Jump to content
AleksandraS

Zniesienie współwłasności bez spłaty spadkobiercy?

Recommended Posts

AleksandraS

Witam!

 

Jesteśmy właśnie w trakcie wnoszenia sprawy o dział spadku i zniesienie współwłasności, potrzebuje pomocy w uzasadnieniu danego wniosku ale do rzeczy..

 

We wrześniu 2010 zmarł mój ojciec, był on właścicielem do 1/2 mieszkania wraz z kredytem hipotecznym. Pół mieszkania to jego własność druga połowa mamy. W 2012 zostało przeprowadzone postępowanie o nabyciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, w jego drodze dziedziczyliśmy w sposób następujący : 1/4 mama; 1/4 ja; 1/4 mój brat oraz 1/4 nasza przyrodnia siostra ( córka ojca z pierwszego małżeństwa).

 

W miesiąc po postanowieniu został przeprowadzony spis inwentarza u komornika sądowego, według spisu mieszkanie było warte 100,00 tyś złotych; czyli część ojca 50,000 tyś.

 

W czasie przeprowadzania spisu inwentarza mieliśmy już wiedzę na temat 5 kredytów wziętych przez ojca, do dnia dzisiejszego odezwały się kolejne banki, wszystkich jest ich około 11, kwota odsetek i zobowiązań, które zliczyłam na dzień dzisiejszy przewyższa 300 tyś zł.

 

We wrześniu 2016 roku mama darowała mi i bratu swoją część udziału w mieszkaniu tj. 5/8. Od tego momentu ja i brat jesteśmy właścicielami co do 7/8 lokalu ( udziały nasze łączne). 1/8 nadal pozostaje w udziale przyrodniej siostry.

 

Siostra przez kilkanaście lat nie utrzymywała z ojcem kontaktów, nie partycypuje w żadnych kosztach utrzymania mieszkania, nie uczestniczy w żadnych sprawach bankowych kiedy to zostajemy pozwani o zapłatę długów po ojcu. Nie wpłaciła na ten cel żadnych pieniędzy, nie kontaktuje się z nami, ale dobrowolnie tej części oddać nie chce.

 

Od śmierci ojca poczyniliśmy powoli remont mieszkania, łącznie z zakupem sprzętów itp..

 

Czym się podpierać przy pisaniu wniosku? Czy jako uzasadnienie podawać zasady współżycia społecznego, i czy można próbować o zniesienie współwłasności bez spłaty w takiej sytuacji jak nasza? Wiem ,że dział spadku dotyczy tylko aktywów, ale w takiej sytuacji jak nasza myślę,że warto zaznaczyć w jakiej sytuacji się znajdujemy..

Kredyt hipoteczny (800 zł co miesiąc), czynsz, rachunki podatki płacimy my z bratem

Linki
lukaszb

Czym się podpierać przy pisaniu wniosku? Czy jako uzasadnienie podawać zasady współżycia społecznego, i czy można próbować o zniesienie współwłasności bez spłaty w takiej sytuacji jak nasza? Wiem ,że dział spadku dotyczy tylko aktywów, ale w takiej sytuacji jak nasza myślę,że warto zaznaczyć w jakiej sytuacji się znajdujemy..

Kredyt hipoteczny (800 zł co miesiąc), czynsz, rachunki podatki płacimy my z bratem

 

Jesteście w stanie wykazać poczynione (lub w przypadku dalszych inwestycji na to mieszkanie przyszłe) wydatki, które może już przewyższają (albo przewyższą) wartość udziału przyrodniej siostry? Wtedy 1/8 udziału przypadnie Wam nawet bez spłaty mieszkania. Zresztą rzadko się zdarza, by Sąd przyznał mieszkanie osobie, która ma 1/8 udziału i w ogóle tam nie mieszka. Przecież wiadomo, że utrzymanie nieruchomości wiąże się z mniejszymi lub większymi wydatkami. Tu nie trzeba jakiegoś wielkiego uzasadnienia. To zwykłe zniesienie udziałów, z ewentualna spłatą, jeśli taka by wyszła, szczególnie, że pewnie mama (wdowa) tam mieszka. Nie ma tu jakiejś wielkiej filozofii.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • zapytanie w bik i big bez zgody

   Witam mam pytanie dotyczące trochę dziwnej sytuacji z zapytaniem w BI I BIG .Kolega  składał w kwietniu zapytanie u pośrednika pozyczek pozabankowych o pozyczkę .Pani zrobila mu zapytanie i dostal odmowę .Dzisiaj w alert bik pojawilo się zapytanie  o bik i  big   od firmy takto .ale problem w tym ze kolega nie skladal żadnego zapytania mało tego takto napisalo,że przyznało mu pożyczkę .Więc moje pytanie brzmi czy to jest  zgodne z prawem

   in BIK i BIG

  • Pytanie o pożyczki prywatne bez BIK i KRD.

   Witam, znalazłem na Facebooku pożyczki prywatne do 25tys bez BIK i KRD. Korzystał ktoś z tego? Masa zadowolonych klientów w komentarzach. Od młodych osobników po panie na emeryturze, może ktoś się wypowiedzieć na ten temat? Warto wziąć pożyczkę? Nie oddaje się więcej, na pewno lepiej niż w banku, ale to jest zbyt piękne i śmierdzi mi to podpuchą.

   in Pożyczki prywatne

  • Pożyczka Prywatna na uregulowanie zadłużen bez Bik!

   Witam poszukuje osoby prywatnej która może udzielić pożyczki do 4 tysiecy, 2000 na oddanie długu i pozostałem dwa na przedłużenie i połowiczne spłacenie pozostałego zadłużenia, może być na wysoki procent na raty, będe w stanie spłacić + bez żadnych przedpłat rzetelny i ogarniety inwestor!

   in Pożyczki prywatne

  • Kredyt bez stałej umowy

   Cześć, Zwracam się z prośba do ekspertów kredytowych o informację, czy i w jakim banku mogę starać się o kredyt, będąc na umowie na czas określony. Umowa trwa od 5 miesięcy i kończy się za 7 miesięcy. Jeśli to istotna informacja ma ciągłość zatrudnienia od 3 lat (bez jednego dnia na bezrobociu ;) )

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Słaby Bik - bez zgody współmałżonka

   Witam. Niestety wpadłem w mała pętle.  Chciałbym skorzystać z konsolidacji.  Na kwotę około 80 tys.  Chętnie podeślę raport z BIK pobrany wczoraj.  Ewentualnie jutro uzupełnię cały schemat około 20 pozycji  Zależy mi chociaż na konsolidacji części zobowiązań bez zgody współmałżonka.  Ostatnie wynagrodzenia około 3500 (przez wszystkie 3 miesiące) jest jakakolwiek szansa na konsolidacje z BIK 40/100?  Ostatnio trochę zapytań było   

   in Kredyty konsolidacyjne bez hipoteki

 • Similar Content

  • TomekKinga
   By TomekKinga
   Witam serdecznie 
    
   Mąż po zmarłej mamie odziedziczył dom wraz z dzialka. Niestety teściowa pozostawiła nam również dlugi a my kompletnie nie wiemy jak się za to zabrać , jak mozna sprawdzić wysokość długów i komu trzeba je spłacić. Proszę o podpowiedź i pomoc. Milego dnia 
  • Wad1234
   By Wad1234
   Witam mój syn miał zaciągnięte chwilówki na ok. 25 tysiecy. Nie miał tak na prawdę żadnych własności więc dostałem tylko jego dług. Jest jakaś szansa by zrzec się tych długów z chwilowek?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.