Jump to content
jarwol

Dziedziczenie małożonka mimo odrzucenia spadku.

Recommended Posts

jarwol

Witam,

Zmarł mój Ojciec. Ja,moj brat i Matka odrzuciliśmy spadek. Czy możemy nadal odziedziczyć długi?

Rozumiem, że matka może odziedziczyć jako współmałżonek 50% wysokości zobowiązań po zmarłym mężu. (czy nadal obowiązuje takie prawo mimo, że spadek odrzucono w pełni?)

I tu powstaje pytanie.

Jesteśmy w trakcie wykupowania mieszkania komunalnego, w ktorym kiedy mieszkał dłużki a teraz Moja mama czyli żona dłużnika. Ja chce dać mamie pieniądze na wykup tego mieszkania. Po ustanowieniu hipoteki Mama chce darować te mieszkanie mnie.

Czy jest taka możliwość, że moja mama nie będzie mogła przepisać tego mieszkania z uwagi na długi z kredytów gotówkowych zmarłego męża?

Postępowanie w sprawie spadku nadal trwa. Nie zostały jeszcze ustanowione żadne decyzje, dotyczące podziału długu po zmarłym.

Istotny może być fakt, że mam jeszcze brata, który nie odrzucił spadku(po zmarłym dluzniku, o ktorym mowa powyżej) za swojego małoletniego syna, trwa obecnie ustalenie wysokości zobowiązań i przyznanie spadku małoletniemu, chyba do wysokości aktywów jak się domyślam.

 

Boje się, że wykupie mieszkanie a komornik mi je zajmie zanim matka zdązy je przepisać na mnie.

 

Dziki za pomoc.

J.

Linki
lukaszb

Jeżeli spadek został odrzucony to oczywiście długi Was nie obciazaja. Nie można odrzucić spadku i dziedziczyć. Mama co najwyżej odpowiada za swoje długi i długi zaciągnięte wraz ze zmarłym ojcem (np byla współkredytobiorcą). Natomiast brat powinien później wnosić do sądu rodzinnego o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Inaczej moze sie okazać, ze dziecko odziedziczy długi do wysokości aktywów w spadku (o ile takie aktywa były).

jarwol

dzieki za szybką odpowiedź.

brat odrzucił, ale za swojego syna małoletniego nie zdązył i stąd postępowanie. Ale pomijam to.

 

Pytanie jest czy Zona zmarłego nie odziedziczy po nim nic mimo odrzucenia spadku?

Pytam, bo spotkałem sie z teorią, że współmałżonek odpowiada w 50% za długi zmarłego małżonka. Nawet po odrzuceniu spadku. W oparciu o Współdzielność majątkową. To chora teoria bo żona mogła (i tak zresztą było) nie wiedzieć nic o kredytach, ale taką teorie słyszałem. Możliwe?

lukaszb

Jeżeli przyjęlibyście spadek to w częściach dzuedziczyłaby małżonka zmarłego, a reszte proporcjonalnie dzieci zmarłego lub inni powołani do spadku. Ponieważ odrzuciliście spadek to nie ma tematu Waszego dziedziczenia. Przyjmuje sie, ze w takiej sytuacji nie dożyliście otwarcia spadku.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Dziedziczenie działki z długami.

   Witam serdecznie    Mąż po zmarłej mamie odziedziczył dom wraz z dzialka. Niestety teściowa pozostawiła nam również dlugi a my kompletnie nie wiemy jak się za to zabrać , jak mozna sprawdzić wysokość długów i komu trzeba je spłacić. Proszę o podpowiedź i pomoc. Milego dnia 

   in Dla zadłużonych

  • Dziedziczenie pętli kredytowej.

