Jump to content
Nutcracker

Kredyt na zakup działki i budowę domu - wpis w BR

Recommended Posts

Nutcracker

Dzień dobry,

Szanowni Państwo, temat ten powraca do mnie, jak boomerang.

 

Sprawa wygląda tak: Jestem w pisany do Bankowego Rejestru przez IDEA BANK (kredyt obrotowy w rachunku firmowym). W lutym tego roku zobowiązanie zostało spłacone. BIK mam wyczyszczony, KRD czysty. Są to sprawy z przeszłości - prowadziłem działalność gospodarczą w czasie studiów i przez kilka niefortunnych decyzji oraz zbiegów okoliczności zostałem z długami ok. 150 tys. zł - powoli wszystko reguluję.

 

I teraz pytanie właściwe, a w zasadzie problem, na który szukam najlepszego wyjścia.


Od grudnia 2018 roku pracuję już w wyuczonym zawodzie - lekarz. Mam umowę o pracę do 2024 roku oraz prowadzę działalność gospodarczą - praktyka lekarska.

 

Jestem zdecydowany na kupno działki i budowę domu, aczkolwiek z uwagi na krótki staż pracy muszę pomóc sobie kredytem. I tu rodzi się rzeczony problem. Otóż wpis w BR uniemożliwia mi zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań w bankach. Cudem udało się uzyskać kredyt ratalny w Santander na 1500 zł (chciałem sprawdzić, czy dostanę cokolwiek po wyczyszczeniu bazy BIK). Spłacam go regularnie, bez opóźnień - pomyślałem, że skoro baza BIK jest czysta, to zacznę sobie budować jakąś historię.

 

Które rozwiązanie byłoby lepsze w okresie 2-letnim, bo tyle najprawdopodobniej będę w bazie BR (mam nadzieję, że nie dłużej):

 

1) Mam możilwość zakupu mieszkania od znajomych na zasadzie comiesięcznej płatności przez 2 lata. Mieszkanie o wartości 240 tys. zł. Po dwóch latach jestem właścicielem nieruchomości, przy okazji odkładam przez ten czas ok. 100 tys. zł w gotówce.

 

2) Przez te 2 lata odkładam samą gotówkę - ok. 340 tys. zł

 

W którym, z tych dwóch przypadków, bank chętniej udzieli mi później kredytu na zakup działki i budowę domu? Logika podpowiada mi, że łatwiej będzie uzyskać finansowanie w pierwszym przypadku, kiedy to bank ma realne zabezpieczenie kredytu w postaci nieruchomości + gotówka na wkład własny. Interesowałby mnie kredyt na około 800 000 zł.

 

 

Być może jest jeszcze jakieś rozwiązanie dla osoby w mojej sytuacji, tj. wpis do Bankowego Rejestru. Czy poręczenie osoby trzeciej (jestem w związku małżeńskim ze wspólnotą majątkową, żona zarabia 3000 zł netto) w postaci któregoś z rodziców lub dziadków  miałoby jakikolwiek sens i szanse powodzenia?

 

Chodzi mi po głowie jeszcze inny pomysł - kupno działki budowlanej za gotówkę (wartość ok. 150 tys. zł) i staranie się o kredyt tylko na budowę domu.

 

Bardzo proszę o wszelkie możliwe podpowiedzi.

 

PS. Prośbę o usunięcie wpisu z BR będę wysyłał niebawem - czekam tylko na termin spotkania z dyrektorem banku.

 

Linki
lzalewski

Wpis w BR uniemożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dodatkowy kredytobiorca tutaj nie pomoże.

Nutcracker

Tego jestem świadom, pytanie brzmiało, które rozwiązanie na czas wykreślenia z BR będzie najbardziej korzystne w przyszłości. Kupno mieszkania + 100 000 zł gotówki, czy 340 000 zł gotówki?

WMichal

Cześć,

nie widzę różnicy od strony zdolności kredytowej, jeżeli kupisz mieszkanie za gotówkę za dwa lata, czy na raty przez dwa lata.

