Jump to content
Wincenty

Nowelizacja Ustawy O SKOK. Czy naprawdę konieczna jest jej naprawa?

Recommended Posts

Wincenty

27 października, a więc za bite 4 tygodnie, zacznie obowiązywać nowa Ustawa o SKOK. Pomimo tego faktu, posłowie PO już przygotowali nowelizację do tej ustawy! Nowelizację złą, niezgodną z Konstytucją, ale wprowadzaną naprędce metodą siłową.

Po nowelizacji ustawa jest tylko metodą na ingerencję w działalność wspólnoty obywatelskiej i gospodarczej, jaką z tytułu ich spółdzielczego charakteru są SKOK-i. Zasady konstytucyjne zabraniają takiej ingerencji.

Oficjalny argument, mianowicie zwiększenia bezpieczeństwa oszczędności członków Kas, trafia na podatny grunt po Aferze Amber Gold. Jednak jest wyjaśnieniem absurdalnym, ponieważ system ubezpieczeń oszczędności SKOK i fundusz stabilizacyjny są narzędziem porównywalnym (a nawet lepszym, bo dwuelementowym, a zróżnicowanie elementów zwiększa odporność systemu), niż bankowy fundusz gwarancyjny i nieuzasadnionym, ponieważ przez dwadzieścia lat istnienia Systemu SKOK w Polsce żadna z Kas nie zbankrutowała.

Posłowie, moim zdaniem, zapominają, że mają być przedstawicielami narodu, a nie grup lobbingowych.

Linki
diabloa1983

A co właściwie oznacza zmiana ustawy o SKOK dla obecnych i nowych klientów?

Wincenty

Mam nadzieję, że dla członków Kas nadzór i ustawa nie zmienią niczego. Myślę, że SKOK-i nadal będą działały, dostaną nowe możliwości a oszczędności w Kasach będą bezpieczne. Chyba, że rząd zamierza zniszczyć SKOK-i. Wówczas pieniądze członków przejdą da banków (z pewnością z dużą prowizją...), a za wszystkie usługi wzrosną opłaty.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Zmiana ustawy o dokumentach publicznych.

   W dniu dzisiejszym tj 12 lipca 2019 wchodzi w życie znowelizowana ustawa o dokumentach publicznych. Zapisy w niej zawarte mają ograniczyć proceder kserowania dowodów osobistych przez firmy. Zakaz nie będzie dotyczył sektora finansowego, który nadal będzie mógł pozyskiwać kopie dokumentów tożsamości. Wynika to m.in. z zapisów prawa bankowego i tzw. ustawy AML (Anti-Money Laundering) o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W artykule 122b prawa bankowego jest zapis, że "Bank

   in Forum prawne

  • MDM przyznany przed nowelizacja ustawy a wcześniejsza spłata kredytu

   Witam, W listopadzie 2014r przyznano mi dopłatę w ramach programu MDM, pierwotnie program zakładał możliwość wcześniejszej spłaty całości kredytu hipotecznego (w ciagu 5 lat od przyznania dopłaty) bez konsekwencji w postaci zwrotu całości/części dofinansowania. Jednak 1 wrzesnia 2015r w życie weszła nowelizacja ustawy, wg ktorej całkowita spłata kredytu w ciagu 5 lat od przyznania dopłaty wiąże sie z koniecznością zwrotu jej części. W czerwcu 2017r dokonałem przedwczesnej spłaty całości kre

   in Kredyty z dopłatami MdM

  • MDM przed nowelizacja a wynajem po wczesniejsza splacie kredytu

   Witam,   Chciałbym się dowiedzieć czy jeśli spłacę kredyt przed upływem 5 lat (stare zasady MdM) to czy mogę wynająć mieszkanie czy będę musiał zwrócić pieniądze lub ich część z dofinansowania ?

   in Kredyty z dopłatami MdM

  • Brak konta dla nowej ustawy z 27 X 2017

   Witam serdecznie,   W dniu 24.11.2017 R. Prezydent Polski podpisał ustawę z dnia 27 października 2017 R. O finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. 2017 r. poz. 2203) Jeden z punktów ustawy (Art. 49 pkt. 1) mówi o wyłączeniu spod egzekucji dotacji przeznaczanych na cele oświatowe otrzymywane z budżetu gminy/miasta   Złożyłem zapytanie do 3 banków (mBank, Credit Agricole, Ing) i jak na razie żaden z nich nie ma w swojej ofercie rachunku bankowego gwarantującego mi bezpieczne otrzymywanie

   in Konta bankowe

  • art. 105a ust. 3 ustawy - prawo bankowe

   Pytanie do praktyków zajmujących się czyszczeniem BIK-u. Czy często powołujecie się na naruszenie jednej z przesłanek art. 105a ust. 3 ustawy o prawie bankowym, tzn. naruszenie obowiązku informacyjnego wynikającego z tego przepisu (przetwarzanie danych bez zgody dłużnika przy zwłoce 60 dni oraz upływie 30 dni od poinformowania go o przetwarzaniu danych)? Jak banki reagują na tego typu argument? Jak próbują udowodnić, że nastąpiło skuteczne poinformowanie o zamiarze przetwarzania danych? Prz

   in BIK i BIG

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.