Skocz do zawartości
Piotrek12345

MDM - limit 50% LTV

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrek12345

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie kredytu oraz dofinansowania MDM. Sytuacja wygląda następująco:

 

Zakupiłem mieszkanie za kwotę: 300tys. Kwota kredytu wynosi dokładnie 50% ceny mieszkania: 150tys, a resztę (kolejne 50%) stanowi wkład własny wraz z dofinansowaniem z programu MDM.

W umowie deweloperskiej napisane jest, że cena mieszkania ulegnie zmianie jeśli powierzchnia mieszkania po ostatecznym obmiarze zmieni się.

1). W przypadku zwiększenia się powierzchni - będę musiał dopłacić (kwotę proporcjonalną do zwiększonej powierzchni). Zatem kwota wkładu własnego wyniesie wtedy więcej niż 50% ostatecznej ceny mieszkania.

2). W przypadku pomniejszenia - deweloper odda część pieniędzy. Czy w takiej sytuacji ja dostanę zwrot tych pieniędzy na własne konto czy dostanie je bank zmniejszając kwotę mojego kredytu? W drugim przypadku kwota wkładu własnego również przekroczyłaby 50% ostatecznej ceny mieszkania.

 

W warunkach programu MDM jest zapis mówiący, że kwota wkładu własnego może stanowić maksymalnie 50% ceny mieszkania.

 

Czy taka sytuacja może spowodować konieczność zwrotu dofinansowania MDM? W jaki sposób bank traktuje takie przypadki oraz co można zrobić, żeby uniknąć ryzyka konieczności zwrotu dofinansowania?

Z tego co wiem to ostateczna powierzchnia mieszkania prawie zawsze różni się od wstępnie planowanej, więc ostateczna cena także będze się nieznacznie różnić.

Linki
PlanFinance.pl

Wysokość i możliwość uzyskania dopłaty liczy się na moment złożenia wniosku. Późniejsze zmiany nie mają wpływu Twój kredyt.

Piotrek12345

Dziekuje za odpowiedź. Czy jest Pan tego pewny?

Przeniesienie własnosci nastąpi prawdopodobnie w marcu 2019. Natomiast wyplata dofinansowania końcem listopada 2018 (przy ostatniej transzy po zakończeniu budowy).

W przypadku zmiany powierzchni mieszkania (co jest prawie pewne, bo mierzą do 2 miejsc po przecinku), zwiększy się mój wkład własny i przekroczy 50%.

 

 

Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.

 

Art. 6. 1. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli kredyt został udzielony przez instytucję

kredytującą:

2) w kwocie stanowiącej co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania lub wkładu budowlanego, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4;

 

 

Również z tego co widzę w umowie kredytowej to okres karencji kończy mi się w grudniu tego roku (po odbiorze mieszkania), a nie w momencie podpisania umowy przeniesienia. Jeśli zacznę spłacać kredyt przed umową przeniesienia to w momencie jej podpisania, kredyt będzie stanowił mniej niż 50% ceny - jest to druga przyczyna zaburzenia proporcji 50%/50%.

 

Zatem nie chodzi mi o to, że nie dostanę tego dofinansowania, ale że będę je musiał zwrócić, ponieważ przed podpisaniem umowy przeniesienia zajdzie zdarzenie o którym mowa w ustawie.

PlanFinance.pl

Tak, jestem pewien.

 

7. Powierzchnię użytkową mieszkania, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3, a także cenę zakupu lub wkład budowlany, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, przyjmuje się odpowiednio na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania lub umowy deweloperskiej, a jeżeli umowa taka nie została zawarta do dnia złożenia wniosku – na podstawie odpowiedniej umowy określającej zobowiązanie do zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania lub umowy deweloperskiej (umowa przedwstępna) albo na podstawie umowy o budowę lokalu.

8. W przypadku mieszkań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 lit. a, jeżeli do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nie została zawarta umowa, o której mowa w ust. 7, instytucja kredytująca dokonuje weryfikacji w zakresie spełnienia warunków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 i 4 lit. a, na podstawie danych zawartych w prospekcie informacyjnym dotyczącym przedsięwzięcia deweloperskiego.

 

 

Co do spłaty przez zakończenie karencji to bardzo ciekawy przypadek.

wojsed

Mam bardzo zbliżony problem.

Cena mieszkania: 247.705zł

MDM: 25899,62zł

Kredyt: 150.000zł

Ostatnia transza z wypłatą MDM: 12.2018

Koniec karencji spłaty kredytu 02.2019

Przeniesienie własności: ok. 08.2019

 

Zamierzałem wziąć kredyt na >50% czyli 123.853zł, jednak była promocja w baku i niższa marża dla 150.000zł z zamiarem nadpłacenia kredytu zaraz 01.2019r i skrócenie karencji. Nadpłata, tak by była mniej niż 50% ceny mieszkania czyli to 123852zł.

 

Odbiór mieszkania i przeniesienie jak pisałem II połowa 2019r. W umowie zapis, że jak mieszkanie będzie większe to brak dopłaty, a jak mniejsze to zwrot pieniędzy przez dewelopera.

 

1. Zmiana wymiarów mieszkania po wybudowaniu pewnie nie ma wpływu na wysokość dopłaty MDM? W sensie za te dodatkowe cm2 lub ich brak to chyba nie trzeba zwracać części dopłaty MDM lub SGB nie dopłaci?

 

2. Jeżeli mieszkanie będzie mniejsze to deweloper mi zwróci pieniądze - to zależy czy on zwróci mi jakoś na konto czy do banku udzielającego kredyt? Jednak wtedy teoretycznie mieszkanie będzie mniejsze, a ja jeśli nadpłacę kredyt do 50% to się okaże po tym fakcie, że mam wpłaty własnej już ponad 50%!

 

3. Czy spłacany kredyt w ramach normalnych rat też będzie traktowany jako wkład własny? W sensie:

Mój wkład własny to: 71.805,38zł. Dojdzie do tego MDM: 71.805,38+25.899,62 = 97705zł (39%). W styczniu nadpłacam 24.647zł i mam wtedy 123.852zł (49,9%). Przeniesienie w II połowie 2019r i do tego czasu spłacam normalne raty, więc i część kredytową -> czy w tym wypadku to będzie traktowane jako przekroczenie 50% własnych środków do czasu przeniesienia aktu notarialnego?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.