Jump to content
Bolek10

Multibank, ING czy BOŚ

Recommended Posts

Bolek10

Jak w temacie. Wniosek złożyliśmy do 3 banków wyżej wymienionych. Proszę o opinie osób, który wg Państwa bank jest najlepszy. Oczywiście mogę wkleić jakie oprocentowania itp. Ogólnie kredyt na 130 tys. Połowa wkładu własnego. Mieszkanie rynek wtórny. Ale mam tu bardziej na myśli, czy któryś z banków ma jakieś haczyki o których nie wspominają na początku. Jak aktualnie wyglądają terminy rozpatrywania wniosków. No w którym z nich jest łatwiej dostać kredyt w których trudniej. Udało mi się doczytać opinie, że rzeczoznawcy w ing zaniżają cenę mieszkania. W ogóle pytanie czy jak mam wycene rzeczoznawcy, to czy muszę ponownie płacić w ing na ich rzeczoznawcę? Czy honorują też opinie innych. Chodzi o to, że nie chce w każdym banku płacić za to samo.

lzalewski

Podejrzewam, że żaden z wymienionych nie będzie najlepszym dla Ciebie. Wypełnij poniższy schemat:

Zaznacz czy chodzi o kredyt standardowy czy kredyt z dopłatami "Rodzina na Swoim".

 

Wysokość kredytu.

Wartość nieruchomości / wkład własny.

Rynek pierwotny/rynek wtórny.

Rodzaj nieruchomości.

Metraż nieruchomości.

Lokalizacja nieruchomości (np. województwo lub miasto).

Stan zaawansowania inwestycji.

Waluta kredytu.

Pożądana długość okresu kredytowania.

Łączna liczba osób w gospodarstwie domowym.

Łączny miesięczny dochód netto na rodzinę 3mc/6mc.

Źródło uzyskiwania dochodów.

Okres trwania umowy w tył/okres trwania umowy w przód.

Wiek kredytobiorcy / kredytobiorców.

Aktualne obciążenia kredytowe.

Historia w BIK.

Bolek10

A mogę wiedzieć dlaczego? Ja się nie pytam, który będzie najlepszy dla mnie z ogółu tylko z tych 3. Ponieważ do tych złożyłem wnioski. I nie szukam aktualnie innych banków. Chciałbym poznać opinie, odpowiedzi na moje wyżej wymienione pytania. Bo jak napisałem dwa zdania wcześniej nie szukam banków z ogółu tylko opinie o tych. Może za jakiś czas rozejrzę się za innymi póki co złożyłem tu.

lzalewski

Na pewno tym bankiem nie będzie Multibank. Pozostałe będzie można ocenić jak otrzymasz decyzje.

MJM

W ING musisz zapłacić za wycenę oni nie akceptują operatów z rynku. Według mnie najlepszy z tej trójki to ING chociaż nie wiem jaką opcje tam wybraliście ( z prowizją czy bez).

 

Jak wypełnił byś schemat to łatwiej by było podpowiedzieć bo oferty Banków nie zależą tylko od kwoty, dodatkowo jak będziesz miał zaproponowaną lepszą opcję to jeszcze jeden wniosek to nie tragedia a hipoteka jest na kilka lat - twój wybór.

 

Ja z przedstawionych informacji postawił bym na ING.

Bolek10

Mogę jeszcze prosić o uzasadnienia poleceń ING i niepoleceń Multibanku?

lzalewski

W tej chwili marża w Multi wynosi około 2%. Dodatkowo występuje koszt startowy w wys. 1,4% za ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy, które tak na dobrą sprawę niewiele. To jedna z najgorszych obecnie ofert na rynku.

ING - zależnie od wyboru opcji - z prowizją i niższą marżą lub bez prowizji i wyższą marżą.

expert
W ING musisz zapłacić za wycenę oni nie akceptują operatów z rynku.

 

Od kiedy? ja mam inne doświadczenia... i bez problemu akceptują operaty zewnętrzne - oczywiście do 500k.

Natomiast nie da się jednoznacznie ocenić, który z banków będzie korzystniejszy. Jakie kryterium zastosować? "jakość umowy"? haczyki? w tym zakresie sprawdzone jest ING (były afery z multi, mille, pko bp). W Multi i BOSiu bardziej rozbudowany jest cross. Kredyt ING jest "prosty".

MJM

A u mnie mino operatu klienci musieli płacić za sprawdzenie nieruchomości.

