Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

leasing czy kredyt na nowy samochod?

 1. #1
  asssiulek
  asssiulek jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  19-05-2014
  Posty
  1
  Pomógł
  0 razy

  Post leasing czy kredyt na nowy samochod?

  Witam,
  mam pytanie dotyczące oplacalnosci metod finansowania zakupu samochodu dostawczego(3miejsca z przodu) na firme będącą płatnikiem vat. samochod w cenie 51000 netto. co wybrać leasing z wplatą wlasna 45% na 24miesiace czy kredyt 50/50??
  prosze o podpowiedz...

 2. #1.5
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar Doradca - reklama
  Dołączył
  15-10-2011
  Lokalizacja
  Polska
  Wiek
  24
  Posty
  359
  Pomógł
  0 razy

  Post leasing czy kredyt na nowy samochod?


 3. #2
  Gold Leasing
  Gold Leasing jest nieaktywny
  Moderator Awatar Gold Leasing
  Dołączył
  25-10-2011
  Lokalizacja
  Cała Polska - mobilni doradcy
  Posty
  1,957
  Pomógł
  92 razy
  Prowadzisz KPiR? Jeśli tak to radziłbym skorzystać z leasingu operacyjnego. Z punktu widzenia ksiegowego w l.operacyjnym masz większe profity podatkowe niż w finansowaniu poprzez kredyt. Dlaczego tak szybko chcesz spłacić to auto? Nie lepiej rozłożyć koszty w czasie? zawsze mozesz skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty leasingu.

  Pozdrawiamy
  Gold Leasing

 4. #3
  Leasing - Wrocław
  Leasing - Wrocław jest nieaktywny
  Zbanowani Użytkownicy
  Dołączył
  31-03-2014
  Posty
  18
  Pomógł
  0 razy
  lepszy będzie leasing, odpisujesz sobie raty i inne koszty związane z samochodem

 5. #4
  kredytowskaz24
  kredytowskaz24 jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy
  Dołączył
  20-05-2014
  Lokalizacja
  Cała Polska
  Posty
  10
  Pomógł
  0 razy
  jeśli chodzi o podatek dochodowy to odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący (czyli firma leasingowa). Natomiast czynsz leasingowy, opłaty wstępne i inne wydatki związane z użytkowaniem przedmiotu sa kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy.
  jeśli natomiast chodzi o podatek VAT. Jest on naliczany od każdej raty leasingowej i podlega odliczeniu od każdej raty leasingowej na podstawie wystawionej faktury.
  Kolejną korzyścią która przemawia za leasingiem operacyjnym jest fakt, że raty leasingowe nie obniżają zdolności kredytowej co jest ważne w przypadku kiedy firma planuje nowe inwestycje finansowane kredytami bankowymi.

 6. #5
  Vissegerd
  Vissegerd jest nieaktywny
  Zarejestrowani użytkownicy Awatar Vissegerd
  Dołączył
  27-05-2014
  Lokalizacja
  Gdynia
  Posty
  40
  Pomógł
  4 razy
  Co do zasady, moi szanowni przedmówcy mają rację, ale nie zawsze decyzja jest taka oczywista, zależy od wielu czynników.

  Leasing to przede wszystkim tarcza podatkowa, jednak nie zawsze jest ona przedsiębiorcy potrzebna. Wszystko zależy od poziomu wskaźnika zyskowności, czyli stosunku dochodu brutto do przychodów ogółem. Jeśli mamy niewielki zysk przy stosunkowo wysokich przychodach, tarcza podatkowa może okazać się zbędna, wiele zależy od samego zysku w wartościach bezwzględnych i jego stosunku do kosztów leasingu/kredytu. W przypadku niewielkiego zysku bierzemy pod uwagę jedynie koszt instrumentu finansowego (leasing/kredyt).

  W obu przypadkach, kredytu i leasingu koszty utrzymania i użytkowania pojazdu ponosi użytkownik (odpowiednio kredytobiorca lub leasingobiorca), tutaj nie ma różnicy.

  Jak już przedmówcy wspomnieli, w przypadku leasingu kosztem uzyskania przychodu jest cała rata leasingowa, a w przypadku kredytu odsetki od tegoż oraz odpisy amortyzacyjne. Warto zwrócić uwagę, że rata leasingowa to jednocześnie i koszt, i wydatek. Amortyzacja jest jedynie kosztem, bez ponoszenia wydatku, jednak rata kapitałowa kredytu to znowuż wydatek, którego nie księgujemy w poczet kosztów, a pokrywamy z zysku netto przedsiębiorstwa. Zależnie od okresu kredytowania odpis amortyzacyjny może być niższy lub wyższy niż rata kapitałowa (bądź podobny), warto więc przy podejmowaniu decyzji skorelować okres kredytowania z amortyzacją. Pamiętajmy, że amortyzujemy całe auto, a suma rat kapitałowych będzie niższa, więc przy odpowiednim okresie kredytowania możemy mieć wyższą amortyzację niż rata kapitałowa, co przełoży nam się dodatkowe, nieopodatkowane środki.

  Aby podjąć właściwą decyzję należy najpierw obliczyć całkowity koszt leasingu oraz kredytu (na podstawie ofert) i porównać te wartości. Następnie, należy sprawdzić jak zachowają się nam rachunki w firmie w obu przypadkach pod kątem podatkowym. Niestety, nie da się tego zrobić "na piechotę", trzeba się posłużyć arkuszem kalkulacyjnym i to sprawdzić, prognozując kolejne lata. Wynik może być różny, zależnie od poziomu zysku firmy, okresu kredytowania czy leasingu, o czym już wspomniałem. Tak więc symulacja taka jest praktycznie niezbędna dla podjęcia właściwej decyzji.

  W przypadku prowadzenia pełnej księgowości decyzja jest również nie bez znaczenia, ma wpływ na kształt bilansu spółki. Leasing to zobowiązanie pozabilansowe, jego skutki będą widniały jedynie w rachunku zysków i strat, natomiast kredyt zwiększy nam aktywa trwałe i jednocześnie ukaże się zobowiązaniach długoterminowych (o ile kredyt będzie na okres dłuższy niż rok). Kredyt krótkoterminowy w tym przypadku będzie mało sensowny, bo pojawi się w zobowiązaniach krótkoterminowych i w ten sposób pogorszy nam się struktura bilansu w sensie analitycznym, co w przypadku negocjacji z instytucjami finansowymi osłabi pozycję spółki. Tak więc dużo zależy od planów i zamierzeń firmy na przyszłość. To, że leasingu nie widać w bilansie ma niewielkie znaczenie, banki z reguły żądają wykazania zobowiązań pozabilansowych, które zresztą widać w rachunku zysków i strat. W przypadku KPiR sprawa jest dużo prostsza, choć często banki żądają sporządzenia uproszczonego quasi-bilansu.

  Podsumowując, należy inwestycję przeanalizować zarówno pod kątem kosztowym (w sensie wydatków rzeczywistych), podatkowym oraz planów przedsiębiorstwa na przyszłość. Istotne również jest, że w razie niepowodzenia windykacja w przypadku leasingu jest wręcz banalna, natomiast w przypadku kredytu już nie tak prosta. Oczywiście, życzę jak najlepiej i nie zakładam takiego scenariusza.
  Ostatnio edytowane przez Vissegerd ; 28-05-2014 o 01:43

Podobne wątki

 1. Leasing na nowy samochód Audi A5
  Autor Vater / Forum Leasing
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 14-03-2017, 15:26
 2. Leasing na nowy samochód - Ford Ka
  Autor louccan / Forum Leasing
  Odpowiedzi: 6
  Ostatni post / autor: 26-02-2016, 09:31
 3. Najlepszy leasing nowy samochód
  Autor grzegorz89 / Forum Leasing
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 21-01-2016, 10:05
 4. Leasing na nowy samochód Lexus NX
  Autor radekdzik / Forum Leasing
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 21-01-2016, 09:55
 5. Leasing na nowy samochód BMW
  Autor WuPe / Forum Leasing
  Odpowiedzi: 6
  Ostatni post / autor: 18-11-2015, 13:30
 6. Leasing nowy samochód Mazda 3
  Autor siwy74 / Forum Leasing
  Odpowiedzi: 8
  Ostatni post / autor: 12-05-2015, 11:30