Jump to content
Chucky

Błędna podstawa faktyczna pozwu o zapłatę.

Recommended Posts

Chucky

Przedmiotem postępowania przed SO, jest wytoczone powództwo przez Bank o zasądzenie świadczenia. W uzasadnieniu pozwu, pełnomocnik powoda ( radca prawny ), jako podstawę faktyczną dochodzonego roszczenia, zamieścił informację, iż w dniu ................................pozwany zaciągnął zobowiązanie względem Powoda - pomiędzy stronami
zawarta została umowa Pożyczki nr ............................. .  Jednak bezspornym pozostaje fakt, iż pomiędzy stronami nie została zawarta umowa pożyczki, lecz umowa kredytowa ( dokładnie umowa o kredyt konsolidacyjny ). Jako pozwany, orientuje się jakie są istotne różnice pomiędzy pożyczką a kredytem, jakie przepisy regulują wymienione czynności bankowe oraz jakim rygorom one podlegają.

Pytanie:

jakie skutki prawne może wywołać, podniesienie wspomnianego zarzutu przez pozwanego na najbliższym posiedzeniu Sądu
 

Linki
Lady Liberty
W dniu 1.03.2019 o 18:33, Chucky napisał:

Przedmiotem postępowania przed SO, jest wytoczone powództwo przez Bank o zasądzenie świadczenia. W uzasadnieniu pozwu, pełnomocnik powoda ( radca prawny ), jako podstawę faktyczną dochodzonego roszczenia, zamieścił informację, iż w dniu ................................pozwany zaciągnął zobowiązanie względem Powoda - pomiędzy stronami
zawarta została umowa Pożyczki nr ............................. .  Jednak bezspornym pozostaje fakt, iż pomiędzy stronami nie została zawarta umowa pożyczki, lecz umowa kredytowa ( dokładnie umowa o kredyt konsolidacyjny ). Jako pozwany, orientuje się jakie są istotne różnice pomiędzy pożyczką a kredytem, jakie przepisy regulują wymienione czynności bankowe oraz jakim rygorom one podlegają.

Pytanie:

jakie skutki prawne może wywołać, podniesienie wspomnianego zarzutu przez pozwanego na najbliższym posiedzeniu Sądu
 

Odpowiedź już znasz,natomiast jest ponad tydzień po zadanym pytaniu i...cisza.

Chucky

Zgodnie z art. 187 § 1 Kpc pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać w szczególności przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających

żądanie.

W dniu 27.04.2018r pełnomocnik powoda – Radca Prawny wniesionym do Sądu Rejonowego w Lublinie Pozwem o Zapłatę sygn. akt. Nc-e 793657/18, zainicjował powództwo przeciwko pozwanemu. W uzasadnieniu pozwu, jako podstawę faktyczną powództwa wskazano:

 

,, że w dniu 2016-07-19 pozwany zaciągnął zobowiązanie finansowe względem Powoda. Pomiędzy stronami zawarta została umowa Pożyczki nr BLP0008348594.

Na podstawie wymienionej umowy Pozwany zobowiązał się m. in. do terminowej spłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz Powoda ''.

W dniu 24 maja 2018r zgodnie z żądaniem pozwu wydany został Nakaz Zapłaty. Konsekwencją skutecznie wniesionego sprzeciwu przez pozwanego, było przekazanie sprawy do Sądu Rejonowego w Bytomiu.

 

Niezaprzeczalnym jednak pozostaje fakt, że w dniu 19.07.2016r, wbrew twierdzeniom powoda, zawartym w uzasadnieniu pozwu, pomiędzy stronami nie doszło do zawarcia Umowy Pożyczki. Natomiast strony zawarły i podpisały Umowę kredytu bankowego, a precyzyjnie ujmując Umowę o Kredyt konsolidacyjny nr BLP0008348594, której oryginał znajduje się w aktach sprawy. Wspomniane wyżej produkty finansowe, pomimo pewnych podobieństw, posiadają jednak istotne, odróżniające je od siebie różnice, a ich utożsamianie byłoby niedopuszczalnym błędem.

