Jump to content
Piotrek

Bank Polskiej Spółdzielczości BPS Kredyt Hipoteczny - Opinie

Recommended Posts

Piotrek

OPINIE: Kredyt hipoteczny - Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS)

 

bps.gif

 

Kredyt mieszkaniowy "Mój Dom":

Waluta: PLN.

Okres kredytowania: od 5 do 30 lat.

Max. wysokość: do 100% wartości nieruchomości.

 

Kredyty preferencyjne z dopłatą w ramach programu Rodzina na swoim:

Waluta: PLN.

Okres kredytowania: do 30 lat.

Max. wysokość: do 80% wartości nieruchomości.

 

Czy warto wziąć kredyt mieszkaniowy w BPS ? Przeczytaj zdania i opinie o BPS innych kredytobiorców i zdecyduj sam.

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny w BPS? Opisz swoje doświadczenia kredytowe.

Linki
martini33

Dostałem pozytywną decyzję dokładnie po 2 tygodniach od złożenia wniosku. Miało trwać to około 1 miesiąca, ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczyli.

Kwota 140000zł, prowizja 1% wliczona w koszt kredytu.

Teraz zaczynam czytać wcześniejsze wpisy i trochę mam wątpliwości.

Rzeczywiście wcześniej ratę wyliczali mi trochę niższą, przy umowie dostałem harmonogram i z niego wynika, że rata z dopłatami w granicach 450-500zł, później stała 840zł. Da się przeżyć.

Natomiast koszt kredytu mnie dość zmartwił, przy kwocie 140000zł, koszty kredytu (odsetki, prowizja, ubezpieczenia) to 130000zł, czyli razem 270000zł do spłaty. Wcześniej koszty te były znacznie niższe około 80000zł.

 

@interlive

Kiedy dostałeś kredyt w BPS? Czyli mówiąc ogólnie jesteś mocno niezadowolony z tego banku? Ja podpisałem umowę parę dni temu i można jeszcze zrezygnować, ale nie wiem czy nawet chcę. Patrząc na warunki, to i tak lepszych nie ma żaden inny bank, ewentualnie WBK ale oni nie mają kredytów Rodzina na Swoim.

Nie wiem jak ty, ale ja dostałem harmonogram spłat. Rzeczywiście różni się od wstępnego jaki wcześniej od nich dostałem, ale nie aż tak znacząco żeby uciekać. Wcześniej miało być 330zł, teraz jest 450zł. Ale te kalkulatory to w każdym banku tak liczą, a później się okazuje co innego.

Oprocentowanie jest zmienne - marża 1,5% + Wibor 3M - nigdzie nie wynika że miałoby być stałe.

 

Ogólnie to zadowolony jestem z przebiegu dotychczas, 2 tygodnie do decyzji, podpisanie umowy po kilku dniach. W porównianiu z B Pocztowym(4 miesiące i negatywna decyzja) to ekspres. A tu nawet biorą pod uwagę dochody z umowy na czas określony(w pocztowym można zapomnieć).

 

Jak ktoś ma jakieś spostrzeżenia na temat kredytu BPS to niech pisze.

michal_sz

Oprocentowanie jest stałe - marża 1,5% + Wibor 3M, nie wiem czemu twierdzisz że zmienne.

A Wibor3M jest zmienny czy stały? Chyba nie masz zapisanej w umowie jego wartości przez cały okres kredytowania.

maru

"stopa referencyjna Banku jest stawka WIBOR 3M, obliczona jako średnia arytmetyczna

z miesiąca poprzedzającego okres jej obowiązywania"

to wyciąg z regulaminu, w Millenium miałem LIBOR z ostatniego dnia kwartału; poza tym za cholerę nie mogę znaleźć na ich stronie obowiązujących np teraz stawek; tak generalnie to przy jakiś gwałtownych zmianach jesteś troszkę w plecy, ale jak się specjalnie nic nie dzieje np teraz to powinien wyjść podobnie jak końcowy

Kredyt_rodzina

Rzeczywiście wcześniej ratę wyliczali mi trochę niższą, przy umowie dostałem harmonogram i z niego wynika, że rata z dopłatami w granicach 450-500zł, później stała 840zł. Da się przeżyć.

