Jump to content
zibi69

jacko1969 i bdyll się doczekali...

Recommended Posts

zibi69

Gdańska prokuratura w imieniu oszukanych klientów parabanku składa pozwy o zwrot opłat przygotowawczych. Chodzi o firmę, która proponując pożyczki, pobierała opłaty za rozpatrzenie wniosku i mimo odmowy przyznania kredytu nie zwracała pieniędzy. 60 tys. osób mogło stracić 150 mln zł.

Sprawa dotyczy firmy Polska Korporacja Finansowa Skarbiec Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku, która w maju ub.r. zmieniła nazwę na Pomocna Pożyczka Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Firma prowadzi kilkadziesiąt biur regionalnych w całej Polsce. Od 2012 r. gdańska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo, w którym bada działalność spółki. W jego efekcie postawiła ośmiu pracownikom firmy zarzut oszustwa.

Niezależnie od śledztwa, w którym badana jest odpowiedzialność karna, prokuratura postanowiła pomóc klientom firmy w podjęciu działań, których celem jest odzyskanie wpłaconych przez nich tzw. opłat przygotowawczych. - Analiza umów podpisanych przez klientów pod kątem kodeksu cywilnego wskazuje, że opłaty te były nienależne: firma nie powinna zatrzymywać wpłaconych przez klientów pieniędzy – powiedziała rzeczniczka gdańskiej prokuratury Grażyna Wawryniuk.

Poinformowała, że od lutego br. prokuratura przygotowuje i składa w sądzie w imieniu klientów Skarbca oraz Pomocnej Pożyczki pozwy cywilne. - Robimy to głównie w przypadku osób, które np. ze względu na wiek lub inne ważne przeszkody, nie są w stanie same o to zadbać – powiedziała Wawryniuk. Dodała, że - niezależnie od działań prokuratury - własne pozwy składają też w sądach inni klienci spółek.

Dotąd prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ 82 pozwy cywilne, w których domaga się od Skarbca lub Pomocnej Pożyczki zwrotu nienależnie pobranych opłat. Kilka z tych spraw już się zakończyło: sąd rozstrzygnął je na korzyść klientów spółek, nie wiadomo jednak, czy parabank nie odwoła się od tych decyzji. Wawryniuk poinformowała, że w przygotowaniu jest kolejnych 380 pozwów.

Gdańska prokuratura zajęła się sprawą po tym, jak w październiku 2012 r. zawiadomienie złożył jeden z klientów parabanku. Zapewniony przez pracowników Skarbca, że otrzyma pożyczkę, wpłacił wymaganą przez firmę tzw. opłatę przygotowawczą. Po jakimś czasie spółka postawiła klientowi dodatkowe warunki, których nie był w stanie spełnić. Klient pożyczki nie dostał, nie zwrócono mu też wpłaconych pieniędzy.

Do prokuratury zaczęły napływać zawiadomienia od kolejnych pokrzywdzonych. Śledczy zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową spółki i na jej podstawie ustalili, że od 2002 r. Skarbiec i Pomocna Pożyczka zawarły umowy przedwstępne, pobrały opłaty (w wysokości 5-10 proc. kwoty, o jaką wnioskowano), po czym nie udzieliły pożyczek około 60 tys. osób. W sumie osoby te wpłaciły na konto spółki 150 mln zł.

Z ustaleń prokuratury wynika, że przynajmniej część klientów parabanku przed podpisaniem przedwstępnej umowy pożyczki oraz w trakcie jej podpisywania była nierzetelnie informowana przez pracowników biur regionalnych. Pracownicy mieli zapewniać, że pożyczka zostanie udzielona w krótkim terminie, a jedynym warunkiem do spełnienia jest uiszczenie opłaty przygotowawczej i podpisanie weksla. Natomiast w przypadku odmowy udzielenia pożyczki lub rezygnacji z niej opłata przygotowawcza miała zostać w całości zwrócona.