Przytaczanie w niniejszym piśmie definicji umowy pożyczki, która ujęta jest w art. 720Kc, czy też definicji umowy kredytu, określonej w art. 69 Pb pozwany uważa za zbędne. Podkreślenia wymaga jednak, iż umowa pożyczki w przeciwieństwie do umowy kredytu, nie podlega rygorom przepisów Ustawy Prawo Bankowe.

Wskazać w tym miejscu dodatkowo należy, że powód nie udowodnił również powództwa, tak co do zasady jak i co do wysokości. Powód wskazał w pozwie, ze dochodzi należności od pozwanego z tytułu zawartej w dniu 19.07.2016r umowy pożyczki o nr BLP0008348594. Do pozwu, jak również później składanych pism procesowych nie załączył jednakże przedmiotowej umowy, wobec czego brak jest możliwości weryfikacji zasadności powództwa.

Natomiast na podstawie dokumentów dołączonych przez strony postępowania, znajdujących się w aktach sprawy, jednoznacznie wynika, że w dniu 19.07.2016r pomiędzy stronami, doszło do zawarcia stosunku zobowiązaniowego, którego podstawę stanowiła Umowa Kredytu Bankowego o nr BLP0008348594.

Wobec powyższego żądanie pozwu, jest sprzeczne z podstawowymi normami prawa materialnego.

Roszczenie jest oczywiście bezzasadne, jeżeli powód nie ma prawa żądać od pozwanego świadczenia, na podstawie przedstawionych w pozwie okoliczności faktycznych.

 

Ewentualne zasądzenie sumy pieniężnej, która wprawdzie mieści się w granicach kwotowych powództwa, lecz z uwzględnieniem innej podstawy faktycznej niż określona w pozwie przez powoda, stanowiłaby orzeczenie ponad żądanie (w rozumieniu art. 321 k.p.c.).


 

Jak Lady Liberty słusznie zauważyła, nikt nie odniósł się do mojego pytania. Odpowiedziałem więc na nie sobie sam.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Faktyczna kwota jaka należy się komornikowi.

   Cześć, Niedawno na rachunek weszło mi zajęcie na kwotę 1.481 pln. Po wykorzystani kwoty wolnej w tamtym miesiącu zeszło 485 pln. Zaległość powinna więc wynosić 996. Dziś zadzwoniłem do komornika, żeby umówić się na całkowitą spłatę. Kwota, która powiedziała mi Pani z kancelarii to 1.154 pln. Pani z kancelarii bardzo chaotycznie to przedstawiła. Możecie mi wyjaśnić skąd ta kwota?? Zastanawiałem się czy płacić 1.154 pln czy zrobić obrót na rachunku i wykorzystać kwotę wolną tak żeby zeszło 99

   in Komornik, windykacja

  • Bank przysłał pismo o zwrocie nadpłat za raty - zmienili harmonogram - czy to podstawa do SKD?

   Witam serdecznie,   otrzymałam pismo od banku, w którym lakonicznie oświadczono, że przesyłają mi nowy harmonogram i że zwrócą mi na konto przypisane do kredytu nadpłacone odsetki (za poprzednie miesiące, więc nie jest to zmiana stóp, różnica prawie 60 zł/mc). W umowie kredytu widniała wyższa kwota raty, w harmonogramie również. Czy takie pismo może być podstawą do złożenia oświadczenia o SKD? Z góry dziękuję za pomoc. Dodam jeszcze, że osobiście tego pisma nie odebrałam.

   in Kredyty gotówkowe

  • Harmonogram spłat a faktyczna wysokosc raty.

   Witam. Podczas podpisywania umowy kredytowej jednym z zalacznikow byl dokument w ktorym byla symulacja splaty kredytu miesiac po miesiacu. Pierwsza rata wg tego dokumentu powinna wynosic ok 100zl. Tymczasem w bankowosci internetowej banku pojawila mi sie informacja ze wysokosc tej raty wynosi 300 zl. Skad taka roznica? Rozumiem ze to jest symulacja i w ktoryms momencie moze sie rozjezdzac ale juz na pierwszej racie i to o 200%?   Zaczynam sie obawiac faktycznej wysokosci pelnej raty

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Limit kredytowy - cesja i nakaz zapłaty. Błędna data zawarcia umowy.