Natomiast koszt kredytu mnie dość zmartwił, przy kwocie 140000zł, koszty kredytu (odsetki, prowizja, ubezpieczenia) to 130000zł, czyli razem 270000zł do spłaty. Wcześniej koszty te były znacznie niższe około 80000zł.

 

Właśnie też jestem świeżo po otrzymaniu harmonogramu i również wyszły różnice - ze względu na znacznie wyższą kwotę kredytu wychodzą one już całkiem spore i nie do "machnięcie" ręką.

Przykładowo obecnie kwota samych odsetek wychodzi wyższa niż wcześniej podawana cała rata!

natomiast obniżono prawie 2,5 krotnie część kapitałową - co będzie skutkowało tym, że kapitał będzie "wolniej" spłacany, więc znacznie wzrośnie koszt wszystkich odsetek!

Z tego by wynikało, że analogicznie będzie u Ciebie - sprawdź sobie jakie wcześniej miałeś podawane części odsetkowe i kapitałowe, a jakie teraz w harmonogramie.

 

Jeśli kwota dopłaty została wyliczona prawidłowo (a nie ma jej w harmonogramie), to wychodziłoby na to, że bank pobiera wyższe odsetki niż w umowie (mi wyszło, że odpowiada to marży ok. 2,2% + aktualny wibor 3M bps-owy).

Bleble

Nie ma banku który daje kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem! Oprocentowanie zawsze jest zmienne ponieważ zależy od 2 czynników:

1. marża banku - jest stała przez cały okres kredytowania

2. WIBOR - skrót od Warsaw Interbank Offered Rate) czyli wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym (inaczej mówiąc stopa procentowa po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze); WIBOR jest zmienny i to powoduje że całe oprocentowanie kredytu jest zmienne. Różne banki mają różne sposoby wyliczania WIBORu (np. WIBOR 3M, WIBOR 6M)

 

Jeśli chodzi o BPS to dla RnS wciąż ma najkorzystniejszą ofertę pod względem wysokości rat (ponieważ ma najniższą marżę 1,5%). Prowizje podnieśli w lipcu do 2,5% (to jest minus)

 

Inne minusy:

- stosują inny sposób wyliczenia WIBORU 3M niż np PKO BP, co nieco podwyższa ratę (info z tego forum)

- haczyki w umowie: w umowie ostatnio zawierają zapisy (których oczywiście nie ma we wzorze na stronie) o tym że co roku mają prawo żądać wyciągów z kont oraz PITów, a raz na 3 lata mogą żądać operatu szacunkowego nieruchomości (oczywiście na koszt kredytobiorcy) i w razie gdy uznają że nieruchomość straciła na wartości mogą żądać dodatkowego zabezpieczenia... (uważam że to znacznie obniża wartość oferty BPS i jak dalej będą tak robić to stracą dużo klientów)

- długa procedura kredytowa

celos

No i jak właśnie się dowiedziałem wymagają umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego dla inwestycji w budowie. Nie ma znaczenia że budowa kończy się za 4 miesiące.

maru

ponaciskaj miłą panią bo wcale nie trzeba :); ja mieszkam w Białymstoku, kupuje dom w Wasilkowie (8km dalej), właśnie w Wasilkowie jest niby nadrzędna placówka dla woj. podlaskiego, więc żeby było sprawniej poszedłem tam, miła pani chciała tez umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, zadzwoniłem do centrali tam powiedzieli że nie ma takich wymogów ale w BPS wniosek rozpatruje pracownik danej placówki (nie ma centralnego miszcza od tego), poszedłem więc do oddziału w Białymstoku, miła pani w Białymstoku okazała się mniej restrykcyjna i nie muszę aktu mieć; generalnie na dniach powinienem mieć już uruchomiony kredyt, musiałem tylko do przedwstępnej umowy zrobić aneks że pierwsza rata będzie nie do 31 sierpnia a 15 września

