Jump to content
kapit

Pomoc dla frankowiczów - czy powinna być?

Recommended Posts

kapit

Bankier podaje, że szanse na pomoc dla frankowiczów są niewielkie. Tylko pytanie - czy ta pomoc powinna się pojawić? Co z klientami, którzy mają kredyt w Euro czy dolarach?

Czy wszyscy już zapomnieli, że dolar nie tak dawno kosztował 2 zł, a teraz kosztuje prawie 4 zł?

Linki
Mr Tomek

to akurat nie dział na takie dyskusje

Przenieś go do działu pomoc dla zadłużonych

kapit

Proszę moda o przeniesienie do innego działu, chociaż i tutaj pasuje ;-)

Stolaz

Powiem krótko, bo jest to sprawa, nad którą nie trzeba się specjalnie rozwodzić: nie, nie powinno być takowej pomocy.

kapit

Cóż... zgadzam się, ale media dalej walą swoje.

Stolaz

Media to sobie mogą, powiedzmy szczerze. Nagłośnili sprawę, bo taka ich rola, ale co to zmienia? Nic. Ostatnio frankowicze chcieli pozwać bank Millenium, pozew został od razu odrzucony.

kapit

To chodziło o getin noble, nie millenium ;-)

GPO Finanse
to akurat nie dział na takie dyskusje

Przenieś go do działu pomoc dla zadłużonych

 

To nie jest, oczywiście, temat do przeniesienia. Bo to jak najbardziej dyskusja ogólna.

Ja też uważam, że "pomoc dla frankowiczów" to jakiś wymysł .... nie wiadomo kogo. I nie powinni się "Władcy" tego Kraju nad tym zastanawiać.

Poza tym frankowicze i tak są dużo do przodu, nawet z tą chwilową zwyżką.

osiek

Niby tak, ale zapewne sporo dysydentów w naszym pięknym kraju ma kredyty we frankach, więc jest na pewno jakieś ciśnienie z tego kierunku. Nadarza się niepowtarzalna okazja, żeby wykręcić sobie loda pod płaszczykiem pomocowym dla rzeszy uciśniętych frankowych kredytobiorców. Tylko, czy oby na pewno portfel kredytów we frankach tak bardzo się popsuł ostatnimi czasy? Demagogii tego pomysłu nie będę nawet komentował. W mojej opinii .. poza nielicznymi przypadkami .. większość brała taki kredyt bo był tańszy. Może i dalej tak jest, tego nie wiem.

Sentinel75

CHF to bardzo medialny temat, można pokazać ludzi "zniszczonych" przez banki, jeden się nawet chwalił na łamach prasy, że w związku z ratą wyższą o 300 zł będzie musiał zrezygnować z ogrodnika ;-/

 

jacyś celebryci co kupili chatę pod Wawą mają ratę 22kzł a wcześniej mieli jedynie 17kzł/m-c, oj musi boleć teraz muszą jakieś chałtury w marketach lub na firmowych eventach robić, aż łza się w oku kręci

 

kredyty w CHF były brane (jak większość hipo) na kilkadziesiąt lat, teraz rata jest nieco wyższa (przez kilka lat było taniej niż w PLN), ale co będzie za 5,10 lub więcej lat?

ulfinansowa

Każdy powinien odpowiadać sam za swoje decyzje. Banki jednak chcąc zbudować zaufanie klientów prawdopodobnie udzielą jakąś formę pomocy dla frankowiczów.

prezesik24

Ale czemu im nie pomoc ?? Proszę bardzo drogi Frankowiczu przewalutujemy Ci kredyt po kursie z jego zaciągnięcia ale :

po pierwsze oddaj taką kwotę jaką zyskałeś w całym okresie kredytowania w porównaniu z osobami posiadającymi kredyt w PLN,

Po drugie sprawdźmy jak aktualnie wygląda Twoja zdolność.

 

Każdy wiedział co to ryzyko kursowe, ale zamiast trzymać bufor bezpieczeństwa i odkładać sobie te środki, które zyskał w porównaniu z PLN, to dalej się kredytował, bo pozwalała na to jego zdolność przy tak niskiej racie w CHF. Teraz jak doszło do walutowego "przewrotu" okazuje się, że trzeba zrezygnować z wielu innych przyjemności i realnie patrząc na życie spłacać kredyt.

 

A nasz kochany rząd jeszcze chce im pomóc, więc dobrze w takim razie ja też chcę umorzenia odsetek od kredytów, które posiadam , bo kiedyś zarabiałem więcej, a teraz na impreze nie mogę iść 3 razy w tygodniu , ale tylko raz :) Oczywiście nie zazdroszczę im sytuacji, ale nie popadajmy w paranoje.

Teodor33

Jak doa mnie jest konieczna :)

kapit

Kopacz tak chyba pod wybory rzuciła, że trzeba im pomóc. Śmiech na sali ;-)

Mr Tomek

to co mówi prezesik to najlepsza propozycja - lepsza od tych rządowych

 

przewalutowanie po kursie udzielenia + spłata tego co się zyskało mając kredyt w CHF w stosunku do kredytu w PLN

Jakoś stratę banków z tytułu aktualnego kursu trzeba by było rozksięgować i tyle

 

Tylko kto będzie na to chętny ? Jak rata po takim przewalutowaniu wcale nie spadnie ?

