Jump to content
fast123

Niezgłoszenie działalności gospodarczej do ZUS.

Recommended Posts

fast123

Cześć,

mam do Was pytanie otworzyłem działalność ponad 10 lat temu i nie zgłosiłem jej do ZUS. Z tego co wiem przedawnienie niezapłaconych składek jest po 5 latach, więc czas gra na moją korzyść. Natomiast teoretycznie nie mam zaległości w ZUSie (na portalu PUE). Moje pytanie jak tą sytuację wyprostować, czy jak teraz wyślę zgłoszenie do zusu to przypomną sobie o zaległych składkach? Może ktoś z Was miał podobną sytuację?

Linki
krzysiek113

Cześć :)

Jakbyś zgłosił tak, jak mówisz - przedawnieniu uległy by składki za lata 2009-01/2014, a składki za 02/2014 do 01/2019 by ZUS ścigał z odsetkami.

 

ew. jak otworzysz firmę dzisiaj i nie będziesz wspominał o poprzednich latach, to chyba ZUS tak łatwo nie dojdzie co i jak :) Chyba, że dział kontroli.

 

Nie rozumiem Twojego działania, nie płacąc składek nie odkładasz na emeryturę i nie masz ochrony (renta, zasiłek chorobowy). A i leczysz się chyba prywatnie?

 

- - - Uaktualniono - - -

 

Zresztą "otworzyłem działalność ponad 10 lat temu i nie zgłosiłem jej do ZUS.". Działałeś po prostu w szarej strefie :p Jaka mi to firma...

fast123

Nie mówię że jest to wielka firma natomiast miałem umowę polegającą na samozatrudnieniu i mam nadal.

A co do emerytury ZUS to jakoś nie uważam tego za dużą stratę.

Natomiast chciałbym wyjść jakoś z tej sytuacji i nie wpaść w takie długi z których się nie wygrzebie.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.