   Witam,   Proszę o pomoc, mam problem jak w temacie jestem obeznany w teorii - taka profesja, ale brak doświadczenia praktycznego w tego typu sprawach, a zauważyłem, że użytkownicy takowe posiadają. Ja oczywiście nie zamierzam być leechem , regularnie śledzić forum i mam nadzieję, jako aplikant radcowski służyć pomocą.   Proszę o coś w rodzaju burzy mózgów.   Przyszedł nakaz, który zawiera bzdurną informację, że zawarłem w kwietniu zeszłego roku "umowę bankową" (cokolwiek to oznacza )

   in Komornik, windykacja

  • Zajęcie wynagrodzenia o pracę, a podstawa zajęcia.

   Witam wszystkich ostrzegam ze jestem tu nowy i jak zrobię coś niezgodnie z zasadami forum to proszę o wskazówki gdzie i jak postępować.   Dostałem zajęcie wynagrodzenia i mam wątpliwości co do prawidłowości sporządzonego przez komornika pisma. Pracodawca potrącał mi wynagrodzenie na podstawie art. 895 kodeksu postępowania cywilnego (inne wierzytelności) po prawie roku potrącania nie małej kwoty zmienił zajęcia na to samo tylko ze wskazał podstawę prawną uregulowane w art. 880 – 888. kpc.(

   in Komornik, windykacja • Similar Contentghh

  • arkadiusz221
   By arkadiusz221
   Witam! Sąd na podstawie dokumentow o zaplate wydal nie nakaz zaplaty ale wezwal mnie na rozprawe w trybie uproszczonym. Co to oznacza dla mnie pozwanego? Jak bronic sie przed zarzutami powoda? Jaki moze zapasc wyrok niekorzystny dla mnie i jakie podjac srodki obrony od takiego wyroku. Bardzo prosze o pomoc.
  • Joanna82
   By Joanna82
   No wiec sąd epu nie znalazł podstaw i przekazał sprawę do rejonu,po ok miesiacu wczoraj dostałam powiadomieie z sadurejoowego że sprawa pojawiła sie i jest w toku( mam założone konto) i teraz moje pytanie czy jak spłace podstawe czyli sama kwote którą pożyczyłam to czy sad wyda nakaz (zalezy mi głoównie na uniknieciu kosztów i komornika wiadomo) czy nie robic nic czekac na nakaz ? sprawdzałam za bardzo nie ma sie do czego doczepic w odwołaniu adres prawidłowy,cesji zadnych tez nie było ,kwota nie jest wygorowana. 
    A sprawa nr 2 sprawa est jeszcze w epu firma ma mój błedny adres wiec nakaz nie dotarł (uprawomocnił sie w epu) czy mimo uprawomocnienia w epu tego nakazu moge złozyc sprzeciw od nakazu ? jak to zrobic zeby było skutecznie i co dalej robi epu?? 
  • fast123
   By fast123
   Ultimo złoży sprawę do sądu rejonowego dotyczącą monedonow, nakaz zapłaty przyszedł na adres zameldowania oczywiście inny niż mój korespondencyjny.
   Kwota jest absurdalna zwłaszcza że tyle ile pożyczyłem to praktycznie zwróciłem a żądają jeszcze ponad drugie tyle, oczywiście od razu jak przeczytałem to oczywiste dla mnie było że się odwołam i tu pojawił się problem list z sądu odebrała babcia ponad 2 tyg. temu. Czy w związku z tym że odebrała go osoba trzecia, list został wysłany na adres zameldowania a nie zamieszkania(o aktualnym adresie wierzyciel wie bo mają moją inną sprawę) mam szanse na odwołanie?
    
    
    
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.