Skocz do zawartości

Kredyt - dotacja na rozwój firmy (przejęcie innej firmy)


mkzibi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prowadzę firmę od 9 lat. Wynajmuję nieruchomości i sprzedaję internet. Aktualnie przymierzam sie do zakupu wiekszej firmy internetowej która również ma podobna działalnosc.

 

Pytanie moje jest takie czy otrzymam np. kredyt o wartości ok. 1 mln zł na takie przedsięwzięcie?

 

Dodam tylko że moja firma jest dochodowa ale bardzo mało ma zysku. Firma przejmowana ma duże obroty i stabilny zysk od kilku lat.

 

Gdzie szukać takeigo kredytu?

 

A może jakieś dofinansowanie z unii?

Odnośnik do komentarza

Witam. Tak chciałbym przejąć razem z lokalami. Moje lokale wyceniając nisko po cenie netto to ok 380 tyś, te przejmowane szacuję na podobną kwotę. Wszystkie są wynajęte i przynoszą dochód. Dodatkowo firma przejmowana też przynosi dochód.

 

Zastanawiam się też na formą przejęcia. Myśle o załozeniu spółki zoo i wchłonięciu całogo przedsiębiorstwa swojego i przjmowanego jako wkład do spółki.

 

Czy takie rozwiązanie pod kątem spółki będzie dla baków lepszym rozwiązaniem niż zwykłe DG?

Odnośnik do komentarza

cięzko jest uzyskać kredyt na przejęcie spółki. Najłatwiejszy sposób jaki mi przychodzi do głowy to utworzyć s.c. poczekać 3 miesiące, zawnioskować o kredyt, po przyznaniu kredytu spłacić wspólnika i wyrzucić go ze spółki

Odnośnik do komentarza

Może się upieram ale twierdzę ze nie przejmuję spółki. Spółkę zakładam sam np. z kapitałem 5 tyś i później aportem wnoszę dwie działalnosci gospodarcze.

 

Ale nie mówmy już o spółkach bo to wprowadziło trochę zamieszania. Chodzi mi o kredyt na zakup firmy która przynosi zyski. To jest moim celem.

Odnośnik do komentarza

Transakcja jest do przeprowadzenia, Karolina ma jednak rację, że nie ma czegoś takiego jak kredyt na zakup firmy.

Zakup taki można wesprzeć kredytem na firmę z zabezpieczeniem na nieruchomości. Jako cel takiego kredytu można we wniosku wskazać zakup firmy. Dodatkowo aktualny dochód prowadzonej przez Ciebie działalności można wesprzeć historycznymi dochodami przejmowanej firmy, i ewentualnie w razie potrzeby biznesplanem. Problem w całej sprawie jest zabezpieczenie. Proponowane przez Ciebie lokale nie będą dla Banku wystarczającym zabezpieczenim - nie wiem na ile szacunke ich wartości jest trafny. Aby uzyskać kredyt w kwocie 1 mln, w najlepszym wypadku bank zażąda zabezpieczenia w kwocie 1 250 000. W najczarniejszym scenariuszy poprosi o dwukrotność kwoty kredytu.

Można jeszcze spróbować pokombinować z założeniem spółki z o.o. celowej - ale ponownie wypłynie nam problem zabezpieczenia.

 

Jest jeszcze opcja wylizingowania zarówno lokali jak i ewentualnego sprzętu i oprogramowania posiadanego przez nabywaną firmę, a pozostałą częśc kwoty koniecznej do sfinalizowania transakcji pozyskać z kredytu zabezpieczonego na lokalach które są własnością Twojej firmy - reasumując, leasingujesz środki trwałe nalezące do nabywanej firmy a za kredyt na cel operacyjny nabywasz wartości niematerialne czyli sama firmę.

Odnośnik do komentarza

Witam. Dziękuję za podpowiedź i pomysł na sfinansowanie tego rozwiązania. Nie szukam kredytu pod hasłem "na zakup firmy" to oczywiste. Szukam rozwiązania które będzie umożliwiało po prostu zakup. Jaka droga do tego się dojdzie to tylko kwestia czy będzie to droga korzystna.

 

Ok. Czyli Zabezpieczeń na lokalach będzie za mało to zrozumiałe. Dobrym pomysłem jest leasing nieruchomości. Nie robiłem nigdy tego. Gdzie można uzyskać taki "produkt" i na czym to polega? Ile % wartości środka trwałego mogę pozyskać?

 

Szczerze mówiąc myślałem właśnie o spółce celowej albo po prostu biznes planie. Jeśli z ksiąg wynika że moja i przejmowana firma ma zysk i raczej go będzie maiła to dlaczego nie sfinansować biznesu który z założenia będzie miał z czego spłacać raty?

Odnośnik do komentarza

Przy spółce celowej niezależnie od jej formy wymagany będzie biznesplan. Są to firmy które już istnieją więc generują dochód i na tym dochodzie będą oparte przyszłe prognozy więc będzie łatwiej.

 

Jeżeli chodzi o leasing to jego kwota jest uzależniona od wielu czynników m. in. rodzaju środka trwałego (ruchomy, nieruchomy), wieku, lokalizacji jak również od oceny której podlega leasingobiorca.

 

Jeśli to możliwe proszę o podesłanie wyników finansowych za rok ubiegły oraz za ten rok aktualnie prowadzonej firmy. (przychód, koszty, dochód i amortyzacja)

Odnośnik do komentarza

I jak sprawa się rozwiązała? Pytam z ciekawości, nie robiłem jeszcze kredytów mówiac ogólnie "zakup firmy" ciekawe pomysły macie. Ja ugryzł bym to zwykłym inwestycyjnym, zabezpieczeniem nieruchomość i przyszła inwestycja.

Odnośnik do komentarza
I jak sprawa się rozwiązała? Pytam z ciekawości, nie robiłem jeszcze kredytów mówiac ogólnie "zakup firmy" ciekawe pomysły macie. Ja ugryzł bym to zwykłym inwestycyjnym, zabezpieczeniem nieruchomość i przyszła inwestycja.

 

Nowięc kwestia zakupu firmy jeszcze stoi w miejscu. analizuję temat ale oczywiście najważniejsze jest to czy będe mógł to sfinansować.

 

Moja firma ma stabilny choc słaby obrót. Jest to ok. 5 miesięcznie. Firma którą chcę przejąć ma znacznie wieksze obroty. Jest to ok. 60 tyś miesięcznie.

 

Rozumiem więc że mam kilka możliwości:

 

1. Spółka celowa + biznes plan

2. leasing nieruchomości

3. Kredyt inwestycyjne w oparciu o biznes plan i przyszłe przychody

 

Wygląda na to ze pierwsza opcja jest najbardziej możliwa do realizacji. Druga opcja raczej ciężko bo aktualne nieruchomości ktore posiadam stanowią tylko ok. 50 % potrzebnej kwoty. Przyszłe nieruchomosci ktore przejme nie sa jeszcze moje więc nic z tego.

 

Czy przy opcji pierwszej też będzie wymagany zabezpieczenie o wartości 1,5 inwestycji?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...