Pomysł z zakupem działki za gotówkę uważam za bardziej trafiony pomysł, jeżeli potem chcesz się kredytować.

Generalnie wpis w BR to chyba najgorsze co może być. Możesz próbować teraz usunąć wpis, a jak teraz się nie uda to znowu za jakiś czas możesz pisać reklamację w tej sprawie. Ewentualnie możesz odezwać się do kogoś z forum w dziale BIK i BR - oni tam potrafią zdziałać czasem cuda z tymi wpisami.

Mr Tomek

dla niewielu banków posiadanie mieszkanie coś da - mało który potraktuje je jako wkład własny - a zabezpieczenie kredytu na 2 nieruchomościach to średni pomysł

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Kredyt samochodowy okolo 40 tys

   Witam, zaczynam zagłębiać się w temat kredytu samochodowego, nie mam jeszcze upatrzonego konkretnego auta.   Wysokość kredytu 40.000zl Wartość samochodu / wkład własny 40.000/0 Stan pojazdu ... używany -komis Rok Produkcji pojazdu ...2015r. Salon/Komis komis Pożądana długość okresu kredytowania ... 96msc Łączna liczba osób w gospodarstwie domowym ...3 Łączny miesięczny dochód netto na rodzinę 3mc/6mc ... 21 tys/42 tys Źródło uzyskiwania dochodó

   in Kredyty samochodowe

  • Kredyt hipoteczny a BIK

   Witam   Chcemy z mężem wziąć kredyt hipoteczny. Mieszkanie kosztuje 170 tys a właścicielka chcę 17 tys zadatku. Niestety nie chce podpisać umowy, żeby w razie gdybyśmy nie dostali kredytu ona miałaby zwrócić zadatek. Doradziła tylko swojego doradcę kredytowego, który miałby go ubezpieczyc. Okazało sie, że doradca go nie ubezpieczy ponieważ mąż miał kiedyś problemy z komornikiem. Wszystko było już spłacone 2 lata temu. Niestety możliwe jest, że przez to możemy nie dostać kredytu i strac

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Spirala chwilówek i kredyt w banku

   Dzień dobry, jestem tu nowy i za bardzo nie wiem jak powinienem się zabrać do napisania tego postu. Sprawa wygląda tak, że lista moich długów prezentuje się tak:   4482.29 - Filarum 2607.62 - PożyczPlus 2741.00 - InCredit 2177.50 - Smartpożyczka 1500.00 - FerratumMoney 3870.91 - Łatwykredyt 1980.28 - Szybkagotówka 2749.70 - Vivus 3109.99 - Netcredit 3000.00 - ProfiCredit (raty po 180 zł) 10000.00 - SuperGrosz (raty po 300)

   in Dla zadłużonych

  • Kredyt dla firmy / spółki z.o.o min 100 tyś

   Witam,   Moja historia kredytowa jest bardzo zła, ze względu na zaciągnięte 1,5 roku temu chwilówki, do dzisiaj chyba 1-2 są niespłacone, ale te firmy nic z tym nie robią.  Mam zajęcie na koncie w alior banku, ale na codzień nie korzystam już z tego banku, a w PKO dziwnym trafem te egzekucje nie przeszły.   Prowadziłem sklep internetowy, który przez własne błędy zadłużyłem, którego już nie prowadzę.   Moją jedyna działalność działa czerwiec - wrzesień obrót koł

   in Kredyty dla firm

  • Kredyt: 15000 zł

   Kwota kredytu: 15000 zł Okres kredytowania: 60 miesięcy (może być mniejszy, lub większy, w zależności od pojedynczej raty kredytu) Kwoty 3 ostatnio otrzymanych wynagrodzeń/świadczeń: 10.10 mam dostać pierwsza wypłatę - 2800 brutto, po okresie próbnym (01.02.2020) - 3000 brutto Rozbicie dochodu na podstawę i dodatki/premie - kwotowo (jeśli występuje): brak Źródło uzyskiwania dochodów: umowa o pracę na czas określony Łączny okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy - od kiedy i do kiedy trw

   in Kredyty gotówkowe

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.