Jump to content
prot

Transze kredyt na budowę domu - od czego i kiedy spłacam odsetki?

Recommended Posts

prot

Wiele banków wypłaca przyznany kredyt w transzach w miarę postępu budowy. Chciałem zapytać czy mimo uruchomienia na samym początku tylko części pieniędzy spłacam od razu całą przyznana kwotę (np 250tys ) czy tylko aktualnie przelanych pieniędzy przez bank ( np 100 tys )?

lzalewski

Spłacasz tylko odsetki od uruchomionej kwoty.

PlanFinance.pl

Zależy w jakim banku. W większości spłacasz same odsetki od kwoty uruchomionej. W CA raty malejące kapitałowo-odsetkowe, w BPH możesz spłacać raty kapitałowo-odsetkowe.

prot

Dziękuję za informacje

A czy w przypadku, kiedy ostatnia transza nie będzie mi juz potrzebna w całości gdyż uda mi się dopiąć budowę w niższym zakładanym pułapie to czy z reszty pieniędzy mogę zrezygnować czy środki te zostaną potraktowane jako wcześniejsza spłata i obarczone kilkuprocentową prowizją ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL. • Similar Content

  • Jupek25
   By Jupek25
   Witam,
   w zeszłym roku pytałem już o kredyt na budowę domu. Aktualnie jesteśmy przed wydaniem pozwolenia na budowę oraz 27.04 bierzemy ślub (pisze bo może coś to zmienia jeśli chodzi o zdolność kredytową). Sytuacja jeśli chodzi o zarobki też poprawiła się na +. Proszę o wyliczenie czy i gdzie moglibyśmy starać się o kredyt. Jaka była by wysokość raty. Czy aktualnie realne jest uzyskanie przez nas kredytu czy może musimy pozbyć się mieszkania i co za tym idzie zlikwidować hipotekę która na nim ciąży ?
    
   1.Waluta kredytu PLN
   2.Pożądana długość okresu kredytowania 30 lat
   3.Wysokość kredytu 490000 zł
   4.Wkład własny 40000 zł (działka budowlana o takiej wartości)
   5.Wartość nieruchomości 550000 zł
   6.Rynek pierwotny / rynek wtórny* - pierwotny
   7.Rodzaj nieruchomości / rodzaj własności - budowa domu / na własność
   8.Powierzchnia użytkowa nieruchomości - dom 140 m2 (działka stanowiąca wkład własny 914 m2)
   9.Lokalizacja nieruchomości (województwo / miasto) - dolnośląskie/Kowary
   10.Obecny stan zaawansowania inwestycji - 0%
   11.Łączna liczba osób w gospodarstwie domowym - 2
   12.Wiek kredytobiorcy / kredytobiorców - 29 i 35
   13.Aktualne obciążenia kredytowe (limity, karty kredytowe,chwilówki, wysokość rat) -
   Aktualna kwota kredytów pozostałych do spłaty (JA) :hipoteka 130 tyś. zł, kredyt gotówkowy w banku pocztowym 38 922,99 zł , kredyt gotówkowy w Deutsche Bank 48 912,21 zł
   Aktualna kwota miesięcznych zobowiązań kredytowych: Rata hipoteki 645 zł, Kredyt gotówkowy w Banku Pocztowym 640 zł,Kredyt gotówkowy w Deutsche Bank 579,09 zł
   Narzeczona : kredyt gotówkowy na 2000 zł w Getin Banku (0%) kwota pozostała do spłaty to 996 (rata 166 zł), limit w koncie 5000  zł (Pekao SA - do zamknięcia przed kredytem) karta kredytowa z linia 6400 zł w citibanku (wykorzystane 5400 - postaram się też ją zamknąć)
   14.Historia w BIK -
   JA
   Bardzo dobra historia kredytowa, wiele lat spłacam różne kredyty, nigdy się nie spóźniałem.
   Narzeczona
   Pierwszy kredyt to ten spłacany w Getin Banku - brak innej historii kredytowej
   15.Umowa o pracę: Średni dochód netto na rodzinę z 3 miesięcy - JA 3460 zł/ N 1950 zł
   16.Umowa o pracę: Średni dochód netto na rodzinę z 6 miesięcy - JA 3460 zł/ N 1950 zł
   17.Umowa zlecenie / o dzieło:Średni wpływ na rachunek na rodzinę z 6 miesięcy - JA 880 zł(umowy przedłużane co roku od 2013 aktualnie do końca 2019) i 1054 zł umowa od 01.2019 do 06.2019 (będzie zapewne przedłużona) /N brak
   18.Umowa zlecenie / o dzieło:Średni wpływ na rachunek na rodzinę z 12 miesięcy - JA 880 zł/N brak (umowy przedłużane co roku od 2013 aktualnie do końca 2019)
   19.Działalność gospodarcza** - nie dotyczy
   20.Okres trwania obecnego dochodu w tył*** - JA umowa od 4.05.2010 Narzeczona umowa od 2.01.2018
   21.Okres trwania obecnego dochodu w przód*** - JA umowa na czas nieokreślony Narzeczona umowa do 11.2019, która będzie przedłużona na czas nieokreślony
   22.Wykonywany zawód - Ja - Informatyk, Narzeczona - referent oboje administracja samorządowa
   23.Bank w którym posiadane jest konto - JA PEAKO SA, Narzeczona Alior Bank
   24.Wpływ z wynagrodzenia na konto (tak / nie) - Oboje TAK
   25.Inne istotne informacje -
   Oboje dodatkowo otrzymaliśmy w zeszłym miesiącu 13-stki ( nie uwzględniałem ich w średnich z 3/6 miesięcy) :
   Ja 3180 zł netto
   N 1780 zł netto
   Posiadam też dodatkowy dochód - Umowa najmu okazjonalnego mieszkania : 640 zł netto miesięcznie (JA) umowa od 2 lat i co roku przedłużana o rok (aktualnie ważna do 08.2019 r.)
  • Nati2000
   By Nati2000
   Witam serdecznie.
   Poszukuje oferty kredytu na budowę domu w zł. Kredyt w wysokości 540.000 zł na okres 240 m-cy ( łącznie z okresem karencji 24 m-ce ). Wartość działki 360.000 zł okolice Łodzi, wartość kosztorysowa domu ok.600.000 zł ( stan pod klucz ), wkład własny 60.000 zł. Rodzina 3 os., dwie osoby pracujące, łączny dochód netto ponad 11.000 zł. Budowa domu systemem gospodarczym, bez generalnego wykonawcy.Raczej zł, ew. EUR.
  • michalek
   By michalek
   Witam,
    
