Skocz do zawartości

Sprzedaż auta po zakończeniu leasingu


Finalist

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Może będziecie orientować się w tej kwestii, więc zakładam wątek tutaj.

 

Mój znajomy chce kupić auto, którego właściciel kupił je 3 lata temu biorąc w leasing. Leasing niedawno spłacił, sam chce kupić kolejne auto w salonie a ten sprzedać.

 

Pytanie, czy to po jego stronie jest przerejestrowanie auta najpierw na siebie i dopiero później odsprzedaż, czy jest jakaś skrócona wersja ?

 

Słyszałem, że aby nie płacił podatku za to auto, musi minąć przynajmniej pół roku i 1 dzień od zakończenia leasingu - czy to prawda ? Jeśli tak, to musi zapłacić tylko podatek dochodowy czy jak to wygląda ?

 

Auto będzie kupowała osoba prywatna.

Odnośnik do komentarza

Sprzedawałem kiedyś auto wykupione z leasingu.

Auto wykupione na jednoosobową działalność.

Sprzedałem bez przerejestrowania.

Tyle że sprzedającemu dałem zarówno fakturę sprzedaży ode mnie z firmy jak i z firmy leasingowej na mnie.

 

Co do podatku to warto podeprzeć się dobrym doradcą, który ma w tym temacie doświadczenie.

Wiem, że od rat przy aucie osobowym nie zgłoszonym do pełnego odliczenia VAT odlicza się połowę VAT, a sprzedając odprowadza się cały VAT.

Księgowa mi kiedyś jedna mówiła, że połowe, obecna mówi że jak sprzedawała swoje odprowadziła cały.

 

Wg tego co znalazlem w Internecie to tak wlasnie jest:

Od 1 stycznia 2014 r. nie trzeba nawet czekać pół roku od daty zakupu. Można kupić samochód, odliczyć część VAT-u i niemal od razu sprzedać bez naliczania kontrahentowi podatku od towarów i usług. Ministerstwo finansów uznało, że kontrowersyjne prawo trzeba zmienić. Co więcej, okazuje się, że jest ono niezgodne z prawem UE.

 

W praktyce sprzedaż samochodu stanie się dużo mniej opłacalna. Według nowych przepisów możliwe będzie odliczenie połowy VAT-u przy zakupie (bez limitu kwotowego w wysokości 6 tys. zł, jaki obowiązywał dotychczas). Przy sprzedaży trzeba będzie z kolei doliczyć i odprowadzić pełne 23% wartości netto wozu.

 

 

Choć teraz czytam, bo ciekawe pytanie przyznam, gdyż właśnie też stoję przed zakupem auta i myślę jak zrobić, żeby na podatkach nie stracić i wychodzi na to, że jeżeli przy zakupie odliczyło się 50% VAT, a przy sprzedaży naliczy się 100% to się koryguje odliczenie z 50% do 100% jeżeli sprzedaż jest w pierwszych 5 latach użytkowania za okres który pozostał do końca okresu 5 lat(swoją drogą kto to prawo tworzy? chyba po to żeby urzędnicy mieli co robić?)

Czyli jeżeli sprzedamy po 36 miesiącach to korygujemy odliczenie VAT z 50% na 100% w części 36/60.

Nie wiem czy wyjaśniłem jasno :)

Odnośnik do komentarza

Chodzi tu głównie o to, że sprzedający chyba nie do końca jest świadomy sytuacji. Chciał zostawić auto w salonie w ramach rozliczenia i wziąć nowe auto. Wiem, że z salonu auta skupuje auto-handel, ale proponuje raczej średni ceny. Sprzedający chciał uniknąć przerejestrowywania auta, żeby mieć na głowie jak najmniej formalności i biegania po urzędach. Jak uzmysłowi sobie, że cena której oczekuje to jedno, a będzie miał do zapłaty podatek to pewnie trochę mu mina zrzednie. A znajomemu zależy na zakupie tego auta bo całkiem dobra okazja się trafiła.

Odnośnik do komentarza

W moim pytaniu bardziej zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi, czy sprzedający ma możliwość sprzedać auto już teraz, osobie prywatnej, bez ponoszenia żadnych kosztów z tytułu podatków.

Odnośnik do komentarza

Czy na forum specjaliści od leasingu postanowili odpowiadać w tematach dotyczących tylko ofert?. Chciałbym zwrócić uwagę, iż status rekomendowanego do którego część z Was dąży będzie wynikał nie tylko z aktywności w tematach komercyjnych.

Odnośnik do komentarza

Nie jestem doradcą, ale jako że prowadzę działalność i temat leasingu i aut nie jest mi obcy, do tego mam biuro rachunkowe postanowiłem się podzielić informacjami jakie uzyskałem.

 

Jeżeli obecny leasingodawca dopuszcza możliwość wykupu auta na inną wskazaną osobę po wartości z umowy to wtedy problem podatkowy nie istnieje. Jedynie kwestia wynagrodzenia jak rozumiem nadwyżki pomiędzy kwotą zapłaconą do leasingodawcy a wartością auta obecnego właściciela auta. Tutaj mogą się dogadać między sobą i wtedy podatek ich ominie.

Jeżeli leasingodawca nie wyraża zgody na wykup przez inną osobę to niestety kwestii podatkowych się nie ominie. Wykupując auto jako osoba prywatna należy odczekać pół roku przed jego sprzedażą, żeby nie zapłacić podatku dochodowego.

Odnośnik do komentarza

Faktura wykupu jest na leasingobiorce i wszystkie dokumenty do rejestracji pojazdu są na leasingobiorce. Tak więc ta osoba, firma, rejestruje pojazd i dopiero wtedy go sprzedaje. Koszt wykupu pojazdu może być kosztem jednorazowym, wtedy wystawiając fakturę na sprzedaż patrzymy na różnicę pomiedzy nią a fakturą wykupu i od tej różnicy płacimy podatek.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...