Skocz do zawartości
tamon_sahr

Nadpłata kredytu MDM przed nowelziacją.

Rekomendowane odpowiedzi

tamon_sahr

Witam

Podpisałem umowę kredytową w marcu 2015 roku. Umowa MDM jest przed nowelizacją ustawy, czyli nadpłata kredytu może być dowolną kwotą. Chyba, że się mylę? Po nowelizacji jest to kwota do wys. uzyskanego dofinansowania.

Chciałbym nadpłacić kredyt większą kwotą niż uzyskane dofinansowanie. Do tej pory nadpłaciłem na wszelki wypadek tylko kwotę o wys. dofinansowania.

Pisałem w tej sprawie do banku Santander (stary DB) jak i do BGK. Niestety spychologia z jednych na drugich jak to w naszym kraju i nie uzyskałem ani od jednego ani drugiego podmiotu konkretnej odpowiedzi.

Domyślam się, że mam racje i mogę nadpłacić kredyt dowolną kwotą ale wolałbym mieć oficjalne stanowisko banku niż potem udowadniać i się tłumaczyć w BGK i szwendać się po sądach,.

Linki
Mr Tomek

poczekaj zatem na oficjalne stanowisko z banków

 

Nowelizacja w innych kwestiach działała od chwili wejścia, podejrzewam że w tym wypadku będzie tak samo

tamon_sahr

Żaden bank nie wyraził swojego stanowiska. DB zbył mnie i powiedzieli, że mam pytać w BGK. A BGK powiedziało, że to nie ich sprawa i mam się zgłosić do DB.

PlanFinance.pl

Wygląda na to że będzie po Twojej myśli :)

 

Zapis z ustawy po nowelizacji mówi:

 

Art. 14. 1.W przypadku gdy nabywca w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:

1) .

2) .

3) .

4) .

5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

– część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

 

Nowelizacja mówi jednocześnie:

 

Art. 2. Do umów kredytu zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nie stosuje się przepisu art. 14 ust. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

 

Pamiętaj że nie jestem prawnikiem :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.