   mam pytanie do znawców tematu, jaki obecnie banki mają pogląd na budowę domów. Nie mówię tutaj o wyliczeniu samej zdolności (to już kwestia wtórna), lecz bardziej formalności.
    
   1) Większość banków ustala sobie minimalną kwotę za metr kwadratowy domu w budowie, np. 2000 zł - czy tyczy się to powierzchni netto bez garażu (lub z garażem) czy powierzchni użytkowej ?
    
   2) Czy realna kwota budowy (pod klucz) na poziomie 2400-3000 zł/m2 jest akceptowalna przez większość banków, czy są takie co wymagają np. 3500 ?
    
   3) Czy bank może jako tako odrzucić dany projekt domu (bo mu się nie spodoba) - tzn. przykładowo dom jest Drogi bo ma ogromną antresolę i wysokie 5m okna w salonie, a powierzchnia użytkowa jest niewielka - i powiedzieć, że takiego projektu nie sfinansuje, a inny (bardziej typowy) z większą pow. użytk. tak ?
    
   4) Czy kosztorys domu będzie musiał być całościowy czyli : stan surowy zamknięty + developerski + wykończenie pod klucz (łącznie z instalacjami np. alarmowymi) z wyszczególnionymi parkietami, ceramiką, itd. czy może bank chce kosztorys tylko do stanu developerskiego ? A może można określić jedynie zgrubnie wykończenie nie wchodząc w szczegóły czy parkiet będzie dębowy czy deska teak, czy umywalka będzie Villeroy czy Koło itd. ?
    
   5) Jeśli pkt 4 = stan developerski to jak będzie ostatecznie oszacowany wkład własny - na początku inwestycji względem przyszłego wycenionego stanu developerskiego czy może na koniec inwestycji (na jakiś wyznaczony dzień) i wtedy może się okazać, że jest już zrobiony stan "pod klucz" ?
    
   6) Wszelkie dokumenty do banku (rozpoczęcie procedury o kredyt) można składać dopiero po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę ?
    
   7) Ile zazwyczaj banki dają czasu na zakończenie budowy ?
    
   8) Czy są problemy z kredytem na budowę domu na wsi, np. 90 km od Warszawy (żadnej większej miejscowości w promieniu kilkudziesięciu km) ?
    
   To na razie tyle... Oczywiście chodzi mi jedynie o ogólne wstępne odpowiedzi, co by trochę przybliżyć sobie obecne podejście do tematu.
    
    
   Dziękuję serdecznie z góry i Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

Najczęściej wybierane kredyty: