Jump to content
fast123

Niezgłoszenie działalności gospodarczej do ZUS.

Recommended Posts

fast123

Cześć,

mam do Was pytanie otworzyłem działalność ponad 10 lat temu i nie zgłosiłem jej do ZUS. Z tego co wiem przedawnienie niezapłaconych składek jest po 5 latach, więc czas gra na moją korzyść. Natomiast teoretycznie nie mam zaległości w ZUSie (na portalu PUE). Moje pytanie jak tą sytuację wyprostować, czy jak teraz wyślę zgłoszenie do zusu to przypomną sobie o zaległych składkach? Może ktoś z Was miał podobną sytuację?

Linki
krzysiek113

Cześć :)

Jakbyś zgłosił tak, jak mówisz - przedawnieniu uległy by składki za lata 2009-01/2014, a składki za 02/2014 do 01/2019 by ZUS ścigał z odsetkami.

 

ew. jak otworzysz firmę dzisiaj i nie będziesz wspominał o poprzednich latach, to chyba ZUS tak łatwo nie dojdzie co i jak :) Chyba, że dział kontroli.

 

Nie rozumiem Twojego działania, nie płacąc składek nie odkładasz na emeryturę i nie masz ochrony (renta, zasiłek chorobowy). A i leczysz się chyba prywatnie?

 

- - - Uaktualniono - - -

 

Zresztą "otworzyłem działalność ponad 10 lat temu i nie zgłosiłem jej do ZUS.". Działałeś po prostu w szarej strefie :p Jaka mi to firma...

fast123

Nie mówię że jest to wielka firma natomiast miałem umowę polegającą na samozatrudnieniu i mam nadal.

A co do emerytury ZUS to jakoś nie uważam tego za dużą stratę.

Natomiast chciałbym wyjść jakoś z tej sytuacji i nie wpaść w takie długi z których się nie wygrzebie.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Kredyt na otwarcie działalności

   Witam, interesuje mnie kredyt na otwarcie działalności, dokładnie chodzi o franczyzę punktu kurierskiego. Na samą franczyzę potrzebuje ok 20 tys zł do tego dochodzi zakup auta ok 12-15 tys zł i koszta związane z przygotowaniem i wynajmem lokalu ok 5-7 tys zł, więc1) Ja mama 25 lat 2 kredyty ,2 karty kredytowe oraz chwilówki, raty są niespłacane ponieważ od 3 miesięcy nie pracuje. Chciałbym taki kredyt który oprócz potrzebnych pieniędzy na firmę pomoże mi spłacić w całości zadłużenie chwilówek or

   in Kredyty dla firm

  • Leasing samochodu na start działalności

   Witam,   Poszukuje firmy, która oferuje leasing na start działalności. Interesuje mnie możliwość wykupu, ale na poziomie 20-30%. Samochód Opel Astra K 2017r przebieg 9700.   Od kiedy istnieje firma: 07.05.2019 Wiek przedsiębiorcy: 22 Przedmiot leasingu (rodzaj, marka, model): Opel Astra K 150km Rok produkcji: 2017 Nowy czy używany: Używany Kto będzie dostawcą (autoryzowany sprzedawca, komis, inna firma, osoba prywatna): Autoryzowany dealer  War

   in Leasing

  • Kredyt na rozpoczęcie działalności - agroturystyka

   Witam wszystkich forumowiczów. W 2016 roku prowadziłem działalność gospodarczą. Na początku 2017 byłem zmuszony ją zawiesić. Teraz chciałbym ją odwiesić i ubiegać się o kredyt na start dla firmy. Tutaj rodzi się moje pytanie. Czy obecne oferty kredytowe uwzględniają finansowanie nowych przedsiębiorstw? Chcę rozpocząć działalność agroturystyczną. Posiadam działkę w centrum jednego z regionów turystycznych w Polsce. Interesuje mnie kwota około 100 tys złotych.   Z góry dziękuję za pomoc

   in Kredyty dla firm

  • Kredyt gotówkowy dla jednoosobowej działalności gospodarczej

   Typ kredytu: gotówkowy/limit w koncie Wysokość kredytu: 10000-15000 Czy kredyt będzie zabezpieczony: kredyt bez zabezpieczenia Rodzaj zabezpieczenia kredytu: nd Wartość zabezpieczenia: nd Województwo: mazowieckie Waluta kredytu: PLN Pożądana długość okresu kredytowania: do 12 m-cy   Przychód 2018/ 250000< Dochód 2018/ 250000< (jestem na ryczałcie) amortyzacja 2018: brak   Przychód 2019/ 16600 Dochód 2019/ 16600 amortyzac

   in Kredyty dla firm

  • Kredyt gotówkowy 60 tys zł dla 1-osobowej działalności gospodarczej

   Typ kredytu: gotówkowy/limit w koncie Wysokość kredytu: 60000 Czy kredyt będzie zabezpieczony: tak Rodzaj zabezpieczenia kredytu: nieruchomość mieszkalna Wartość zabezpieczenia: 103 500 Województwo: lubuskie Waluta kredytu: PLN Pożądana długość okresu kredytowania: 6-8 lat Przychód 2018/ 25 549 Dochód 2018/ 18 844 amortyzacja 2018: 0     Forma prawna jednoosobowa dział. gosp.,  Branża: Teletechnika/IT PKD: 43.21.Z, 47.91.

   in Kredyty dla firm

 • Similar Content

  • Monika00
   By Monika00
   Witam,
   Pytanie do bardziej doświadczonych.
   Otóż otrzymałam egzekucje z konta bankowego. Co prawda spłaciłam to w ratach, ale udało się. Była to kwota ponad 2000zł.
   Otrzymałam też zgodę na raty, ale Zus objął w tym całą kwotę, którą jestem dłużna, nie pomijając tego 2000zl, które zostało spłacone.
   Na portalu podatnika również wisi stara kwota. Po jakim czasie pieniądze z egzekucji mogą zostać poprawnie zaksięgowane na moim profilu? Przecież nie będe spłacała czegoś podwójnie, czegoś co zostało już spłacone.
   Orientuje się ktoś w tym temacie?
  • ChMaria
   By ChMaria
   Witam serdecznie. Od listopada mam działalność gospodarczą i chciałabym starać się o finansowanie. Najlepiej, gdyby był to kredyt konsolidacyjny (obecnie zostało mi ok. 20 tysięcy w mBank), ale nie jest to konieczność - może być zwykły gotówkowy, którym pokryję sobie obecny kredyt. Optymalnie byłoby, gdyby na rękę zostało mi 14-17 tysięcy i żeby jednak rata nie była za wysoka. Główny problem polega na tym, że albo wymóg  prowadzenia działalności min. 12 miesięcy mnie wyklucza, albo produkty są na krótki czas kredytowania.
   Wypełniam schemat i w razie czego daję post i w zakładce "kredyty dla firm" i "konsolidacyjne".
    
   Typ kredytu: gotówkowy
   Wysokość kredytu: 37 000
   Czy kredyt będzie zabezpieczony: nie (kredyt bez zabezpieczenia)
   Województwo: mazowieckie
   Waluta kredytu: złotówki
   Pożądana długość okresu kredytowania: minimum 84 miesiące, albo chociaż w granicach
    
   Przychód 2018: jedynie 150,36zł ponieważ działalność ruszyła faktycznie pod koniec grudnia (otwarcie placówki)
    
   Przychód 2019: 15 785zł
   Dochód 2019: ok. 6600zł
   amortyzacja 2019: jedynie samochód wpisany do ewidencji środków trwałych, wydatek comiesięczny benzyna ok 800-1000zł
    
    
   Forma prawna jednoosobowa działalność gospodarcza
   Branża: finanse
   PKD: 64.19.Z
   Działalność prowadzona od: 02.11.2018r.
   Rodzaj prowadzonej księgowości: pełna księgowość - KPiR
   Aktualne obciążenia kredytowe prywatne: (poniżej)
   Aktualne obciążenia kredytowe firmowe: brak
   Historia w BIK: pozytywna, żadnych opóźnień, jeden kredyt płacony od listopada, wszelkie inne opłaty zawsze na czas, w ostatnim czasie tylko 1 zapytanie (była decyzja pozytywna, po czym okazało się, że jednak działalność musi mieć 12 miesięcy)
    
   poza tym:
   Kwoty 3 ostatnio otrzymanych wynagrodzeń/świadczeń: trzy ostatnie kwoty: 5350zł, 2410zł, 8025zł; średni dochód netto z działalności, po odliczeniu kosztów, wedle KPiR 2200zł
   Nazwa banku, do którego wpływa wynagrodzenie - T-Mobile Usługi Bankowe
   Wiek kredytobiorcy/kredytobiorców - 21 lat (rocznikowo 22)
   Województwo zamieszkania - mazowieckie
   Aktualna kwota kredytów pozostałych do spłaty - 20 310zł
   Aktualna kwota miesięcznych zobowiązań kredytowych - 624zł
   Historia w BIK(czy były kredyty i czy były poprawnie obsługiwane, punktacja w BIK) - jeden kredyt, zawsze rata na czas
   Gdzie były składane wnioski kredytowe w ostatnich 3 miesiącach - BNP Paribas
    
   Aktualne obciążenia kredytowe
    
   Bank 1
   1) Nazwa Banku - mBank
   2) Czy kredyt spłacany jest od min. 6 miesięcy? - tak (umowa podpisana na początku listopada)
   3) Kwota pozostała do spłaty - 20 310zł
   4) Wysokość raty - 624zł
    
    

   ------------------------------- dodano 6 minut później -------------------------------

   DODAM, że obecnie działalność to franczyza, a umowa franczyzy jest podpisana z poprzednim pracodawcą, u którego pracowałam od stycznia 2017r.
  • Desi
   By Desi
   Witam mam problem. Postaram się go w skrócie opisać. Gdy chodziłam jeszcze do szkoly zmarł mój ojciec, z racji tego przyznano rente rodzinną.Po ukończeniu zaczęłam pracować. Komornik siadł mi na wypłatę , z powodu niby nie należnie pobranych świadczeń ( pismo do domu przyszło z ZUS aby przedstawić zaświadczenie że faktycznie do szkoły uczęszczałam) jak się okazało mama mi go nie przekazała więc gdy zjawiłam się w ZUS pani mi zakomunikowała że czas na odwołanie się od decyzji minął ( pismo przyszło do domu w 2004 roku ) a ja prace zaczęłam w 2008. Wiedząc że z zusem nie wygram pracowałam dalej a co za tym idzie komornik ściągał jakaś tam część długu. Wiadomo jak to w życiu , z pracy mnie zwolniono , znalazłam inną pisma żadne z Zusu nie przychodziły więc myślałam że już po sprawie.Nic bardziej mylnego . W 2018 roku czyli 14 lat po pierwszym piśmie zapukał mi do drzwi Pan z urzędu skarbowego , i oświadczył że mam zadłużenie w kwocie prawie 22 tys zł ! Dziś przyszło mi pismo że zablokowano mi konto bankowe .Moje pytanie brzmi jak załatwić to teraz z zusem /urzędem skarbowym ? W zasadzie to nie wiem z kim bo jedyne pismo jakie mam w tej sprawie to zablokowanie konta. Uważam że skoro pracowałam przez te lata to , przecież obie te instytucje widziały że mam dochody , czekali aż odsetek tyle narośnie? Same odsetki to ponad 15 tysięcy . W tej chwili jestem osobą poszukująca pracy , nie chcę się uchylić od spłaty . Z tego co czytam to na raty w tej chwili nie mam szans. Da sie jakoś umożyć te odsetki? Może ktoś był w podobnej sytuacji? Bo dla mnie to chore ze nagle po tylu latach ( gdy mieli możliwośc ściągnięcia zadłużenia wcześniej ) dopiero teraz się odzywają gdy odsetki tak urosły . Za głupie komentarze dziekuje.Chciała bym jeszcze podkreślić że pierwszy tytuł wykonawczy bo teraz poczytalam w piśmie , był wystawiony w pazdzierniku 2007 roku , a drugi dopiero w styczniu 2019 roku czy to już jest przedawniene? Czy wogole taki dług się przedawnia? W tej chwili jestem w trakcie szukania pracy. Nie mam żadnego numeru konta , na które mogła bym wpłacać choćby jakieś drobne kwoty żeby spłacać ten dług.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.