Jump to content
zlodar

Wnioskowanie o skrócenie okresu kredytowania w pierwszych 5-ciu latach

Recommended Posts

zlodar
Posted (edited)

Mam ciekawy przypadek być może wyzwanie dla doradców hipotecznych. Mianowicie zaciągnąłem kredyt hipoteczny w Eurobanku korzystając z prog. MDM w 2016 r. na kwotę 192 tyś zł w tym znajduje się dopłata MDM w wys. 27 tyś zł. na okres 25 lat. W między czasie nadpłaciłem kredyt w wys. 12 tyś zł. co skróciło mi kredyt o ok 33 m-ce. przy zachowaniu dotychczasowej wysokości raty. Nie minęło  5 lat od przeniesienia własności i chciałbym złożyć wniosek o skrócenie okresu kredytowania o 60m-cy, gdyż mam taką możliwość. Bank w odpowiedzi na moje pytanie straszy mnie, że "istnieje ryzyko" zwrotu części dofinansowania jeśli podejmę się skrócenia okresu kredytowania podpisując aneks do umowy. Zostało mi  28 m-cy karencji do upływu 5 lat od momentu przeniesienia własności. W związku z powyższym zapytuje:
Pierwsze pytanie: Czy skrócenie okresu kredytowania na wniosek celem podwyższenia rat kredytu i wcześniejszej jego spłaty jest równoważne z wcześniejszą spłatą kapitału?

Drugie pytanie: Czy muszę uważać, abym w tych 28 m-cach nie nadpłacić w kapitale więcej niż 15 tyś zł. dofinansowania (27 tyś dofinansowania - 12 tyś nadpłaty = 15 tys. możliwe do nadpłaty ?

Trzecie pytanie: Czy  liczy się skrócenie okresu kredytowania w pierwszych 5 latach jako nadpłatę kapitału wobec pierwotnego harmonogramu spłat w ten sposób, że należy wziąć pod uwagę różnicę sum kapitału starego harmonogramu rat za okres końcowych 28 m-cy trwania karencji a przygotowanym nowym harmonogramem przez bank a powstała różnica  nie może przekroczyć w moim przypadku 15 tyś zł?
 

Pytam osoby niezależne, gdyż  bank odpowiedział mi na powyższe pytania jak poniżej:

"Dzień dobry,

przekazuję informację, którą otrzymaliśmy z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotyczącą Pana zapytania.

W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa zmiana w okresie 5 lat od dnia nabycia mieszkania zasad spłaty kapitału kredytu, prowadząca do szybszej spłaty kapitału w stosunku do pierwotnego schematu spłat (skrócenie okresu kredytowania), powinna być traktowana jako wcześniejsza spłata kredytu. Jeżeli w wyniku skrócenia okresu spłaty kredytu nastąpi wcześniejsza spłata części kredytu, to nabywca będzie zobowiązany do zwrotu części dofinansowania wkładu własnego, jeżeli kwota spłaty przekroczy kwotę udzielonego dofinansowania."

Edited by zlodar
Linki

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Skrócenie kredytu MDM

   Cześć. Zanim udam się do banku chcę zaczerpnąć tutaj wiedzy. A więc . Ciąży na mnie kredyt 101 000 zł na 20 lat zaciagniety w 2016 roku w Banku PKO BP . Obecna rata +/- 640 zł spłaciłem już 35 rat.  Jako że moje zarobki w pracy podniosły się pomyślałem o skróceniu kredytu z jednoczesnym podniesieniu raty do okolo 950/1000 zł miesięcznie. Czy w PKO BP istnieją możliwości skrócenia okresu kredytowania poprzez aneks ? Czy są takie możliwości ?

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Skrócenie okresu kredytowania bez płatnego aneksu - ING ? inne banki?

   Czy w ING można już skrócić okres kredytowania po nadpłacie bez wizyty w oddziale (do tej pory widniało info, że konieczna wizyta wszystkich kredytobiorców na podpisanie Bezpłatnego aneksu) ? A może w innym Banku jest to możliwe ?   Pozdrawiam

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Skrócenie okresu kredytowania w mBanku

   Jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego w mBanku?   Na ich stronie (mbank.pl/informacje-dla-klienta/post,6530,vademecum-kredytobiorcy-splata-kredytu.html) opisano jak wygląda to w przypadku kredytu gotówkowego. Klient zlecając nadpłatę ma możliwość wybrania opcji zmniejszenia raty lub skrócenia okresu kredytowania.   A jak wygląda to w przypadku kredytu hipotecznego? Jeżeli jest tak samo, to czy mBank nie wymaga aneksu przy nadpłacie kredytu hipotecznego, gdy klient chce skrócić okres kr

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Nadpłata/skrócenie okresu kredytowania

   Dzień dobry,   Jesteśmy w trakcie ubiegania się o kredyt na zakup nieruchomości. Otrzymaliśmy już decyzję pozytywną (ING) i czekamy na odpowiedź z innych banków.   Analizując projekt umowy zwróciłem uwagę na jedną kwestię.   Od samego początku ubiegania się o kredyt poruszaliśmy kwestię wcześniejszej spłaty kredytu. Wszystkie osoby, z którymi konsultowaliśmy się w tej sprawie podkreślały, że w przypadku nadpłaty istotne jest wskazanie, ze nadpłata ma zostać zaliczona na poczet kapitału

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Wnioskowanie o pożyczkę "na dowód" w Banku Pocztowym, a pożyczki parabankowe widoczne w BIK.

   Witam,   Proszę fachowców o odpowiedź na dwa pytania.   W moim BIK widocznych jest kilka spłaconych i kilka aktualnie zaciągniętych pożyczek parabankowych. Nigdy nie miałem kredytu lub pożyczki z banku. Nie mam też w BIK żadnych negatywnych wpisów.   Chciałbym się ubiegać po pożyczkę w Banku Pocztowym na oświadczenie o dochodach - zamierzam wnioskować o 3500zł na 24 miesiące.   I w związku z tym nasuwają mi się dwa pytania:   1. Czy Bank Pocztowy zobaczy w BIK moje pożyczki pozaba

   in Kredyty gotówkowe

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.