Jump to content
pawkus

Założenie księgi wieczystej.

Recommended Posts

pawkus

Uprzejmie proszę o rozwianie moich wątpliwości odnośnie zakładania KW. Jestem na etapie poszukiwania własnego mieszkania i zainteresowała mnie jedna oferta. Jak się okazało po rozmowie telefonicznej z pośrednikiem nieruchomości jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez KW. Pośrednik zapewniał mnie, że nie jest to żaden problem, gdyż założenie księgi nastąpi w momencie udzielenia kredytu przez bank. Z kolei z tego co ja słyszałem jest to proces dosyć czasochłonny, dodatkowo wskutek wyroku sądu bodajże z 2013r jest problem w przypadku zakładania KW dla tego typu mieszkań. Ponadto interesuje mnie bezpieczeństwo takiego zakupu, w szczególności jeśli chodzi o wyłączne prawo do lokalu sprzedającego, oraz ewentualne obciążenia, które z powodu braku KW nie są w niej ujęte.

Kolejną kwestią jest podejście banków do udzielenia ewentualnego kredytu. Czy brak KW może mieć jakiś wpływ na wydanie decyzji kredytowej, oraz warunki udzielonego kredytu.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc, gdyż niestety jestem zielony w tym temacie, a co do opinii osób w których interesie jest sprzedaż mieszkania (np. pośrednik nieruchomości) staram się stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Linki
PlanFinance.pl

Warunkiem do wypłaty kredytu/wygenerowania umowy kredytowej będzie złożenie wniosku o założenie KW.

 

Brak jest możliwości założenia KW jeśli budynek w którym znajduje się mieszkanie posadowiony jest na gruncie do którego SM nie ma uregulowanego prawa(np. użytkowanie wieczyste, prawo własności).

 

Brak KW oznacza że nie ma żadnych obciążeń typu kredyt. O reszcie obciążeń dowiesz się z zaświadczenia z SM, które jest podstawą do założenia KW.

 

W zaświadczeniu SM będziesz miał informacje komu lokal przysługuje, dane typu metraż, położenie, możliwość założenia KW itd.

twoi-doradcy

To, że na moment wniosku kredytowego nie ma KW nie stanowi problemu dla banku. Tak jak napisał PlanFinance.pl warunkiem do wypłaty kredytu jest w takiej sytuacji złożenie wniosku o założenie KW (robi to już nowy właściciel lub notariusz w jego imieniu, po podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży). Czas oczekiwania na założenie takiej księgi zależy od tempa pracy sądu, w którym został złożony wniosek (z reguły trwa to ok. 1-2 miesięcy). Rzeczywiście warto przed podpisaniem umowy przedwstępnej i złożeniem wniosku kredytowego sprawdzić, czy na pewno spółdzielnia jest właścicielem/użytkownikiem wieczystym gruntu na którym stoi budynek i czy lokal nie jest zadłużony (poproś pośrednika o przedstawienie stosownych dokumentów).

W większości banków (poza mBankiem), fakt, że jest to SWPL nie będzie miało wpływu na warunki cenowe kredytu.

pawkus

Dziękuję za odpowiedź. Czyli jeśli w zaświadczeniu wydanym przez spółdzielnię nie będzie wzmianki o zadłużeniu, służebności itp. to można spać spokojnie? Czy istnieje ewentualność, że pomimo braku takich zapisów okaże się, że mieszkanie posiada jakieś obciążenia prawne, ewentualnie inne roszczenia finansowe osób trzecich? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w przypadku zakupu tego typu mieszkania?

PlanFinance.pl

Każde mieszkanie nawet własnościowe z założoną KW może posiadać wady prawne, nieujawnione obciążenia i inne. Sam osobiście widziałem KW nieruchomości w której kredyt hipoteczny nie był wpisany. Kupno mieszkania jak każda transakcja jest obłożona ryzykiem i tego nie unikniesz.

 

Na co należy zwrócić uwagę już napisałem.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Aasa - założenie sprawy w sądzie.

   Witam Was serdecznie,   Mam pytanie-czy ktoś sądził się z AASĄ w sprawie zwrotu nadpłat? MIałem u nich kilka pożyczek w ostatnich latach spłaconych znacznie wcześniej. Oni stosują jakies własne chore wyliczenia które nijak nie mają się do terminu wczesniejszej spłaty. Owszem spłacałem mniej niż było to przewidzanie w umowie ,ale wciąż znacznie więcej niż wynikałoby to ze skróconego okresu trwania umowy.   Sprawa 2. AASA  nie zaktualizowała mi BIKU widnieje tam opóźnienie

   in Chwilówki

  • Kredyt na wykończenie domu Pekao bez księgi wieczystej

   Witam,   kupiliśmy dom od dewelopera w połowie grudnia mieliśmy przeniesienie własności. Ze względu na fakt że chcemy dobrać jakieś pieniądze na wykonczenie doradca zaproponował kredyt również pod tą hipoteke, ale powiedział że potrzebna będzie księga wieczysta żeby to zrobić bo wcześniej sie nie da. Za księgą bede czekać jakies poł roku a dom wykończyć trzeba i pewnie wtedy skonczy się na jakiejś gotówce czego bym nie chciał. Prosze o informacje czy faktycznie tak jest, czy nie da sie szybci

   in Kredyty z dopłatami MdM

  • Kredyt hipoteczny/rozdzielność majątkowa/wpis do księgi wieczystej nieruchomości.

   Witam   Może ktoś podpowie, pomoże gdyż nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi. Planuje kredyt refinansowy pod dom który kupiłem wspólnie z żoną. Obecnie mamy rozdzielność. Aby starać się o taki kredyt rozdzielność musi być wpisana do KW nieruchomości. Orientuje się ktoś czy wystraczy złożyć wniosek do sądu o wpisanie rozdzielności do KW, czy muszą być w niej wpisane udziały? Jak ugryźć ten temat, jakieś wskazówki co do tego wniosku?Czy należy dołączyć dodatkowe załączniki? np. załączenie

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Komornik i założenie działalności.

   Witam mam możliwość założenia własnej działalnosci , na umowę zarabiam 3 tys połowę zabiera komornik na własnej działalności mogę zarabiać ok 7 tys czy jest jakaś szansa obejść to ze komornik na działalności zabierze wszystko ?

   in Komornik, windykacja

  • Brak możliwości założenia księgi wieczystej

   Dzień dobry, Mam poważny problem dotyczący możliwości założenia księgi wieczystej. Otrzymałem dofinansowanie mdm i podpisałem umowę kredytową na mieszkanie spółdzielczo własnościowe bez księgi wieczystej. Chciałem założyć księgę wieczystą ale w sądzie wymagane dokumenty do księgi wieczystej to : 1. Decyzja o przydziale spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego 2. Decyzja o przekształceniu na własność prawa do lokalu mieszkalnego 3. Zaświadczenie o ilości izb . Zadzwoniłem do s

   in Kredyty mieszkaniowe

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.