   Witam wszystkich, Sytuacja dotyczy mojego narzeczonego. Mój narzeczony mieszkał z mamą – emerytką. W listopadzie zeszłego roku mama powiedziała mu o swoim zadłużeniu (w momencie gdy raty pokrywały całą emeryturę, przez co przez ostatni rok musiał ją całkowicie utrzymywać ze swojej pensji). Wpadła w tzw. pętlę kredytową, a ostatnie pożyczki były konsolidacjami poprzednich. W maju mama dokonała przekształcenia spółdzielczego mieszkania lokatorskiego w odrębną własność, została założona księga wi

   in Dla zadłużonych

  • Dziedziczenie długów.

   Witam, moi rodzice mają komornika ok. 70tys, kredyt hipoteczny 400tys, pożyczkę 100tys. Dotychczas komornik nie "zabrał" nieruchomości. moje pytanie: czy jako pełnoletnie pracujące na umowę o pracę dziecko będę tekże odpowiadała za ich długi? sama mam zamiar w niedługim czasie wziąć kredyt hipoteczny (na własne mieszkanie), czy ze względu na długi rodziców będę miała problemy?

   in Komornik, windykacja

  • kredyt hipoteczny a dziedziczenie długów

   Witam, mam wspolnie z mezem kredyt hipoteczny na dom, jest jako wspolwlasnosc. 2 lata temu zrobilismy rozdzielnosc, ja mam mnostwo dlugow od tej pory, czy po mojej smierci moga sie zrzec spadku czy ze wzg na dom nie ma takiej opcji bo straca calosc. Czy mozna jeszcze cos zrobic np zniesienie wspolwlasnosci? Prosze o odpowiedz musze ich zabezpieczyc...

   in Hipoteczne kredyty konsolidacyjne i refinansowe

  • Dziedziczenie długów, a wkład mieszkaniowy.

   Dzień dobry. Odziedziczyłem po zmarłej mamie wkład mieszkaniowy w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim w wysokości około 80 tys zł. Innego majątku mama nie pozostawiła. Przeciwko niej prowadzonych było 8 postepowań komorniczych z wniosku banków na kwotę ponad 70 tys zł. Chciałem odrzucić spadek, ale poinformowano mnie, że wtedy nie mógłbym dalej mieszkać w mieszkaniu, w którym mieszkałem z mama i przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Czy komornicy mogą zająć wkład mieszkaniowy i przez

   in Forum prawne

 • Similar Content

  • TomekKinga
   By TomekKinga
   Witam serdecznie 
    
   Mąż po zmarłej mamie odziedziczył dom wraz z dzialka. Niestety teściowa pozostawiła nam również dlugi a my kompletnie nie wiemy jak się za to zabrać , jak mozna sprawdzić wysokość długów i komu trzeba je spłacić. Proszę o podpowiedź i pomoc. Milego dnia 
  • Wad1234
   By Wad1234
   Witam mój syn miał zaciągnięte chwilówki na ok. 25 tysiecy. Nie miał tak na prawdę żadnych własności więc dostałem tylko jego dług. Jest jakaś szansa by zrzec się tych długów z chwilowek?
  • Pindorek1
   By Pindorek1
   Panie Łukaszu potrzebuję Pana pomocy.
   Zajęcie nieruchomości mieliśmy 6 lat temu jesteśmy wraz z rodzicami właścicielami (1/2). Ojciec mieszkał w domu do stycznia tego roku (zmarł) matka mieszka za granicą (musi wrócić) jest po udarze i nie chodzi. Okazało że wpisy do hipoteki są równe wartości nieruchomości. Z ojcem nie utrzymywaliśmy kontaktu gdyż sam chciał bronić domu i nie chciał z nami utrzymywać kontaktu. Wiemy że z Banku miał propozycję ugody ale nie miał pieniędzy na wpłatę początkową, chciał ogłosić upadłość ale jakiś prawnik mu tego odradził i wycofał wniosek. W tym roku nagle umarł - dowiedzieliśmy się po miesiącu. Jako że jest więcej składowych w tej sprawie proszę o kontakt telefoniczny. 
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.