Dotychczas zarzuty w sprawie usłyszało ośmiu pracowników biur regionalnych parabanku mieszczących się głównie na Śląsku. Każda z tych osób miała, według prokuratury, oszukać od kilku do kilkudziesięciu klientów, którzy wpłacili opłaty przygotowawcze w wysokości od 1 tys. do 25 tys. zł. Pracownicy nie przyznali się do winy. Za oszustwo grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Po ustaleniu listy 60 tys. potencjalnych pokrzywdzonych gdańska prokuratura zwróciła się m.in. do policji w różnych regionach kraju z prośbą o pomoc w przesłuchaniach. Jak dotąd śledczy otrzymali materiały potwierdzające przeprowadzenie przesłuchań około 13 tysięcy osób.

W ramach śledztwa gdańska prokuratura prowadzi też analizę kryminalną dotyczącą przepływów finansowych w spółkach.

delfinka

Fajnie czytac takie wiadomości :):):) Jesli mogę to.............Buziaki serdeczne dla Ciebie:):):).Jacko i bdyll,czyli Wasza walka nie idzie na marne :):):)

Ekspert_Kredytowy

Ja uważam, że nie tylko Jacko i bdyll się doczekali.. na taki obrót sprawy czekały tysiące osób.

 

Trzymam kciuki!

jacko1969

Dziękuję... na taki obrót sprawy czekają miliony osób. Już to wyjaśniam. Kiedyś w GW przeczytałem, że działalność firm typu Amber Gold, PKF Skarbiec kosztuje państwo 5 miliardów rocznie.

 

Tylko dzięki Forumowiczom dni PKF Skarbiec obecnie - Pomocnej Pożyczki są policzone. Tylko i wyłącznie dzięki Forum (np do dziś gazety Fakt i Super Ekspress reklamują Pomocną Pożyczkę) zaczynamy pomału - bardzo pomału zdobywać przewagę. Ja nie odpuszczę. Choć sam odzyskałem poprzez komornika sądowego opłatę przygotowawczą to nie odpuszczę bo do dziś pamiętam co czułem kiedy otrzymałem od PKF Skarbiec pismo gdzie było napisane, że zwrot opłaty przygotowawczej jest niemożliwy, a wszystkie działania tej firmy są całkowicie zgodne z prawem.

 

Jeszcze raz wyrazy szacunku dla Was Polaków. Pamiętajcie jednak, że czeka nas jeszcze długa walka z : PKF Skarbiec - Pomocna Pożyczka z Fakt i Super Ekspress, którzy do dziś czerpią korzyści majątkowe z tyt. reklam Pomocnej Pożyczki na łamach ich gazet.

Maciek86

Może Onet też się uspokoi z reklamami i nie będzie patrzeć na swoich kontrahentów tylko przez pryzmat dochodowości

jacko1969
Może Onet też się uspokoi z reklamami i nie będzie patrzeć na swoich kontrahentów tylko przez pryzmat dochodowości

"dzięki" Onet pl. trafiłem na PKF Skarbiec, dlatego przeniosłem swoją pocztę na Interia pl., gdzie do dziś dostaje reklamy Pomocnej Pożyczki. Chciwość i obłuda Onetu, Interii, Faktu, Super Ekspress u nie zna granic. Przecież dziennikarze ci doskonale wiedzą o tej aferze...no chyba, że nie mają dostępu do internetu co oczywiście należy wykluczyć.

jacko1969

Maciek86 - dostajesz reklamy Pomocnej Pożyczki na poczte na onet? Ja od jakiegoś czasu z interi nie dostaje już reklam Pomocnej Pożyczki. czyżby w końcu jakiś pozytywny objaw? Ciekawi mnie kiedy kanalie Jankowski i Jastrzębowski z Faktu i SE zrezygnują z brudnych pieniędzy PKF Skarbiec Pomocnej Pożyczki z Gdańska?

Damian Hyjek

Jedna bitwa jest wygrana (a w zasadzie potyczka), wojna trwa nadal. Postawie prokuratury należy tylko przyklasnąć. Optymizmem napawa zasądzenie na rzecz klientów spółki zwrotu przekazanych środków pieniężnych (czyli jednak od strony prawnej panowie nie byli tak cwani). Idzie to w każdym razie w dobrym kierunku.

