Jump to content
Wincenty

Nowelizacja Ustawy O SKOK. Czy naprawdę konieczna jest jej naprawa?

Recommended Posts

Wincenty

27 października, a więc za bite 4 tygodnie, zacznie obowiązywać nowa Ustawa o SKOK. Pomimo tego faktu, posłowie PO już przygotowali nowelizację do tej ustawy! Nowelizację złą, niezgodną z Konstytucją, ale wprowadzaną naprędce metodą siłową.

Po nowelizacji ustawa jest tylko metodą na ingerencję w działalność wspólnoty obywatelskiej i gospodarczej, jaką z tytułu ich spółdzielczego charakteru są SKOK-i. Zasady konstytucyjne zabraniają takiej ingerencji.

Oficjalny argument, mianowicie zwiększenia bezpieczeństwa oszczędności członków Kas, trafia na podatny grunt po Aferze Amber Gold. Jednak jest wyjaśnieniem absurdalnym, ponieważ system ubezpieczeń oszczędności SKOK i fundusz stabilizacyjny są narzędziem porównywalnym (a nawet lepszym, bo dwuelementowym, a zróżnicowanie elementów zwiększa odporność systemu), niż bankowy fundusz gwarancyjny i nieuzasadnionym, ponieważ przez dwadzieścia lat istnienia Systemu SKOK w Polsce żadna z Kas nie zbankrutowała.

Posłowie, moim zdaniem, zapominają, że mają być przedstawicielami narodu, a nie grup lobbingowych.

diabloa1983

A co właściwie oznacza zmiana ustawy o SKOK dla obecnych i nowych klientów?

Wincenty

Mam nadzieję, że dla członków Kas nadzór i ustawa nie zmienią niczego. Myślę, że SKOK-i nadal będą działały, dostaną nowe możliwości a oszczędności w Kasach będą bezpieczne. Chyba, że rząd zamierza zniszczyć SKOK-i. Wówczas pieniądze członków przejdą da banków (z pewnością z dużą prowizją...), a za wszystkie usługi wzrosną opłaty.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.