• Mieszkanie dla Młodych a kredyt na dom

  mdm na domProgram „Mieszkanie dla Młodych” ma ułatwić młodym kredytobiorcom (do 35. roku życia) zakup pierwszej nieruchomości – mieszkania lub domu. Jednak konstrukcja programu jest taka, że zdecydowanie większe znaczenie pomoc państwa będzie miała dla osób, które zdecydują się na kupno stosunkowo niewielkiego mieszkania. Im większa powierzchnia nieruchomości, tym opłacalność wejścia do programu – mniejsza.


  Zgodnie z założeniami programu, wsparcie można jednak uzyskać również na własny dompod warunkiem, że będzie on budowany razem z deweloperem (kupujemy dom od przedsiębiorcy), cena za metr kwadratowy zmieści się w określonym limicie, a jego powierzchnia nie będzie większa niż 100 m kw. (w przypadku małżeństw z minimum trójką dzieci limit powierzchni wynosi 110 m kw.). Gdy te warunki spełnimy, i wykażemy się zdolnością kredytową, możemy myśleć o skorzystaniu z kredytu na dom z dofinansowanie z programu "Mieszkanie dla Młodych".


  Warto jednak sprawdzić, czy się nam to opłaca. Analitycy zwracają uwagę, że przy nieruchomościach o dużej powierzchni (większej niż 50 m kw.), jeśli bank nawet minimalnie podniesie marżę w stosunku do standardowej powierzchni, cała procedura dla kredytobiorcy, który otrzymuje 10-15 proc. dopłaty może stać się nieopłacalna, a wręcz raty kredytu w „MdM” mogą być nieco wyższe niż standardowego. Pamiętajmy: również w przypadku domu dopłata obejmuje tylko 50 m kw.!


  Kolejna kwestia to ceny. Ceny kupowanych na kredyt domów muszą mieścić się w widełkach określonych w ustawie. Cena zakupu nieruchomości objętej finansowaniem nie może przekroczyć limitu określonego na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m kw. powierzchni użytkowej w danej gminie (aktualne limity cenowe mdm są tutaj). W przypadku stolic województw może to mieć istotne znaczenie, ponieważ w tej chwili osiedla domów jednorodzinnych powstają już poza granicami miast. Tymczasem limity cen w gminach sąsiadujących z miastem są niższe, niż te obowiązujące w samym mieście (a i te ostatnie nie należą do wysokich).


  Dla młodych, którzy chcą budować dom systemem gospodarczym, zamiast kupować go u dewelopera, państwo przygotowało inną ofertę pomocy. Osoba budująca dom, która w roku wydania pozwolenia na budowę domu nie ma skończonych 36 lat, ma szansę na zwrot części wydatków (zwrot podatku VAT za materiały budowlane). O zwrot podatku trzeba się będzie ubiegać w urzędzie skarbowym. Uwaga! Zwrot VAT będzie można dostać zarówno w przypadku budowy domu jednorodzinnego, jak i jego nadbudowy i rozbudowy czy modernizacji.


  Ale i tutaj obowiązują limity powierzchni nieruchomości. Limit wynosi 75 m. kw. dla lokali mieszkalnych, i 100 m.kw. dla domu jednorodzinnego, a dla osób wychowujących minimum troje dzieci limit to odpowiednio 85 m. kw. i 110 m. kw.
  Opinie Skomentuj

  Kliknij tutaj, aby się zalogować