• Kredyt hipoteczny 2016: wkład własny min. 15 procent. Jak sobie z tym poradzić?

  Kredyt hipoteczny to dla wielu Polaków jedyny sposób na sfinansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej. Banki stawiają jednak potencjalnym klientom wysoką poprzeczkę wymagań, w związku z czym uzyskanie kredytu nie jest proste. Od 1 stycznia 2016 r. stanie się to jeszcze trudniejsze z uwagi na to, iż wzrośnie minimalny poziom wkładu własnego.

  Niekorzystne dla kredytobiorców zapisy rekomendacji S

  Do 2014 r. uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego było jak najbardziej realne, lecz później opcja ta zniknęła. Było to efektem wydania przez Komisję Nadzoru Finansowego zapisów rekomendacji S, na mocy których banki zostały zobligowane do wprowadzenia skuteczniejszych zabezpieczeń systemu bankowego. Odbiło się to także i na kredytobiorcach – obecnie jedną najważniejszych przesłanek decydujących o przyznaniu przez bank kredytu hipotecznego jest posiadanie wkładu własnego na odpowiednim poziomie. W 2014 r. wynosił on 5 proc. wartości nieruchomości, w 2015 r. – 10 proc., zaś wraz z początkiem 2016 r. wzrośnie do 15 proc. Przepisy te uderzają głównie w młodych ludzi, dla których niejednokrotnie marzenie o własnym M-4 i tak jest nieosiągalne.

  Jak poradzić sobie z bankowymi wymogami?

  Nie oznacza to jednak wcale, że osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego, a nie będące w stanie wyłożyć z własnej kieszeni wymaganej kwoty, są na straconej pozycji. Czy konieczność jej posiada da się obejść? Jak się okazuje – tak. Oto kilka sprawdzonych metod.

  1. Uzyskanie dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych.

  O tym wariancie powinny pomyśleć osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i nie posiadają praw do nieruchomości. Konieczne jest też spełnienie innych warunków – jak np. nie przekroczenie limitu ceny za 1 m kw. etc. W ramach programu można uzyskać aktualnie nawet do 30 proc. dofinansowania na zakup mieszkania o określonej powierzchni użytkowej, przy czym cena za m kw. musi być zgodna z wartością wskaźnika kosztu m kw. w danym regionie. Najwięcej zyskują rodziny z co najmniej trójką dzieci.

  2. Wartość nieruchomości przewyższająca cenę jej zakupu.

  W tym momencie wszystko zależy od dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest wynegocjowanie korzystnej ceny za nieruchomość – różnica pomiędzy ceną transakcyjną a ceną operatu powinna pokryć wkład własny. Druga sprawa wiąże się z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę – niektóre banki jej wymagają.

  3. Wykorzystanie środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej.

  Jeśli ktoś posiada w PKO BP książeczkę mieszkaniową założoną przed 24 października 1990 r., może uzyskać wysoką premię i przeznaczyć ją na sfinansowanie wkładu własnego.

  4. Pożyczka z zakładu pracy.

  Wiele firm daje swoim pracownikom możliwość zaciągnięcia pożyczki zakładowej, która jest oprocentowana na bardzo niskim poziomie lub nie jest oprocentowana wcale – w zależności od kwoty zobowiązania.

  5. Dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

  Zabieg ten polega na zabezpieczeniu nie tylko kupowanej, ale już posiadanej nieruchomości, co pozwala zwiększyć wkład własny – o ile dokładnie, to zależy od wartości obu nieruchomości .

  6. Zakup nieruchomości wymagającej remontu lub wykończenia.

  Przy zakupie takiego mieszkania bank wymaga kosztorysu prac remontowych lub wykończeniowych. Można je wykonać we własnym zakresie bądź też uwzględnić w kosztorysie ceny tańszych materiałów.
  Opinie Skomentuj

  Kliknij tutaj, aby się zalogować