Skocz do zawartości

antywindyka1's Blog

  • wpisów
    7
  • komentarzy
    0
  • wyświetleń
    1 797

Płacić, czy nie płacić długów?


antywindyka1

4 867 wyświetleń

Zapewne wielu zadłużonych zadaje sobie to pytanie bardzo często, a w szczególności osoby, które utraciły płynność finansową.

Widmo komornika skutecznie jednak daje jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jednak czy słusznie?

 

Zapewne zdecydowana większość zadłużonych wie, że do czasu uzyskania przez wierzyciela tytułu wykonawczego, komornik się nie zjawi. Natomiast zjawi się windykator, choć nie zawsze. Tak, czy owak, w przypadku kredytów i pożyczek, wcześniej czy później zaczną się na wstępie telefony, sms-y, listy itp,. mające na celu wywarcie na dłużniku zapłaty zaległej raty bądź całego kredytu. Abstrahując w tym momencie od tego, czy powyższe działania są zgodne z ogólnie przyjętymi normami prawa i dobrych obyczajów, to należy przede wszystkim zastanowić się, czy żądana przez wierzyciela kwota jest zasadna co do wysokości, jak i co do zasady.

Wielokrotnie spotykałem się z sytuacjami, gdzie wierzyciel nie potrafił udźwignąć ciężaru udowodnienia przysługujących mu rzekomych wierzytelności. I to wcale nie są odosobnione przypadki.

 

Powracając do pytania przedstawionego w tytule, uważam, że nie należy wierzyć w to, co wszelkiej maści firmy i kancelarie windykacyjne piszą w wezwaniach do zapłaty, nie mówiąc o płaceniu wskazanych kwot. Dotyczy to również samych banków. Oczywiście, nie jest tak, że zawsze to, co przeczytamy, nie ma pokrycia w rzeczywistości. Jednak dla własnego dobra należy zawsze powyższe informacje zweryfikować we własnym zakresie.

 

Poniżej przedstawiam pewien przykład na opisaną powyżej sytuację.

 

[ATTACH=CONFIG]4678[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]4679[/ATTACH]

 

Jak to zazwyczaj bywa, były wezwania do zapłaty, straszenie komornikiem, a finalnie złożenie do sądu pozwu o zapłatę.

Co prawda, sąd pierwszej instancji zasądził dochodzoną kwotę, jednak sąd drugiej instancji zmienił wyrok w ten sposób, że powództwo oddalił. Oczywiście wierzyciel nie dość, że nic nie uzyskał, to jeszcze dołożył do interesu.

Warto w tym miejscu wspomnieć o skutkach takiego stanu rzeczy. W związku z wydaniem prawomocnego wyroku w sprawie, wierzyciel już nigdy nie będzie miał prawa dochodzić tego roszczenia w sądzie. Tym bardziej nigdy nie przyjdzie komornik, ponieważ wierzyciel nie dysponuje żadnym orzeczeniem sądowym stwierdzającym fakt istnienia długu. Na marginesie należy wspomnieć, że sąd oddalił powództwo jako nieudowodnione co do zasady. Tym samym brak będzie nawet jakiejkolwiek możliwości wpisu tego długu do biura informacji gospodarczej typu KRD. Innymi słowy, dług nie istnieje.

Takich przypadków jest znacznie więcej. W zasadzie większość spraw, które wytaczają fundusze sekurytyzacyjne może zakończyć się w ten sposób.

Co istotne, stosując powyższy sposób obrony można zaoszczędzić bardzo duże kwoty przy stosunkowo znikomych kosztach.

 

A teraz jeszcze przy okazji wspomnę o czymś dość interesującym. Mianowicie, przy takim obrocie sprawy dłużnik może jeszcze na tym sporo zarobić.

Praktycznie standardem stało się wpisywanie rzekomych dłużników właśnie chociażby do KRD, w sytuacji, gdy wierzyciel nie posiada jeszcze prawomocnego wyroku. Gdy takie zdarzenie miało miejsce, a wierzyciel w przeciągu 14 dni nie wykreślił wpisu o zadłużeniu, wtedy rzekomemu dłużnikowi przysługuje przeciwko wierzycielowi roszczenie o zapłatę z tytułu zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych i dobrego imienia. Już zapadały takie wyroki. I to na niemałe kwoty.

 

Jeżeli jesteś właśnie w takiej sytuacji i masz jakiekolwiek wątpliwości, zachęcam do zadawania pytań na forum. Zawsze postaram się na nie odpowiedzieć.

7 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...