Jump to content
lukaszk84

Chwilówki a osoba zmarła.

Recommended Posts

lukaszk84

Witam mam taki pytanie ojciec za życia nabrał chwilówek w róznych firmach czy po przyjeciu spadku z dobrodziejstwem inwertarza bede musial po nim to splacac?po jakim okresie te chwilowki sie przedawnia?

 

lukaszb
1 godzinę temu, lukaszk84 napisał:

Witam mam taki pytanie ojciec za życia nabrał chwilówek w róznych firmach czy po przyjeciu spadku z dobrodziejstwem inwertarza bede musial po nim to splacac?po jakim okresie te chwilowki sie przedawnia?

 

Spadkobiercy w takim przypadku spłacają długi spadkowe do masy czynnej spadku, czyli do wartości majątku jaki zmarły pozostawił.

lukaszk84

A przedawnienie?

lukaszb
17 minut temu, lukaszk84 napisał:

A przedawnienie?

3 lata od daty wymagalności o ile w sprawie nie ma orzeczenia (nakaz zapłaty, wyrok) i o ile nie przerwano biegu przedawnienia.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL. • Similar Content

  • Nati11
   By Nati11
   Witam,
   Potrzebuję porady/pomocy. W marcu zeszłego roku zmarł mój tata. Wiem,że tata miał długi, ale nigdy nie przyznał ile ma tego długu ani za co. Podejrzewamy jedynie, że mogą to być długi za niepłacony abonament telefoniczny,który kiedyś tata miał. Kredytów bankowych raczej nie miał, ponieważ tata nie miał od lat w Polsce stałego zatrudnienia.  Nie posiadam żadnych umów itd. Jedynie pisma od komorników,które mam znalazła po śmierci taty. Dodam, że nie było postępowania spadkowego. Mam  2 rodzeństwa i z tego co wiem, to dziedziczymy razem z mamą po 1/4. W skład majątku taty wchodził dom, w którym mieszka mama, ale właścicielem był tylko tata.  Mama jest na emeryturze i boi się ,że komornik "siądzie" jej na emeryturze. W związku z tym mam pytania:
   1. Jakie kroki należy podjąć aby dowiedzieć się ile wynosi zadłużenie? Czy jest to możliwe bez postępowania spadkowego?
   2. Czy po takim czasie można jeszcze zrzec się spadku?
   3. Czytałam,że po śmierci dłużnika nie naliczane są już odsetki, więc do wysokość długu jest do dnia śmierci dłużnika. Czy to prawda?
    
  • Sarcia
   By Sarcia
   Mój dziadek z moją mamą wzięli kredyt hipoteczny na dom, 1 200 000 zł. W międzyczasie jeszcze kilka mniejszych kredytów i z tej kwoty zrobiło się ~ 2 100 000 zł. 
   Mama umarła jakiś czas później, z 10 lat od podjęcia kredytu. Mieliśmy to zapisane jako z dobrodziejstwem inwentarza, ja i mój brat. Dziadek za nas to przyjął bo byli naszymi opiekunami prawnymi, żebyśmy dom mieli, ale wziąż nie zrobili nic przez ten czas żeby to spłacić. Umarł rok przed moją pełnoletnością, mnie adoptowała inna rodzina i brata. Ja nie wiedziałam szczerze, że coś muszę z tym zrobić, więc tak czekałam.. no i minęły już 2 lata odkąd skończyłam 18 lat. Mój brat jest autystykiem, więc on mi w niczym tu nie pomoże. 
    
   Zostałam z ponad 2-oma milionami długu i nawet nie wiem, co mam zrobić ze sobą w przyszłości. Nie mam pieniędzy na prawników. W mojej okolicy każdy słyszący nazwisko mojego dziadka, zamyka mi drzwi, bo wie że jest to skomplikowana sprawa, pełna " przekrętów " i innych niedociągnięć. Chciałabym się jakoś usamodzielnić, wejść w życie, ale właściwie nie mogę. Co mogę zrobić ? Proszę bez śmieszków, na prawdę się nie znam, byłam u kilku darmowych prawników, ale schodzili na ten swój prawniczy bełkot, kazali mi wziąć kilka dokumentów z sądu, przejrzeli i tak na prawdę nie wiedzieli od czego zacząć.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.