Z tym, że z artykułu wynika, że zarzuty karne zostały postawione kilku pracownikom (można zakładać, że są to „płotki”). Nie ma mowy o właścicielach spółki.

Obawiam się, że powtórzą już sprawdzony numer i przepoczwarzą się w kolejną spółkę o podobnym profilu działalności ;/.

zibi69
Jedna bitwa jest wygrana (a w zasadzie potyczka), wojna trwa nadal. Postawie prokuratury należy tylko przyklasnąć. Optymizmem napawa zasądzenie na rzecz klientów spółki zwrotu przekazanych środków pieniężnych (czyli jednak od strony prawnej panowie nie byli tak cwani). Idzie to w każdym razie w dobrym kierunku.

Z tym, że z artykułu wynika, że zarzuty karne zostały postawione kilku pracownikom (można zakładać, że są to „płotki”). Nie ma mowy o właścicielach spółki.

Obawiam się, że powtórzą już sprawdzony numer i przepoczwarzą się w kolejną spółkę o podobnym profilu działalności ;/.

Witam, już się "przepoczwarzyli"....

jacko1969

Przepoczwarzyli się na Pożyczka Gotówkowa w Warszawie. Co do sukcesów Prokuratury Okręgowej Gdańsk to należy zauważyć że śledztwu w sprawie PKF Skarbiec wkrótce stuknie dwa lata, a końca śledztwa jak nie było widać tak nie widać. Nic tylko pogratulować zapewne grubych premii w związku z zakrojonym na gigantyczną skalę śledztwie!

Trump

ah, od czytania tego, przestaję wierzyć w polski aparat sprawiedliwości

jacko1969

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku od prawie 2 lat toczy się śledztwo przeciwko: PKF Skarbiec - Pomocna Pożyczka - Dobra Pożyczka - Pożyczka Gotówkowa. Prokuratorzy zapewne w związku z tym śledztwem odbierają sowite premie. Przecież śledztwo to dotyczy - a właściwie dotyczyło oszustw 60 000 osób na 150 000 000 zł. Dotyczyło bo codziennie kwota i liczba oszukanych się zwiększa. I jeszcze jedno. Ciekawi mnie czy prokurator może skorzystać z usług firmy pożyczkowej wobec, której prowadzone jest śledztwo? Zapytuję bo PKF Skarbiec udziela pożyczek na niezwykle korzystnych warunkach. Myślę, że prokurator może skorzystać z usług tej firmy. Przecież firma ta działa zupełnie legalnie. W najbliższym czasie spytam o to w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. Oczywiście odpowiedź opublikuję na forum:)

Damian Hyjek

Na pewno nie jeśli sam nadzoruje takie postępowanie. Ewidentny konflikt interesów i sytuacja w, której sam jest stroną. Łacińska maksyma głosi Nemo iudex in causa sua (łac. Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie).

 

Dodatkowo art. 7 Ust. o Prokuraturze „Prokurator jest obowiązany do podejmowania działań określonych w ustawach, kierując się zasadą bezstronności i równego traktowania wszystkich obywateli”.

 

Natomiast jeśli powiedzmy pożycza jako osoba prywatna i nie mająca związku ze sprawą to nie widzę przeszkód.

jacko1969

Dziękuję. Zwróć jednak uwagę, że w Polsce jest około 6 tys prokuratorów. Kiedyś w GW wyczytałem, że wg UOKiK PKF Skarbiec udziela około 2,5 % pożyczek. Poza tym nawet prokurator, który prowadzi śledztwo może wziąć pożyczkę na męża, żonę, wujka etc. A tak trochę poza tematem. Wiesz, że kilka lat temu w Prokuraturze Rejonowej w Rzeszowie było prowadzone śledztwo przeciwko PKF Skarbiec? Śledztwo to zostało umorzone.

Damian Hyjek

Widocznie nie stwierdzono znamion popełnienia czynu zabronionego i dlatego umorzyli ;p.

jacko1969

Tak właśnie w Rzeszowie było. Ciekawe jaka będzie decyzja Prokuratury Okręgowej z Gdańska? Ciekawe też jak długo jeszcze będzie trwało to śledztwo?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.