Bleble

maru dobrze wiedzieć, że niekoniecznie akt notarialny musi być, bo ja nie mam i trochę się zdenerwowałam czytając posty, że konieczny będzie akt notarialny. Składałam wniosek przez doradcę kredytowego i nic nie wspominał że musi być umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego (nawet chciał pytać analityka kredytowego czy może być zwykła umowa rezerwacyjna ale już i tak mam przedwstępną) W przypadku mieszkania które kupuję ono już fizycznie jest, pozwolenie na użytkowanie będzie w przyszłym tygodniu.

Mam pytanie do Ciebie ile trwała w Twoim przypadku cała procedura kredytowa, po jakim czasie od złożenia wniosku miałeś wstępną decyzję albo już decyzję ostateczną? Ja muszę zdążyć do końca września a wniosek złożyłam 1 września i zastanawiam się czy zdążą...

maru

wniosek złożyłem około 5 sierpnia, więc mija miesiąc, na samo rozpatrzenia mają niby 14 dni roboczych, potem sprawdzenie w BIK, informacji gospodarczej i w BGK czy nie brałem już kredytu z dopłatami; o czasie to powiem jak będą fizycznie pieniądze na koncie :) ale wg pani w banku jest ok i do 15 września na 100% developer powinien mieć kasę na koncie

szelest

Cały problem w tym, że każdy oddział BPS'u działa na innych zasadach, wymaga innych dokumentów, innego zabezpieczenia i z tego co czytałam na tej stronie - zapisy w umowie tez są różne. Znam to z doświadczenia

celos

Akurat w moim oddziale po długich wyjaśnieniach dlaczego deweloper nie chce aktów notarialnych upierają się że musi być taka forma. Składałem wniosek w BPS sam i od początku było wiadomo że chodzi o budynek w budowie a dowiedziałem się o tym dodatkowym warunku po 3 tygodniach gdy zadzwoniłem zapytać się o stan sprawy. Według pracownika BPS jedyne co pozostaje to wnioskowanie do centrali o odstępstwo od tego wymogu. Żeby było śmieszniej to nie złożą wniosku o odstępstwo od razu tylko najpierw rozpatrzą wszystkie dokumenty a dopiero na końcu zawnioskują. Sami sobie roboty dokładają.

szelest

Moja rada - spróbuj w innym oddziale. U mnie też tak było Wrocław powiedział, że musze mieć akt notarialny, poza tym wszystkie dokumenty od dewelopera musiały być podbite przez notariusz!!!!!, że są zgodne z oryginałem (chodzi o KW, wypis z gruntu itp.) musiałam sie dodatkowo ubezpieczyć i obowiązkowo założyć płatne konto (co w ogóle jest klauzula zakazaną!) Poszłam do innego oddziały pytam o to samo jakby pierwszy raz, a tu warunki zupełnie inne i nic z tych rzeczy nie jest wymaga!!!! Naprawdę bardzo dziwny ten bank!!!! :shock:

W umowie tez nic nie ma o PIT'e i jakiś wycenach jak to ktoś wyżej pisał?

panter1
Poszłam do innego oddziały pytam o to samo jakby pierwszy raz, a tu warunki zupełnie inne i nic z tych rzeczy nie jest wymaga!!!!

Który oddział we Wrocławiu mniej wymyśla? Do którego lepiej się udać?

Bleble

maru złożyłeś wniosek 5 sierpnia i jeszcze nie masz od nich umowy do podpisania? Ani nawet żadnej wstępnej informacji czy masz u nich zdolność kredytową??? Ja wciąż liczę że dadzą mi juz umowę do podpisania z końcem września, bo jak nie to szlak trafi mój kredyt z dopłatą jak od października zmaleje max możliwa cena m2 w programie Rodzina na Swoim...