WMichal

Witam,

 

MJM płaci się obecnie w ING za weryfikację operatu, ale od jakiś 2 miesięcy można składać zewnętrzne operaty.

 

Co do opinii o ofercie tych banków to zdecydowanie ING. A uzasadnienie? Cóż, gdybym dostał wypełniony schemat na pewno uzasadnienie by się znalazło lepsze niż takie, że BOŚ jest nieobliczalny ;).

 

Pozdrawiam

Michał Wójtowicz

Salomon Finance

expert
Witam,

 

MJM płaci się obecnie w ING za weryfikację operatu, ale od jakiś 2 miesięcy można składać zewnętrzne operaty.

 

Co do opinii o ofercie tych banków to zdecydowanie ING. A uzasadnienie? Cóż, gdybym dostał wypełniony schemat na pewno uzasadnienie by się znalazło lepsze niż takie, że BOŚ jest nieobliczalny ;).

 

Pozdrawiam

Michał Wójtowicz

Salomon Finance

 

Z powyższymi stwierdzeniami się nie zgadzam. Owszem kiedyś był taki czas, że nie akceptowali zewnętrznych operatów. Ale to było dość dawno. Obecnie za weryfikację operatu klient nie płaci (do wspomnianych 500k. No chyba że ja mam takie "układy" ;) ). Do do nieobliczalności BOŚia to nie do końca rozumiem, więc się nie zgadzam. Uzasadnienie za ING jest proste - min. cross (tylko konto i do tego bezpłatne).

Bolek10

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mogę wiedzieć jeszcze tylko o co chodzi z tym crossem? Jeśli chodzi o Multibank mam świadomość obowiązkowego ubezpieczenia na 5 lat, ale patrząc na odsetki końcowe to prezentuje się nieźle, ponieważ w innych bankach proponują mi raty równe, a w multibanku łapię się na malejące. A ile akutualnie czeka się na rozpatrzenie wniosków w wyżej wymienionych bankach?

 

Aha i czy ktoś wie coś więcej na temat BOŚ? O Multibanku wiem tyle, że w 2006 roku wykiwał ludzi co brali kredyt we frankach. Tyle udało mi się doczytać w internecie. Jakby mogli Państwo szerzej rozwinąć problem. Podobno w umowie było tak to sprecyzowane, że bank zastrzegał sobie prawo do takich regulacji. Ale podobno już tak nie jest? Czy zła opinia o Multibanku wynika z tego, czy są jeszcze inne sprawy o których nei słyszałem? Dodam, że chcę kredyt w PLN. 40% to wkład własny. Reszta to kredyt- 120 tys zł.

MJM

expert - na układy nie ma rady :) moi klienci musieli płacić.

 

Bolek crosssell to sprzedaż dodatkowych produktów z kredytem hipotecznym kont, kart kredytowych, ubezpieczeni itp.

Bolek10

Wysokość kredytu- 120tys

Wartość nieruchomości / wkład własny. 230/110

Rynek wtórny

Rodzaj nieruchomości- mieszkanie

Waluta kredytu-PLN

Pożądana długość okresu kredytowania- 18-19lat

Łączny miesięczny dochód netto- 2250zł

Źródło uzyskiwania dochodów umowa o prace na czas nieokreślony

Aktualne obciążenia kredytowe-brak

Historia w BIK- nie wiem (mógłby ktoś przybliżyć o co chodzi z tym?)

MJM

Nie wypełniłeś całego schematu

 

Ile osób na utrzymaniu?

 

Z Bikiem chodzi o to czy miałeś kiedyś jakieś kredyty i czy były spłacane terminowo

Bolek10

No to powinno w tym biku być czysto- brak kredytów. Żadnych osób na utrzymaniu- prócz oczywiście siebie ;)

MJM

Ja nadal jestem za ING ale możesz znaleźć lepsze oferty.

assesoria

Moje doświadczenia z ING są takie, że przy kredycie do kwoty 500 000 może być operat zewnętrzny, a powyżej 500 000 musi być albo bankowy, albo zawnętrzny ale z oplatą 300 zł za weryfikację. Moim zdaniem ING jest najlepszy z tych 3 podanych banków, przejrzysta oferta, wymagają założenia tylko bezpłatnego konta. Marża w opcji z prowizją byłaby 1,25%, prowizja 2,9%, chyba że wniosek był zlożony w zeszłym tygodniu kiedy była promocja i prowizja wynosiła 1,9%. Dla porównania marża w Multibanku 2,1%, 1,4% ubezpieczenie; BOŚ marża 1,7%, prowizja 1,5%.

Bolek10

Moje pytanie brzmi jeszcze- jak to jest z wcześniejszą spłatą kredytu? Albo nadpłatą? Czy w każdym z tych banków nadpłaca się kapitał? A także, czy możliwe jest skrócenie czasu okresu spłaty kredytu? Czy za raczej banki zmniejszają ratę?

MJM

w każdym Banku gdy spłacasz, nadpłacasz to tylko kapitał a nie przyszłe odsetki. W ING z tego co pamiętam możesz nadpłacić jednorazowo do 50% wciągu trzech lat powyżej 2% po trzech latach za 0zł jeżeli będziesz chciał skrócić okres kredytowania to będzie potrzebny aneks koszt 200zł

assesoria

Jedynie Multibank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę, jeśli wykupujesz to ubezpieczenie 1,4%.

W ING - 2% kwoty nadpłaty przez 3 lata. 0% jeśli kwota pierwszej przedterminowej jednorazowej spłaty części kapitału nie przekroczy 50% kwoty kredytu.

BOS - 1% przez 5 lat, częściowa i całkowita spłata

PlanFinance.pl

BOŚ w obecnej promocji - Prowizja rekompensacyjna za wcześniejszą spłatę wynosi 1 % obowiązująca przez pierwsze 2 lata trwania umowy kredytowej. 0% prowizji za wcześniejszą częściową spłatę dla kwot nadpłacanych do 50 tys. PLN w skali roku.

Bolek10

Czy aktualnie są w Multibanku problemy związane z obniżeniem oprocentowania? Podobno z tego powodu jakiś czas temu został złożony pozew z tego powodu. Czy nadal bank tak postępuje z klientami?

Mam jeszcze pytanie, czy aktualnie lepiej jak wibor wynosi 3 czy 6 msc?

PlanFinance.pl

Problemy z bankami grupy BRE dotyczyły kredytów sprzed kilku lat i portfela CHF. Obecne określenie oprocentowania w umowie nie rodzi takich kłopotów. Lepiej WIBOR 3M.

Bolek10

Dziękuję bardzo za odpowiedź: ING oferuje wibor 6m, marża 1.25%, raty równe. Multibank 3m, marża 1,8% tyle, że raty malejące, no ale i to ubezpieczenie obowiązkowe na 5 lat. BOŚ także raty równe, przy kredycie na 150tys i spłacie od razu 30tys marża by wyniosła 1.3%, bo normalnie jak ktoś wyżej pisał marża- 1,7%. Stąd moje wątpliwości co lepsze. I gdzie najszybciej rozpatrzony powinien być wniosek.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL. • Similar Content

  • marcin19976
   By marcin19976
   mBank-wypowiedziane umowy kredytu Łączna kwota około 80 000 zł sprawa trafiła do kruka, lecz z mojej strony nie było przejęcia. Jakiś czas temu sprawa trafiła do kacelari prawnej Lebek. Wpalcilem im 5000 zł następnie 700 zł i chce wnioskować o ugodę.
   Nie wiem jak się zabrać do tego wniosku poszukuje porady. Jestem w stanie płacić 1000 zł miesięcznie. Jest jakaś szansa na ugodę w takiej sprawie ? 
  • Maniek97
   By Maniek97
   Czesc. Jestem hazardzista.  Zaczalem splacac swoje dlugi rok temu. Wszystko bylo okej do nawrotu przez który mam zalegle 1,5raty. Co w takiej sytuacji? Zbliza sie termin kolejnych.Czy jest mozliwosc wstrzymania ich w MBanku tak aby splacic ta zaleglosc 10 lutego i pozniej być na 0? Zostalo mi do splaty 26800. 4 kredyty - laczna rata 1020
  • Andrew90
   By Andrew90
   Witam,
    
   Mam problem z mBankiem i kwotą wolną.
   Mianowicie zleciłem przelew na kwotę 380 zł, automatycznie pomniejszyła się kwota wolna. Zauważyłem, że pomyliłem się w kwocie przelewu, więc anulowałem przelew i nastąpiło storno.
   I tutaj nastąpiło moje zdziwienie, gdyż kwota wolna cały czas jest pomniejszona o 380 zł mimo, iż tak naprawdę do przelewu nie doszło.
   mBank twierdzi, że to normalne i zliczane są tylko zlecone przelewy i nic już się nie da zrobić. Przecież to chore, bo gdybym np. zlecił całą kwotę wolną i zrobił storno to automatycznie zostaje bez żadnych środków.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.