Jump to content
zibi69

Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik?

Recommended Posts

zibi69

Witam,

pocztytajcie... może co niektórzy przestaną męczyć lukaszb:cool::cower:

 

Zasady egzekucji z wynagrodzenia dłużnika zostały dokładnie uregulowane przez krajowe prawo. Obowiązujące przepisy określają między innymi maksymalną kwotę, która może być „potrącona” z pensji. Takie rozwiązanie zapewnia dłużnikowi i jego rodzinie możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

 

Kwotę potrącenia oblicza pracodawca …

 

Na wstępie trzeba nadmienić, że podstawą do rozpoczęcia egzekucji z wynagrodzenia jest tytuł egzekucyjny, któremu sąd nadał tzw. klauzulę wykonalności. Nad właściwym przebiegiem opisywanej procedury czuwa komornik sądowy. Warto dodać, że dotyczy ona tylko niewypłaconego wynagrodzenia za etatową pracę. Pozostałe dochody dłużnika są egzekwowane po zajęciu jego rachunku bankowego.

 

Komornik może rozpocząć swoje działania, jeżeli wierzyciel dostarczył mu pisemny wniosek o egzekucję z wynagrodzenia. Pierwsza czynność komornika polega na wysłaniu odpowiedniego pisma do firmy, która zatrudnia dłużnika. Wspomniany dokument zawiera wezwanie do przekazywania części wynagrodzenia wierzycielowi lub komornikowi. Przelew na konto komornika jest wymagany, jeżeli wynagrodzenie dłużnika jest obciążone jeszcze innym tytułem egzekucyjnym, a kwota możliwego potrącenia nie pokrywa wszystkich roszczeń.

 

Pracodawca po otrzymaniu wezwania od komornika musi dostarczyć szczegółowe informacje na temat:

• wysokości wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w ciągu ostatnich trzech miesięcy

• kwocie przyszłych potrąceń oraz terminach przekazania pobieranych kwot

• ewentualnych przeszkód w terminowej wypłacie wynagrodzenia

 

Pracodawca, który nie wypełnia powyższych obowiązków informacyjnych może zostać ukarany grzywną.

 

Podobna sankcja będzie zastosowana, jeżeli firma odmówi przekazywania części wypłacanego wynagrodzenia.

 

Dłużnik może utracić nawet 50% - 60% miesięcznej pensji

 

Zasady obliczania „potrąceń” z wynagrodzenia za pracę powinien znać zarówno pracodawca jak i pracownik. Można je przedstawić w formie poniższej listy:

 

• Zobowiązania wynikające z alimentów są egzekwowane do wysokości 60% wynagrodzenia netto (tzn. 40% pozostaje dla dłużnika). W przypadku pozostałych zobowiązań (np. kredytowych) analogiczny limit potrąceń wynosi 50% wynagrodzenia netto.

• Wierzytelności wynikające z alimentów muszą być egzekwowane na samym początku. W dalszej kolejności pracodawca może uwzględnić: inne zobowiązania pracownika, zaliczki pieniężne oraz kary porządkowe.

• Całość wypłaty z zakładowego funduszu nagród oraz premii (za zysk lub nadwyżkę bilansową) może być pobrana tylko w przypadku spłaty alimentów. Identyczna zasada dotyczy również dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. „trzynastki”).

• Kary porządkowe dla pracownika mogą być odliczane bez uwzględnienia ustawowych limitów (50% lub 60% wynagrodzenia netto)

 

Obowiązujące przepisy oprócz limitu procentowego ustalają też kwotę wolną od potrąceń (wynikających z tytułu innego niż alimenty). W 2013 roku minimalna wartość wynagrodzenia netto, które musi być wypłacone zadłużonemu pracownikowi wynosi*:

• 886,04 zł (limit stosowany, jeżeli pracodawca dodatkowo odlicza zaliczki pieniężne)

• 1063,24 zł (limit stosowany jeśli pracownik musi ponieść karę porządkową)

• 1181,38 zł (limit stosowany w pozostałych sytuacjach)

*- założenie: w miesięcznym rozliczeniu pracownika uwzględnia się podstawowe koszty uzyskania przychodu i kwotę zmniejszającą podatek

 

Warto dodać, że podane limity kwotowe są pomniejszane proporcjonalnie jeśli wynagrodzenie przysługuje za część etatu. W przypadku osoby zatrudnionej na 3/5 etatu wspomniane limity będą wynosiły odpowiednio: 531,62 zł, 637,94 zł oraz 708,83 zł.

 

Pzdr.

Linki
Guest
This topic is now closed to further replies.

 • Similar Topics

  • Jak sprawdzić jaką mam komunikację z E-sądem?

   JAK SPRAWDZIĆ CZY  MAM KORESPONDENCJĘ ELEKTRONICZNĄ CZY NORMALNĄ?

   in Chwilówki

  • Zajęcie rachunku i wynagrodzenia.

   Dzień dobry!   Komornik zajął mi wynagrodzenie z tytułu wynagrodzenia o pracę, oraz konto. W praktyce wyglądało to tak, że dostawałem na konto wynagrodzenie-część dla komornika czyli do dyspozycji miałem około 1500 zł.   Jednak w tym miesiącu komornik oprócz tego, że zajął część wynagrodzenia to dodatkowo zajął całą wypłatę, która przyszła na konto (na rachunku mam informacje blokada-zajęcie komornicze). Od czasu kiedy mam komornika nie przekroczyłem limitu 12 tysięcy wypłat i jest to

   in Komornik, windykacja

  • Deutsche Bank - Kredyt Hipoteczny - Opinie - Część II

   Część II pytań i opinii kredytobiorców na temat kredytu hipotecznego w Deutsche Banku PBC: http://www.forum-kredytowe.pl/f133/deutsche-bank-kredyt-hipoteczny-opinie-40113.html     Waluty kredytu: PLN, EUR. Okres kredytowania: PLN: 35 lat; EUR: 30 lat. Maksymalna wysokość: do 90 % wartości nieruchomości.   By poznać szczegóły oferty wypełnij formularz kontaktowy z doradcą kredytowym Deutsche Banku. Doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania, sprawdzi Twoją zdolność kredytową i ob

   in Kredyty hipoteczne - Opinie

  • BIK część statystyczna widoczna dla banków

   Dzień dobry,    Od stycznia staram się o kredyt inwestycyjny na działalność gospodarczą. Z pomocą Doradcy Kredytowego z forum, pod koniec 2018 roku udało się usunąć jeden stary wpis z BIK, który przeszedł do części statystycznej. Bazy BIG, BIK, ERIF, KRD, BR są czyste, brak historii kredytowej scoring jest zerowy (niemożliwy do wyliczenia). Wszystkie wnioski jakie trafiały do tej pory do banków, pomimo kilku wstępnych decyzji pozytywnych, po kilku dniach od złożenia wniosku, po dalszej

   in BIK i BIG

  • Kredyt na zakup mieszkania, jaka zdolnosc?

   1.Waluta kredytu - PLN 2.Pożądana długość okresu kredytowania - 360 miesięcy 3.Wysokość kredytu - 140000 PLN 4.Wkład własny - 20000 PLN 5.Wartość nieruchomości - 160000 PLN 6.Rynek pierwotny / rynek wtórny* - wtórny 7.Rodzaj nieruchomości / rodzaj własności - mieszkanie/własność 8.Powierzchnia użytkowa nieruchomości - 50 mkw 9.Lokalizacja nieruchomości (województwo / miasto) - Śląskie/Jastrzębie-Zdrój 10.Obecny stan zaawansowania inwestycji - nie doty

   in Kredyty mieszkaniowe

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.