Widziałam wpisy na forum że komuś przyznali kredyt w 2 tyg... ale po tym co piszesz to już zaczynam mocno wątpić to się uda.

maru

no niestety nie mam, mam nadzieję że skoro sami chcieli przesunięcia terminu I transzy do 15 września to do 15 się wyrobią

maru

jutro podpisuję umowę, warunki jak oficjalnie czyli marża 1,5%, prowizja 2,5%, biorę 316 000, czekania wyszło troszkę ponad miesiąc, na ta chwile ratę będę miał ok1920PLN, dopłata ok 440; wg mnie waluty są troszkę już za nisko na większe spadki raczej nie ma co liczyć, starałem się tez w Nordei, po pierwsze nie załapałem się na logiczną marże 2,6% tylko na ok 3,6% bodajże, a po drugie nie spodobał się developer; w DB zarabiam za cienko żeby dostać dobre warunki; miałem zdolność w Multibanku ale też kiepska marża i jakieś dziwności z ubezpieczeniami, a w BPS jest tylko ok 300PLN rocznie ubezpieczenia domu

ewa_p

dziś złożyłam komplet dokumentów do BPS: 150 000 w złotówkach, 30 lat, marża 1,65. żadnych dodatkowych ubezpieczeń, wciskania planu oszczędnościowego czy karty kredytowej. rata ok. 930. jeśli słowa miłego pana z banku okażą się prawdą ("decyzja za tydzień"), to konkurencja w postaci innych banków odpadnie. pożyjemy, zobaczymy.

szelest

a skąd marża 1,65? w tabeli oprocentowania nie ma takiej marży???

 

A w odpowiedzi do wyżej zadanego pytania, zamieniłam oddział we Wrocławiu na Legnicę

ewa_p

zdaje się, że w BPS każdy oddział ma pewną autonomię. myślę, że warto rozmawiać :wink:

aha, i poprawka, marża wynosi 1.68 - więc można powiedzieć, że jest blisko tej z tabeli czyli 1.7

szelest

A jaki masz wkład własny? :?:

ewa_p

fakt, zapomniałam dodać :oops: 50%

ale za to nie mam szans na RnS :wink:

ewa_p

Wchodzę w ten bank.

Składałam wnioski do Nordei, ale wciąż żądają kolejnych dokumentów, no i do MultiBanku - tu praktycznie umowa już jest, ale rata we frankach na 150.000/30 lat wyniosła prawie 900 złotych, poza tym trzeba założyć konto, wziąć kartę i ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy. Wybór padł na BPS.

Umowa z BPS czeka już od tygodnia - zwłoka leży po mojej stronie i wynikła z sytuacji opisanej tutaj:

http://www.forum-kredytowe.pl/tematy2/polbank-czy-pko-bp-vt6307,30.htm#p27532

nie mogłam więc potwierdzić, że wniosłam 50% wkładu własnego.

Warunki jak dla mnie znośne - złotówki, 30 lat, rata 930 zł. Bez karty kredytowej, bez dodatkowych ubezpieczeń. Marża jak pisałam powyżej. Trzeba założyć konto, ale musi na nie wpływać jedynie rata.

Nieciekawa jest niestety prowizja - 2,5%, poza tym obowiązkowo umowa przedwstępna notarialna (a to kosztuje) oraz wycena 400 zł.

Plusem była liberalna ocena zdolności, szybkość decyzji i mało dokumentów (bank zażądał jedynie PIT-a).

Zobaczymy, jak się będzie spłacać :roll:

