Jump to content
Joachim22

Wyłudzenie kosztów procesu?

Recommended Posts

Joachim22

Windykuje mnie obligo- po prostu żenująca firma. Podali mnie do epu-brak wyroku na razie. A oni już wysłali mi pismo że mam im wpłacić |w ciągu tygodnia wysokość długu+ 1277zł kosztów procesowych. Czy biorąc pod uwagę że nie mam żadnego wyroku w tej sprawie żądania wpłaty takich kosztów procesowych mogę traktować jako próbę wyłudzenia?

Linki
dragzi

Jeżeli sprawa została przekazana do EPU, to w mojej ocenie lepiej poczekaj na wydanie nakazu(a najlepiej jeżeli dokonasz spłaty roszczenia przed wydaniem nakazu , jeżeli roszczenie jest zasadne), - masz prawo na złożenie sprzeciwu i zawsze sąd może skierować sprawę do postępowania zwykłego. Jeżeli sprawa zostanie umorzona przez sąd, bądź wierzyciel cofnie pozew w całości to może okazać się , że te koszty procesowe nie wystąpią .

Odpowiadając na Twoje pytanie, czy jest to wyłudzenie, w mojej ocenie nie, jeżeli takowy pozew został skierowany do EPU, bądź sądu właściwego, i opierał się o wytyczne dotyczące obliczania kosztów procesowych. Czy wierzyciel może Cię o tym powiadomić, że wzywa do ich uregulowania, w mojej ocenie jak najbardziej(są to socjotechniki). 

Dlaczego ? Ponieważ, wierzyciel poniósł określony koszt skierowania sprawy do sądu(np. przez profesjonalnego pełnomocnika) a następnie koszt ten również uwzględniać będzie ewentualną jego reprezentację w sądzie. 

W praktyce firmy takie wysyłają w masowych ilościach sprawy do EPU, które z braku sprzeciwu się uprawomocniają dając podstawę do wystąpienia o wydanie klauzuli wykonalności.Zaś koszty realnie są dużo niższe(jednocześnie na tym "zarabiając"). Wtedy już ewentualna droga  do ewentualnego cofnięcia egzekucji jest dużo trudniejsza, ponieważ wiąże się z ewentualnym wytoczeniem powództwa przeciwegzekucyjnego. 

 

Najlepiej zadać sobie samemu pytanie czy na podstawie art. 286 KK par 1 doszło do próby wyłudzenia

 

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8*.

 

 

 

 

Joachim22

Oczywiście przegrali w epu, ale wysyłają smsy i cały czas coraz więcej chcą;P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Zwroty kosztów pożyczek oraz przedłużeń i refinansowań.

   Dzień dobry/ dobry wieczór,    około tydzień temu zaczęłam "walkę" z firmami pożyczkowymi o zwrot nienależnych im kosztów. Podzieliłam ją na 3 etapy: 1. zwrot kosztów za wcześniejszą spłatę 2. zwroty z przedłużeń pożyczek 3. zwroty z refinansowań   Etap pierwszy Wysłałam maile z prośbą o zwroty nadpłat ze wszystkich pożyczek (stan na 11.08):  filarum- 14,37 zł pożyczka plus vivus- 2,5 zł lendon.pl ferratum- 195,62  extraportfe

   in Chwilówki

  • Kiedy mogą udowodnić wyłudzenie?

   Mam pytanie jeśli bierze się kredyt i nie spłaca lub jest splavonych kilka rat to mogą nas oskarżyć o wyłudzenie??

   in Dla zadłużonych

  • Eques Debitum - koszty procesu.

   Witam, walczę z tą firmą od jakiegoś czasu, raport pokazał mi zobowiązanie na kwotę o 1400 zł niższa, oni twierdzą że pobrali te pieniądze na poczet kosztów sądowych a sygnatury nie podali, co mam robić. Nawet niech odzyskam stówę, ale nie odpuszczę.

   in Komornik, windykacja

  • Obliczanie kosztów utrzymania przez banki

   Dzień dobry,  jak banki obliczają koszty utrzymania podczas analizy zdolności do kredytu hipotecznego?  Czy liczą koszt utrzymania na każdą osobę indywidualnie i dodatkowo koszty utrzymania mieszkania? Czy jeszcze jakieś koszty doliczają?  Jakie są najmniejsze możliwe koszty utrzymania na osobę oraz koszty utrzymania mieszkania? 

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Komornik a wyłudzenie.

   Witam. Jestem tu nowy i proszę o pomoc. W skrócie opiszę swoją sytuację. Mam aktualnie parę kredytów do spłaty które spłacam regularnie. Gdy je brałem przedstawiłem zaświadczenie z zarobkami jakie defacto zarabiam. Różnica jest w tym że składki odprowadza szef z najniższej krajowej. Czy jeśli kiedyś przestał bym spłacać i przyjdzie komornik to co mi grozi? Czy komornik zgłosi do banku fakt że nie ma z czego ściągać? Czy po prostu komornik nie ma dostępu do danych na jakie zaświadczenie były bran

   in Kredyty gotówkowe

 • Similar Content

  • Ana0_0
   By Ana0_0
   Dostałam dzień pismo od Obligo Ekspert przedziwnej tresci:
   "W związku z brzmieniem Art. 20 ustawy o podatku dochodowym prosimy o kontakt z panem ..... jakimś tam Majem. .w celu zasadności wystawienia deklaracji podatkowej w związku z uzyskaniem przychodu z innych źródeł. " no i nr do kontaktu.
   O co im chodzi?  Ktoś coś wie w tym temacie? 
  • Katjan
   By Katjan
   Dostałam dzisiaj informację od Obligo, że w związku ze zbliżającym się terminem rozliczenia podatkowego, wystawią mi PIT. Rozumiem, że to sposób na bardziej efektywną windykację. Słyszeliście o podobnej sytuacji? 
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.