• Jak banki radzą sobie z ustawą antyspreadową?

  Ustawa antyspreadowa działa już od dłuższego czasu. Ale działa – różnie. Wszystko zależy od banków. Niektóre z nich przyjęły rozwiązania korzystne dla klientów, inne skupiają się na tym by klientom obrzydzić korzystanie z postanowień ustawy.

  Z analizy, przeprowadzonej przez Open Finance wynika, że niemal wszystkie banki wymagają sformalizowania zmiany sposobu spłaty kredytu. Jedynie BNP Paribas nie wymaga od klienta podpisania aneksu.

  W BZ WBK, BGŻ, Euro Banku, mBanku, MultiBanku, PKO BP oraz Pekao natychmiast po podpisaniu aneksu można już spłacić kredyt walutą, w innych bankach musi upłynąć jakiś czas, nawet dwa tygodnie. Zasadniczo banki pozwalają klientom na spłatę naprzemienną (jedna rata w walucie, kolejna – w złotówkach), ale są banki które wymagają złożenia wniosku (np. DB PBC) albo złożenia dyspozycji w placówce. W większości banków klient może spłacać raty również w gotówce w placówce banku, ale nie wszystkie banki stwarzają taką możliwość we wszystkich swoich placówkach.

  Najbardziej bolesne dla klientów są oczywiście te zapisy, które blokują naprzemienną spłatę w różnych walutach. Klienci obawiają się, że co miesiąc – w zależności, czy uda im się kupić taniej franki czy euro – będą musieli podpisywać w banku nowe aneksy, wnioski, albo dyspozycje. To zniechęca do szukania oszczędności rzędu kilkudziesięciu, lub nawet stu złotych na racie – bo dla klienta cenny jest też czas, którego przy takim piętrzeniu trudności traci bardzo dużo.

  Niektóre banki, te które przyjmują gotówkę w oddziałach, otwierają furtkę dla tych, którzy nie chcą za każdym razem podpisywać aneksów – wystarczy udać się do banku (kredytodawcy), kupić określoną ilość waluty i wpłacić na odpowiedni rachunek w kasie. Ale to może być nieopłacalne rozwiązanie – kurs w przypadku transakcji gotówkowych jest zwykle wyższy niż w przypadku bezgotówkowych. To powinno być więc traktowane jak wyjście awaryjne, gdy w ostatnim momencie okaże się, że nie mamy waluty na spłatę kredytu.

  Jednak są banki, w których ustawa antyspreadowa działa tak, jak chciał ustawodawca: klienci nie są zmuszani do comiesięcznych aneksowych „wygibasów”, a ich życie stało się prostsze:
  w BPH, BNP Paribas, Getin Noble Banku, ING Banku Śląskim, Kredyt Banku czy PKO BP klient może w każdym miesiącu spłacić ratę albo w złotówkach albo w walucie.

  Jeszcze jednym utrudnieniem jest spłata w gotówce (rozwiązanie pożądane zwłaszcza przez tych, którzy franki czy euro kupują w tradycyjnych kantorach). Ustawa nie nałożyła na banki obowiązku przyjmowania wpłat gotówkowych, więc niektóre po prostu nie dają takiej możliwości – np. MultiBank i Euro Bank. W DB PBC wpłat gotówkowych we frankach można dokonywać w 7 proc. placówek, w Getin Noble Banku – w co dziesiątej. Lepiej mają kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt w euro. W DB PBC wpłaty przyjmuje ponad połowa placówek, w Getin Noble Banku ponad 90 proc.

  Open Finance ocenia, że najbardziej przyjazne klientom – po wejściu w życie postanowień antyspreadowych są (w tym zakresie) BNP Paribas, PKO BP, Kredyt Bank, BPH i ING. W tych bankach klient rzeczywiście odczuł zmianę swojej sytuacji.
  Opinie 5 Opinie
  1. Zaskoczony -
   Witam
   Bardzo proszę o wyjaśnienie odnośnie banku ING nigdzie na stronie tego banku nie znalazłem informacji o możliwości zaciągnięcia kredytu w walucie.
  1. miras28 -
   do zaskoczonego:
   ale kto tutaj mówi, że ING oferuje kredyty walutowe??

   To wszystko tyczy się kredytów i i klientów , którzy kiedyś brali kredyty w tym banku w walutach innych niż pln, jak mieli jeszce waluty w ofercie.
  1. rychardo -
   Bankowcy to banda oszustów i tyle! tylko chcą jak najwięcej pieniędzy wycisnąć z biednych ludzi. Skorzystałem z ustawy antyspreadowej i sam sobie wymieniam chf do spłaty kredytu. Aktualnie używam kantora fritzexchange bo to łatwy w obsłudze a co najważniejsze - tani serwis do wymiany waluty. Uważam, że wymiana w kantorze internetowym to najkorzystniejsze wyjście!
  1. burial -
   Banki to banda oszustów! ustawa antyspreadowa jest im nie na rękę bo nie będą już mogli ciągnąć kasy z tych co zaczną na własną rękę wymieniać waluty.. Spłacam kredyt w chf to wiem jak banki zarabiają na biednych kredytobiorcach. Od czasu ja też wymieniam sobie waluty online, bo to jest najbardziej opłacalne. Wymieniałem w cinkciarzu ale wolno realizowali transakcje to przerzuciłem się na fritzexchange.pl, jest o wiele szybszy i tańszy i póki co jestem zadowolony
  1. Maciek546 -
   Jeśli chodzi o wymianę waluty, banki omijam z daleka. Teraz jest szeroki wybór kantorów internetowych, gdzie można dokonać transakcji na dużo korzystniejszych warunkach. Mogę np. negocjować kurs i co najważniejsze, nie płacę spreadu.
  Opinie Skomentuj

  Kliknij tutaj, aby się zalogować