maru

no ja mam już uruchomione RnS, na standardowych warunkach (1,5 marży, 2,5 prowizja) wziąłem 316 tys, nie wiem ile będzie rata dokładnie, co kwartał będę dostawał rozpiskę z kwotami do zapłaty, bez dopłat powinna być normalna rata około 1920 (aczkolwiek teraz wibor spadł więc będzie chyba z tego co sam policzyłem ok 1820) + dopłata ok 470 PLN; tak generalnie poza wstępnymi fochami pani z banku raczej przeszło wszystko bezboleśnie, mały problem na koniec bo potrzebny był podpis developera że w przypadku rozwiązania umowy między nim a mną przeleje w powrotem kasę z banku do BPS (zwrotu wierzytelności albo tak jakoś); dostałem to dopiero w dniu podpisania umowy a wcześniej developer mówił że wyjeżdża na 2 tygodnie gdzieś więc miałbym problem ale na szczęście wyjeżdżał następnego dnia (a dokument niezbędny do uruchomienia kredytu); generalnie można było o tym wcześniej powiedzieć i nie miałbym stresu, ale wszystko skończyło się dobrze , tak jak koleżanka nadmieniała jedyny mus to konto u nich (dostęp przez neta dramatyczny bo nic nie ma i strona napisana przez 12-latka chyba) i ubezpieczenie budynku (u mnie rocznie około 300 PLN), nie ma ubezpieczenia na życie ani żadnych innych dodatkowych warunków

ewa_p
jedyny mus to konto u nich (dostęp przez neta dramatyczny bo nic nie ma i strona napisana przez 12-latka chyba)

opłaty za konto: bez dostępu do netu 7zł, z dostępem 9 za miesiąc. średnia sprawa, biorąc pod uwagę że faktycznie ten "dostęp" to za dużo powiedziane :wink: no i tam, gdzie mieszkam, jest jeden oddział z jednym bankomatem :wink:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Pomoc Polskiej Kancelarii Prawnej.

   Witam. Mam pytanie czy ktos spotkal z tego typu pomocą ? Zgłosili sie do mojej mamy zapewne próbując zalatwic upadlosc konsumencka... Za 150 zl miesięcznie. Czy to nie jakis bubel ? Wolę żeby juz więcej problemów sobie nie dorobiła...  

   in Dla zadłużonych

  • BPS Bank Polskiej Spółdzielczości - czy ktoś ma tam kredyt mieszkaniowy

   Prosze o informację od osób posiadających kredyt mieszkaniowy w tym banku.   Czy dostaliście tak jak ja pismo wzywające do podpisania aneksu do umowy??? czy ktoś ten aneks podpisał??? proszę o kontakt

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Praca w Niemczech w polskiej firmie a kredyt

   wiatm chciałam zapytać czy otrzymam kredyt mieszkaniowy 180000zł wkład własny 80000zł. Pracuję w niemczech ale zatrudniona w polskiej firmie na umowę zlecenie pół etatu. zarabiam 1200netto plus wpływy na konto z delegacji 2600-2800zł/miesięcznie. zawsze 5 miesięcy jestem w niemczech potem miesiąc w polsce i przez ten jeden miesiąc mam tylko formalnie przedłużoną umowę jako 32 etatu boję się że to może być problem. Jestem osobą samotną. żadnych zobowiązań. Może ktoś mi pomóc. Nigdy niczego nie br

   in Kredyty mieszkaniowe

  • czy ktoś słyszał o Pożyczce Polskiej z Wrocławia???

   witam,chciałam wziąść szybką pożyczkę pożyczkę na wykończenie mieszkania,bank odmówił bo spłacam już jeden kredyt,znalazłam w necie oferty "pożyczki Polskiej" po kontakcie telefonicznym wysłali mi umowę przedwstępną do podpisu, i blankiet na wpłatę od kwoty pożyczki 10 000 mam wpłacić 500zł opłaty przygotowawczej,wtedy do 14 dostanę przelew na konto, nie chcą ani zabezpieczeń ani skanu dowodu ani zaświadczeń i dlatego włącza mi się czerwone światło... za łatwo to idzie jak można sprawdzić taką f

   in Dla zadłużonych

  • mi tez przynzanli w pozyczce polskiej pieniadze

   pozytywna decyzja 20.000 na 8 lat. mam wplacic prowizje 1000zl. czekam na umowe bo chce ja dokladnie przeczytac.powiedzieli ze mozna sie wycfoac w ciagu zapomnialam juz ile dni, i zwracaja wszytsko. Czy ktos korzystal juz z tej instytucji???

   in Dla zadłużonych

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.