Z WIBORem też nie wiadomo co będzie. Lada moment może się odbić i znowu raty zaczną rosnąć

Znowu płacz się zacznie.

kapit

A jaki gratis dadzą tym co teraz wezmą kredyt w PLN, a za kilka lat będą mieli o wiele wyższe raty?

Krzysztof1985

Pomoc dla osób co mają kredyt we frankach dobre żarty, a Ci co mają kredyty w innych walutach są gorsi ? Też bym chciał umorzenia części odsetek :) wiedzeli na co się pisali biorąc kredyt we franku.

kapit

Kolejne rewelacje:

bankier.pl/wiadomosc/Analitycy-Propozycja-ZBP-w-sprawie-frankowiczow-niewystarczajaca-3350835.html

 

Pomysł Dudy uznany oczywiście za bzdurny.

Sentinel75

Pamiętajcie, że sam prezydent niewiele może zrobić, ale jak na jesieni Jarosław i jego partia dojdą do władzy to mogą próbować wdrażać podobne pomysły, za które zapłacimy przecież wszyscy...

Leczniar.K

Nie powinno być. A z tego ogrodnika nie ma co się śmiać. Pal licho zaniedbany ogród, pomyślcie, co z ogrodnikiem.

kapit

Teraz podają, że przeznaczą 800 mln na pomoc, ale nie tylko dla frankowiczów - dotyczy kredytów w każdej walucie obcej.

 

money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc-dla-frankowiczow---zbp-przedstawil-plan,210,0,1812690.html
Zembrzuski

Nadchodzą czasy 'Narodowego Socjalizmu" chyba tak można nazwać program pis i Kukiza :) wiec jest ciśnienie , aby coś niby dać... Najgorsze jest to ,że obecną ekipa jest przekonana ,że przegrała ponieważ za mało daje tj. wydaje wiec teraz to będzie naprawiać na całego... a chyba sobie powinna przypomnieć o obietnicach wyborczych z tego z pamiętam to ( podatek liniowy dochodowy, likwidacja senatu i ograniczenie sejmu o połowę mogłem coś pomylić) ciągle się mami ludzi, że można wydawać więcej niż się zarabia.

 

Inna kwestia to czy te kredyty były udzielane zgodnie z prawem tj. czy konsekwencje zmiany kursu mogą być w nieograniczonym poziomie przenoszone na Klientów i czy taki produkt jest kredytem czy produktem podobnym do np. opcji walutowych...

 

Słowo "pomoc" jest tutaj bez sensu ponieważ nie jest tak ,że Klienci kredytów w CHF mają problemy, kredyty w CHF przeważnie brały osoby średnio zamożne i często były to inwestycje np. w 2 i 3 mieszkania.

 

Pomoc to bym dał tylko osobom które ogłaszają upadłość konsumencką tj. kiedy sprzedają cały majątek to nie powinno być tak ,że nie starczy na spłatę zadłużenia z hipoteki.

Halina11

Frankowicze na pewno nie powinni oczekiwać pomocy, powinni natomiast ponosić solidarnie z innymi grupami społecznymi koszty pomocy najpierw dla kupujących mieszkania w programie Rodzina Na Swoim, a teraz w MDM.

Tak wygląda sprawiedliwość społeczna po polsku.

maksymia

Wg mnie nie powinno sie im pomagac. Wiedzieli, w co sie laduja. Bardzo denerwuje mnie taka roszczeniowa postawa.. mnostwo moich znajomych pobralo kredyty we frankach, strasznie sie tym chwalili, ze wykiwali panstwo, ze wszystko taniej... teraz to Panstwo chca wykiwac raz jeszcze, proszac o pomoc w sytuacji, do ktorej sami siebie doprowadzili. Kredyty bierze sie we wlasnej walucie, a nie w cudzych i potem prosic sie o pomoc w splacie/zmniejszeniu! Podstawowa zasada!

Sentinel75

Nie powinniśmy generalizować. Co powiecie nt. tych, którzy brali w CHF bo im np. zdolność kredytowa w PLN nie wychodziła?

 

Rodzina się powiększyła, potrzebne większe mieszkanie a nie można sprzedać obecnego, bo wartość kredytu przekracza wartość nieruchomości...wpadli w pułapkę.

 

Nie każdy był pazerny (mam niższą ratę niż ci co w PLN brali!) chociaż z pewnością takich również nie brakowało.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Pomoc dla frankowiczów - jest projekt. Ale czy dobry?

   Zaprezentowano projekt ustawy pomocy dla frankowiczów, przygotowany przez kancelarię prezydenta. Zgodnie z ustawą każdy będzie mógł przewalutować kredyt na złotówki, z tym że kurs przewalutowania będzie dobierany indywidualnie - ma to być "kurs sprawiedliwy". Co to oznacza? Np. jeśli ktoś otrzymał kredyt w momencie kiedy frank kosztował 2,3 zł, to dla niego kurs sprawiedliwy wyniesie 2,8 zł, a nie 4 zl, ile wynosi kurs franka obecnie. Z możliwości przewalutowania będą mogły skorzystać osoby, któ

   in Dyskusje Ogólne

  • Będzie pozew zbiorowy frankowiczów - czy ma sens?

   9 marca warszawski sąd ma zdecydować czy zostanie uznany pozew zbiorowy przeciwko Getin Noble Bank. W tym momencie pozew liczy 90 osób, a ma dołączyć do niego nawet 200 kolejnych. Według klientów podpisywane przez nich umowy były niezgodne z prawem.   Myślicie, że mają jakieś szanse?

   in Kredyty mieszkaniowe

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.