezrownowazonym rynkiem, w tym głównie rynkem pracy oraz na przykładzie cyklicznych kryzysow nadprodukcji, ktore sa nieodłączna cecha i plaga kapitalizmu rynkowego.

Bogactwo narodu bierze sie glownie z produkcji sektora realnego, przy czym najwazniejsze sa tu sektory, które nie są oparte na rabunkowej gospodarce surowcami, czyli przemysł i rolnictwo, a jesli chodzi o przemysł, to tu najwazniejsza jest produkcja maszyn, i to takich maszyn, ktore produkuja inne maszyny, a więc dziś także i robotów oraz kompletnych, zrobotyzowanych i skomputeryzowanych linii produkcyjynych oraz całych fabryk (kompletnych obiektow przemysłowych). A jeszcze wazniejsze jest projektowanie tychze maszyn oraz robotow oraz wynalazczość, czyli nowe idee, ktore przekładają sie na zwiększoną konkurencyjność. Niestety, w roku 1989 postanowiono, ze Polska będzie konkurować tylko niskimi płacami…

Przykład Cypru pokazuje tez cała nedze filozofii polegajacej na preferowaniu sektora usług, a szczególnie wirtualnego z definicji sektora usług finansowych. Niedawno jeszcze dawano Polakom jako przykład własnie Cypr – kraj bez przemysłu i bez bogactw naturalnych a żyjący na poziomie niemalże Niemiec. Ci, którzy jak ja, zwracali uwagę na to, ze Cypr żyje głównie ze spekulacji finansowych, prania brudnych pieniedzy oraz z zaciagania coraz to nowych kredytow konsumpcyjnych, wyśmiewani byli, wśród różnych "specjalistów"

Nie ma alternatywy dla przemysłu, szczegolnie w warunkach takich, w jakich znajduje sie Polska, czyli dla średnich państw pozbawionych większych bogactw mineralnych. Polska to bowiem nie jest Arabia Saudyjska, Katar, Kuwejt, Kanada czy Australia, ktore moga, oczywiscie tylko do czasu, żyć z wyprzedaży swego majtku narodowego w postaci bogactw mineralnych.

Trzeba poddać krytyce wszystko co do tej pory złe i zaczac iść do przodu stosując wszystkie formy własności środków produkcji. Tylko w ten sposob mozna dokonac przyspieszenia na miare skoku cywilizacyjnego, niezbędnego dla Polski, aby mogła sie ona wreszcie wyrwać z tego ‘zakletego kregu zacofania i ubóstwa’, do ktorego wepchnięto ja w roku 1989.

Aby dokonać tego skoku cywilizacyjnego, to trzeba mieć cel i plan oraz środki do jego wykonania. Tyle, ze planowanie wymaga ograniczenia żywiołu rynkowego, podobnie jak ograniczamy żywioły przyrody. Ciekawe, ze liberalowie nie maja nic przeciwko ograniczaniu niszczacej siły takich zywiolow jak np. woda, wiatr czy ogien, ale nie zgadzaja sie na ograniczenie jeszcze bardziej niszczycielskiego żywiołu, jakim sa siły rynkowe, ktorych niekontrolowane działanie pogrąża cyklicznie całe narody i kontynenty w głębokiej recesji a jeszcze więcej narodów i kontynentow utrzymuje w stałej i neprzezwyciezalnej nędzy

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...