Jump to content
czah666

Kredyt preferencyjny z dopłatą do odsetek?

Recommended Posts

izaczar

Dzięki za wyjaśnienia. Oczywiście nie przeszkadza, że dzieci są jeszcze małoletnie?

Linki
Hiv

Całe szczęście, ze są małoletnie ;)

izaczar

Hiv, a co sądzisz o kredytach w chf w chwili obecnej w porównaniu z kredytem z dopłatą? Zakładam, że mam wystarczającą zdolność, aby go uzyskać. Czy nie lepiej zmniejszyć sobie zadłużenie, jak się złotówka umocni i wtedy przewalutować na PLNy? Czy dopłaty są na tyle atrakcyjną alternatywą? Hipotetycznie: biorę w CHF 300 tys. zł : 3,3 zł=93750 CHF

za jakiś czas 93 750 CHF * 2,8 zł=262 500 zł. Jakie masz zdanie?

Wawe

Nie wiadomo jak będzie za jakiś czas, wszyscy zakładają ze frank spadnie... ale... z walutami zawsze ryzyko.

Ja jak sprawdzałam to generalnie kredyt w CHF wychodzi mneij wiecej tak samo jak te z dopłatami. Niewielka różnica

Mariusz2

Czy ktoś posiada informacje dotyczącą warunku, iż od momentu wzięcia kredytu preferencyjnego w ciągu dwóch lat należy oddać nieruchomość do użytkowania ( dot. budowy domu), wykonać wszystkie prace włącznie z ogrodzeniem jeżeli takie przewidziano w projekcie.

Takie informacje udzielił mi mój projektant.

Storno

Witam wszystkich, bardzo proszę o pomoc , szukam kredytu dla naszego małżeństwa neto z zoną mamy 4700. Gospodarstwo domowe liczy 3 osoby. Duzo czytaliśmy o kredycie z dopłatą interesuje nasz ten kredyt ale może jest jakis lepszy na rynku? Nieruchomość mamy wybraną to 180 000. Wkładu wlasnego nie ma bo 20 000 pojdzie na wszystkie oplaty związane z kredytem jak i biurem nieruchomości .

Kredyt myslimy wziąsc na 20 lat. Jakie będą raty w tym kredycie rządowym do 8 i po 8 latach? A jakie np. w kredycie we frankach.

ar2rt

Kredyt z dopłatą jest obecnie najlepszym produktem na rynku z bardzo niewielkim ryzykiem dla kredytowbiorcy. Ponadto zastanów sie czy warto ,,marnować'' te 20 tys PLN. Lepiej je zainwestować. Skoro jets to kredyt preferencyjny przez pierwsze 8 lat to tym bardziej większy będzie wasz zysko po zainwetowaniu tych pieniędzy.O kredytach w CHF raczej zapomnijcie.Dzisaj po prostu nie opłąca się ich brać.

zAWIAS-Z3

Wcześniejsza całkowita spłata kredytu/pożyczki (z wyłączeniem kredytów i pożyczek podlegających ustawie o kredycie konsumenckim*) - od kwoty spłaty:

 

- ze zmienną stopą procentową 1,5% nie mniej niż 200 zł

- ze stałą stopą procentową 2% nie mniej niż 200 zł

 

Co wybrac przy kredycie z dopłatami w pko.Zmienna stope czy stałą???

hackerka

przecież można brac np. rodziców jako współkredytobiorców, weszła taka mozliwość, wiec dużo to pomaga przy podniesieniu zdolności kredytowej

Goska:-)
Witam.

 

A co powiedzie na temat rozbudowy domu.

Jeden z warunkow wyklucza te czynnosc. Jak mozna rozbudowac/przybudowac dom nie bedac jego wlascicielem?

Troche bez sensu.

 

Pozdrawiam.

 

Podobno jest to możliwe:

Ze strony BGK:

21. W jaki sposób można sfinansować rozbudowę domu jednorodzinnego kredytem preferencyjnym z dopłatami do odsetek?Zgodnie z z zapisami art. 5 ust. 1 punkt 1) podpunkt f), ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, istnieje możliwość zastosowania dopłat do kredytu preferencyjnego zaciągniętego na nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że w wyniku takiej inwestycji powstanie lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość.

 

Decyzja o udzieleniu kredytu preferencyjnego z dopłatami do oprocentowania może zostać podjęta jedynie przez instytucję udzielającą takich kredytów na podstawie przedstawionych przez klientów dokumentów, w tym m.in. pozwolenia na budowę wydanego osobom ubiegającym się o kredyt preferencyjny (nie będącymi właścicielami obiektu, na którym prowadzone będą roboty budowlane). Zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118):

"Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto:

1. złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wydana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

? złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności pozwolenia, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane;

2. złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane."

Wzór oświadczenia, o którym mowa w wyżej przytoczonym punkcie 2) art. 32 ust. 4 Prawa budowlanego, stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 242 z 2004 r. poz. 2421). W przedmiotowym oświadczeniu musi zostać wskazane prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rodzaj tego prawa (z wyłączeniem własności i współwłasności - z uwagi na wymogi art. 4.1 ustawy z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania) powinien zostać ustalony pomiędzy właścicielem budynku a osobami, które będą występować o pozwolenie na nadbudowę piętra budynku. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie rodzaju tego prawa przy współudziale prawnika, tak aby zabezpieczone zostały interesy obu stron.

 

A to moja sytuacja:

Moja mama ma dom jednorodzinny. Chcielibyśmy z mężem wybudować się na tej działce. Podział działki i budowa domu jest w naszej sytuacji niemożliwa (mała działka, ograniczenia prawa budowlanego). Dlatego postanowilismy rozbudować "stary" dom.

Kredyt z dopłatą można otrzymać na rozbudowę domu, w wyniku której powstanie lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. Warunki:

1. nie możemy być właścicielami "starej" części - musimy budować się na własności mamy (jest to możliwe - wystarczy prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane np. umowa użyczenia - ale cały czas wszystko co budujemy należy do mamy).

2. jak udokumentować, że powstanie lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość? Czy po skończeniu budowy można starać się o podział geodezyjny domu i gruntu - na część mamy i naszą, czy może to być tylko wyodrębnienie lokalu mieszkalnego - część domu jest mamy, część domu nasza, ale grunt wspólny?

3. podobno, co mnie boli, lokal który powstanie po wybudowaniu nie może mieć więcej niż 75m, a nie jak w przypadku budowy domu do 140m?

Może ktoś już otrzymał kredy z dopłata na rozbudowę i udzieli nam rady i pomocy!!! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.