Jump to content
vonski

Korekta nieprawidłowego wpisu do BIK

Recommended Posts

vonski

Witam

Moja sytuacja wygląda następująco.

Od roku spłacam kredyt studencki, ani razu się nie spóźniłem, ani razu nie zapłaciłem mniej, wszystko zgodnie z harmonogramem. I wszystko szło fajnie, dopóki mój bank (PKO BP) nie zaczął wymieniać systemu komputerowego. Mianowicie, gdzieś na początku listopada zadzwonił do mnie pracownik banku i poinformował mnie, że od 4 miesięcy nie spłacam rat i na rachunku jest już zaległość ok. 1000 PLN do tego oczywiście karne odsetki, opłata za monit i w ogóle trzeba dopłacić drugie tyle co pożyczyłem ;)

Nie przejąłem się tym jakoś bardzo, bo wiedziałem że spłacałem kredyt regularnie, aczkolwiek już następnego dnia poszedłem do banku sprawę wyjaśnić. W banku oczywiście - czeski film. Nikt nic nie wie, ale faktycznie wygląda na to, że nie spłacam Po kilku godzinach oczekiwania na wyjaśnienie, okazało się w końcu, że mają jakiś błąd w systemie i żebym się nie przejmował, wszystkie raty, które wpłacałem znajdują się na subkoncie tylko nie wiadomo dlaczego ostatnie 4 w ogóle nie były księgowane, ale to już ich problem.

Generalnie sprawa skończyła się w ten sposób, że bank przysłał mi pismo z przeprosinami i zapewnieniem, że już wszystko jest ok.

 

Wczoraj zamówiłem sobie raport BIK on-line w Meritum Banku, patrze i co jest? Oczywiście, najgorszy bieżący status spłaty kredytu: 31-90 dni zaległości (dokładnie, że zalegałem 38 dni ze spłatą 980 PLN). Byłem w banku i pytałem czy jest możliwość jakiejś korekty - oczywiście nie ma. Ale ja już paniom w banku PKO BP nie wierzę, więc chciałem zapytać tutaj? Czy jeśli bank ewidentnie zepsuł mi historię w BIK nie z mojej winy, to czy jest możliwość jakiejś reklamacji i w konsekwencji korekty danych w BIK? Czy już klamka zapadła? Bo zdaję sobie sprawę, że jeśli nic z tym nie zrobię to kredytu żadnego przez najbliższe bodajże 7 lat nie dostanę - chciałem po spłacie studenckiego wziąć kredyt na samochód, a tak to najwyżej sobie rower mogę kupić :)

Z góry dzięki za odpowiedź

goguś

napisz reklamację, to jest ewidentna wina banku, opisz w czym problem powinno wystarczyć

kim0606

Oczywiście, że masz prawo żądać od banku naprawy twoich danych w BIK.

Napisz do nich załączając dowody wpłaty oraz tę stronę z BIK.

Miałam podobną sytuację w PKO BP, też mówiono że nic się nie da zrobić , ale

po pisemnej interwencji okazało się , że da się to naprawić.

Trzymam kciuki:pride:

vonski

Witam

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Rzeczywiście, dzisiaj się okazało, że się da i to bez żadnej reklamacji :) Generalnie takich "szczęśliwców" jak ja jest w Polsce ok. 40 i bank zdaje sobie z tego sprawę - podobno do miesiąca mają sprawę odkręcić i wpisy w BIK-u mają być poprawione - jak będzie, czas pokaże :)

 

Mam w takim razie jeszcze jedno pytanko. Mianowicie chodzi mi o ten "scoring" BIK-u. Mi wyszło, że mam 391 punktów, a wiem że jest to wynik niemalże fatalny :) Wiem, że jest to w pewnym sensie gdybanie, ale czy jest szansa, że tak słaby wynik jest spowodowany głównie tą pomyłką PKO BP? Chodzi o to, że oprócz kredytu studenckiego, który jest spłacany od początku zgodnie z harmonogramem, mam jeszcze kartę kredytową w BZ WBK. Ostatnie 26 miesięcy karta jest spłacana regularnie bez poślizgów, jednak w 2009 zdarzyło mi się "zaspać" dwa razy ze spłatą - raz 20, a raz 22 dni.

Do tego dochodzi jeszcze rachunek, na którym kiedyś naliczyło mi opłatę za kartę debetową 15 PLN, czego oczywiście nie byłem świadomy i spłaciłem to dopiero po 71 dniach :) Z tym że ten rachunek jest już zamknięty i wpis o tym jest w tej części raportu, która jest niby do celów statystycznych i jest niewidoczna dla banków (to po co w ogóle jest? :) ).

Czy te moje dwa "grzeszki" z przeszłości też mają wpływ na tak zły wynik i czy przez to też będzie ciężko ubiegać mi się o jakiś większy kredyt?

 

Pozdrawiam

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.